Najczęstsze zabiegi chirurgii stomatologicznej
15 lutego, 2021
Którego zaangażować DJ-a na wesele
16 września, 2021

Działanie i zalety pomp ciepła

Nowoczesne pompy ciepła przekazują energię cieplną do domów, czerpaną z natury: z powietrza, z wody albo z gruntu. Taki przekaźnik ciepła zbudowany jest z dwóch modułów: zewnętrznego, który ściąga moc ze źródła oraz wewnętrznego rozpowszechniającego ciepło. To rozwiązanie to efektywna technologia ogrzewania domu zimą oraz schładzania go latem, co przy zastosowaniu względnie niewielkich kosztów, rozprowadza ciepło do instalacji centralnego ogrzewania (c.o.). Pompę ciepła można wykorzystać w domu, mieszkaniu i pozostałych budynkach , a za sprawą poboru ciepła z odnawialnych źródeł oraz braku wydzielania zanieczyszczeń to jest metoda nieszkodliwa dla środowiska. Niezwykłą mocną stroną pompy ciepła Toruń jest też brak potrzeby konstruowania komina.

Obok tego pompy ciepła charakteryzują się stosunkowo cichym sposobem pracy oraz wyjątkową wytrzymałością. Pompa ciepła, co jest systematycznie naprawiana, przy czym dobrze mieć na uwadze, że koszty napraw są stosunkowo małe, z reguły służy przez wiele lat bez potrzeby zmiany. Da się taką pompę ciepła zastosować wspólnie z instalacją centralnego ogrzewania (c.o.) oraz do ogrzewania bieżącej wody przez instalację c.w.u.. Pompa ciepła, to dobrze zaprojektowana technika cieplna, kierowana jest przez systemy zarządcze przygotowane do prostej obsługi dla każdego użytkownika. Ponadto pasuje w większości budynków.

Jakie działanie ma pompa ciepła?

Pośród pomp ciepła znajdziemy ich kilka rodzajów ze względu na źródło energii. Sama z siebie pompa ciepła nie produkuje energii, to rodzaj transformatora, który najpierw ściąga energię oraz przekształca ją w celu ocieplenia domu. Nie ma znaczenia, czy źródłem jest powietrze, woda albo grunt, pompa ciepła Toruń stworzona jest z dwóch części. Moduł zewnętrzny, czyli dolne źródło, ma na celu przyjmować ogromną ilość energii ze źródła. Ta część jest bazą pompy ciepła i wobec tego tę część trzeba przystosować do używanego źródła. Moduł zewnętrzny dostarcza pozyskaną energię do modułu wewnętrznego włączonego już wewnątrz domu. W tej części pobrane ciepło jest przekazywane do instalacji centralnego ogrzewania. Transfer ciepła łącznie z redukcją ciśnienia oraz dostosowaniem ciepła skutkuje przekazaniem ciepła do całego wnętrza domu. Dzięki pompie ciepła można ogrzewać każde z pomieszczeń, a także zasilić instalację ciepłej wody użytkowej. Taką techniką użytkownicy zyskują też możliwość montażu ogrzewania zarówno ściennego jak i podłogowego. Natomiast pracę pompy ciepła ustala nietrudny w obsłudze układ sterowania.

Jakie są typy pomp ciepła

Gruntowe pompy ciepła

Pompa ciepła gruntowa to ekologiczne rozwiązanie, który można wykorzystywać przez cały rok. To dlatego, że taka pompa ciepła ściąga energię słoneczną zatrzymaną w gruncie, a temperatura gruntu ma przeważnie taką samą wartość. Wciąż gromadzona energia oddawana jest do systemu grzewczego w wewnętrznej części. Istotną zaletą tego typu pompy ciepła jest ekologiczność, ponieważ nie emituje ona zanieczyszczeń. Pompa ciepła gruntowa to inwestycja wymagająca większej działki wokół domu czy innego budynku, by całkowita instalacja była skuteczna. Skutek instalacji pompy ciepła da jednak sporo korzyści, na jakie warto się zdecydować.

Pompy ciepła powietrzne

Podstawową zaletą pomp ciepła jest ich spora ekologiczność. Powietrze jako stałe i odnawialne źródło zapewnia dużą produktywność pompy ciepła, a przy tym nie niszczy środowiska. W tym przypadku moduł zewnętrzny transferuje energię powietrzną na ciepło po czym wysyła ją do instalacji grzewczej. Pompa ciepła powietrzna może być wykorzystana w obiektach mieszkalnych oraz usługowych. Taki rodzaj pompy ciepła charakteryzuje się cichą aktywnością, niezależną od pogody. Wspomagającego źródła energii należy szukać dopiero gdy temperatura powietrza zjedzie poniżej – 5 stopni.

Wodne pompy ciepła

Pompę ciepła wodną można zamontować tylko w przypadku, gdy obok domu jest źródło wody. Inaczej konieczne będzie przygotowanie studni. Należy pamiętać, że kiedy korzystamy z zbiornika naturalnego, niezbędna będzie filtracja. Trzeba przemyśleć montaż pompy ciepła wodnej, bo zapewnia ona stałe dogrzanie w okresie zimowym oraz chłodzenie w czasie wiosenno-letnim. Pompa ciepła pobiera wodę oraz przesyła ją do budynku, po czym na bazie wymiany energii dostarcza wodę ciepłą, następnie odrzuca wodę zimną. Wielką zaletą pompy ciepła wodnej jest to, że najlepsza jest, gdy jest wielkie zapotrzebowanie na ciepło.

Czy warto zainstalować pompę ciepła?

Podstawową zaletą montażu pompy ciepła, wynikającą z przyjmowania energii ze odnawialnych źródeł jest energooszczędność i ekologiczność. W zestawieniu do pozostałych źródeł energii, wykorzystanie pompy ciepła nie oddaje mocno toksycznych odpadów i substancji. Dlatego jest to wyjście całkowicie ekologiczne. Za sprawą tego, że aplikacja pompy ciepła jest niezwykle przyjazna dla środowiska, proponowane są dodatkowe dofinansowania budowy proekologiczne. Ponadto należy wspomnieć, że stosunkowo małe koszty użytkowania w krótkim czasie zwracają koszty wydane przy rozpoczęciu inwestycji, a produktywność oraz sprawność dobrze zainstalowanej oraz regularnie serwisowanej pompy ciepła dochodzi nawet do 50 lat stałego zużycia.

Instalacja pompy ciepła wybranego rodzaju usuwa też konieczność powstania komina oraz zaplecza, gdzie składowany byłby opał oraz kupna opału. Koszty są więc znacznie niższe niż w przypadku pozostałych źródeł cieplnych. Ponadto pompy ciepła są praktycznie samodzielne. Dzięki prawie całkowitemu zautomatyzowaniu wymaga tylko niewielkiego pilnowania pracy mechanizmu. Użytkownicy marnują czasu na dokładanie opału .

Warto zakupić pompę ciepła również ze względu na korzyści, jakie daje. Pompy ciepła dają wiele możliwości rozpoczynając od systemu grzewczego, który dostarcza ciepło dla pomieszczeń oraz użytkowej wody. Pompa może zgrać się z ogrzewaniem podłogowym oraz grzejnikowym, toteż gwarantuje optymalne efekty. W ciepłe miesiące może również wspomóc chłodzenie pomieszczeń, dlatego też stosowanie pompy ciepła jest wielofunkcyjne oraz wygodne.

Strona używa cookies
Ok