Usługi rachunkowe Toruń
9 lutego, 2021
Jak działa rekuperacja oraz klimatyzacja – czy warto ?
10 lutego, 2021

Kostka brukowa, kamień czy beton – najlepsza nawierzchnia na podjazd?

Podstawą dobrze wykonanego podjazdu pod dom jest wytrzymałe wykończenie, jakie sprawdzi się przez wiele lat. Obciążenie wywołane ciągłym użytkiem wymaga od nawierzchni, by była wytrzymała oraz nie zniszczała za szybko. By powstał solidny podjazd potrzeba nie tylko właściwego przystosowania w postaci podbudowy, żeby uniknąć osuwania się, ale również najwyższej jakości materiałów do stworzenia podjazdu. Wśród zwykle wybieranej nawierzchni podjazdu są te, ułożone z kostki brukowej, z kamienia oraz z betonu dekoracyjnego. Która nawierzchnia na podjazd będzie najlepsza? Każdy z materiał ma swoje zalety i wady, z uwagi na to przed zakupem warto poznać ich właściwości.

Nawierzchnia z kostki brukowej

Kostka brukowa to nadal jeden z bardziej znanych oraz tanich materiałów, z jakich rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Popularność kostka brukowa zawdzięcza nie tylko dzięki niskiej cenie, ale także dostępnością, wielobarwnością, a nawet wielokształtnością. Z uwagi na te cechy możemy wykonać estetyczny podjazd, który będzie tak samo funkcjonalny, jak i ładny. Dopasowanie kształtu zdecydowanie usprawnia nałożenie kostki zgodnie z budową terenu. Natomiast ogólna dostępność w praktycznie większości sklepów prowadzących sprzedaż towarów budowlanych sprawia, że nie trzeba martwić się dodatkowym zakupem lub dostawą, w momencie, gdyby było zbyt mało kostek. Cenę kostki brukowej również można dostosować do swojego portfela mając na uwadze znaczną ilość wzorów. Z technicznego punktu widzenia kostka brukowa jest bardzo wytrzymała na warunki atmosferyczne, zmienne temperatury oraz silny nacisk pojazdów, a także jest prosta w utrzymaniu czystości.

Warto jednak wiedzieć, że nawierzchnia z kostki brukowej ma również wady. Największą niekorzyść pochodzi z warunków atmosferycznych. Ze względu na deszcze i śniegi czy nadmierne działanie słońca kostka brukowa może z upływem lat zmieniać kolor, dlatego traci swoją estetykę. Niekiedy jest tak, że niektóre rośliny jak porosty i chwasty przebijają się pomiędzy szczelinami oraz rosną, niekorzystnie oddziałując na estetykę podjazdu z kostki brukowej, a wyrywanie ich może zabierać dużo czasu. Co więcej, by podjazd z kostki brukowej sprawdzał się musi zostać wykonany we właściwy sposób, co z reguły wpływa na koszt zaangażowania do tego profesjonalistów.

Nawierzchnia z kostki granitowej

Ukończenie podjazdu z kamienia przekonuje do siebie w głównej mierze wytrzymałością. Raz ułożony podjazd z kamienia utrzyma się na swoim miejscu przez bardzo dużo lat. Co więcej zawdzięczając to naturalnym barwom kamienia, stworzony z niego podjazd nabierze charakterystycznego wyglądu, który w interesujący sposób zaakcentuje wygląd ogrodu i samego domu. Zwykle podjazdy z kamienia są brane za bardzo eleganckie. Szczególnym elementem jest również naturalność kamienia. Dzięki swoim właściwościom dobrze przepuszcza wodę. W ten sposób osiągamy dodatkową korzyść, czyli brak zbierającej się na powierzchni podjazdu wody.

Decydując się na podjazd z kamienia, należy wiedzieć, że znaczącą rolę utrzymuje tutaj rozmieszczenie, żeby podjazd stał się trwały oraz żeby pełnił swoją rolę przez wiele lat. Należy unikać tworzenia sporych dziur pomiędzy nimi, z uwag na to powinno się rozłożyć je jak najbliżej jeden przy drugim, a szczeliny zalać mieszanką cementu i piasku. Nieodpowiednio rozłożony kamień nie spełni swojej funkcji odprowadzania wody, co oznacza odkładanie się zastoin. Dodatkowo zwyczajna nierówność kamienia sprawia, że trudno czyścić podjazd z kamienia, a w zimie trudno się go odśnieża.

Nawierzchnia z betonu dekoracyjnego

Beton dekoracyjny tworzymy dzięki stemplowaniu (odciskaniu) go przy wykorzystaniu form lub stempli. Taką metodą da się osiągnąć bardzo ładne wzory i kształty, a nawet specjalne faktury, jakie bez trudu możemy dostosować do designu ogrodu czy domu. Stworzenie nawierzchni z betonu dekoracyjnego daje możliwość wykonania bardzo ładnego podjazdu. Warto dodać, że obecne techniki produkcji pozwalają też na nadanie betonowi koloru. Podstawową zaletą betonu dekoracyjnego jest jego trwałość i odporność na ścieranie i warunki atmosferyczne. Łatwo utrzymać go w czystości, jednak w przypadku zastosowania dekoracji, konieczna będzie pielęgnacja, żeby beton nie tracił wybranego koloru.

Kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny – co wybrać??

Jak widać zarówno kostka brukowa, kamień i beton mają zalety i wady. Przy wyborze materiału najlepiej kierować się przede wszystkim funkcjonalnością, wytrzymałością i wyglądem. Sądząc po tym, na którym z tych elementów zależy nam najmocniej, od tego najlepiej uzależnić swój wybór. Utrzymanie czystości jest ważne, dlatego kamień może nie być dobry dla osób, dla których istotna jest łatwość mycia. Natomiast jeśli zależy nam na estetyce, beton dekoracyjny oraz kostka brukowa będą mniej zadowalającym wyborem. Aby nawierzchnia podjazdu wyglądała wyśmienicie, trzeba pamiętać o poprawnym przygotowaniu, ponieważ bez tego żaden materiał nie spełni swojej roli w stu procentach.

Strona używa cookies
Ok