kancelaria notarialna Toruń notariusz poświadczanie dokumentów
W jakich sprawach może doradzić nam notariusz?
14 kwietnia, 2017
wynajem telebimów cena telebim wynajem telebim
Telebimy na koncerty, eventy i konferencje
18 kwietnia, 2017

Dobry prawnik pomoże odzyskać alimenty

prawnik toruń adwokat toruń odzyskiwanie alimentów na dziecko

Co trzeba zrobić, by znów otrzymać alimenty?

Jeśli od plus minus trzech miesięcy na rachunku rozliczeniowym w ogóle nie zostały zaksięgowane alimenty na dziecko, powinniśmy podjąć poważne kroki, żeby je ponownie otrzymać. Niestety niejednokrotnie przeróżne okoliczności ukazują jak jest to czasochłonne i ile możemy jednocześnie się nadenerwować. W wypadku zaakceptowania ugody środki powinny zawsze nadchodzić bezustannie. Tymczasem w wypadku werdyktu sądu – zazwyczaj nie tak to się rozgrywa. Po uprawomocnieniu wyroku byli małżonkowie niejednokrotnie nie zamierzają ze sobą rozmawiać, i bywa jeszcze tak, iż któreś z nich zmienia mieszkanie, m. in. zaczyna przebywać za granicą. Cierpią na tym oboje oraz dziecko, które powinno mieć zagwarantowane odpowiednie warunki utrzymania. Alimenty nie są „wymysłem”, dzięki któremu mamy szansę zaspokajać własne zachcianki. Są dedykowane jedynie dla dziecka. To rosnące dziecko jest bezpośrednim odbiorcą wszystkich pieniędzy nawet w takich okolicznościach, jeżeli we własnym zakresie nimi nie włada. Jak dać sobie radę w sytuacji, kiedy przez cztery miesiące zostało zarejestrowanych parę groszy z racji alimentów na niepełnoletnie dziecko?

Na starcie trzeba porozmawiać z z dłużnikiem, nawet jeśli jest to wyjątkowo dotkliwe. Wyklarowanie sytuacji natychmiast daje opcję wybrania dalszej drogi. Jeśli to w ogóle nie poprawia sytuacji, stykamy się ze złością bądź milczeniem, musimy wynająć fachowego adwokata, jaki zainteresuje się żmudną dla nas sprawą uwzględniając wszystkie drobiazgi. Powinna to być lojalna osoba, czyli taka która będzie się często udzielać, będzie wspomagać na okrągło oraz objaśni wszelakie trudności prawne.

Kiedy przychodzi czas na komornika?

Mamy szansę nieskrępowanie wyłonić komornika, u jakiego pozostawimy formularz egzekucyjny. Najlepiej sugerować się umiejscowieniem kancelarii i sumą zainteresowanych, których wykonawca musi koniecznie obsłużyć w tzw. „okręgu”. O niuanse mamy możliwość zapytać swego prawnika, który skontroluje, które kancelarie będą mogły skutecznie przystąpić do pochwycenia własności… oraz są najbliżej byłego małżonka. Trzeba wprowadzić wszystkie informacje, jakie posiadamy o byłym mężu – numery kont w bankach, ubezpieczeń, obligacje, miejsce pobytu, nazwę firmy oraz wiadomości dotyczące prywatnych nieruchomości. Innymi słowy, jeżeli wiemy, iż dłużnik posiada konkretny dorobek (często ten starannie kamuflowany), musimy wszystko zakomunikować komornikowi.

Bezskuteczna egzekucja nie jest równoznaczna z tym, iż nie mamy obecnie jakichkolwiek możliwości na odebranie należnych funduszy. W wypadku, gdy urzeczywistniamy założenia dochodowe, jesteśmy w stanie wnioskować o pieniądze z Funduszu Alimentacyjnego. Egzekucja jałowa to innymi słowy nieprzyjęcie alimentów na niepełnoletnie dziecko przez dwa miesiące. „Z urzędu” będą przyjęte właściwe działania wobec dłużnika. Przede wszystkim dłużnik będzie powołany do objaśnienia sprawy. Musi szczegółowo opisać swoją sytuację osobistą oraz majątkową, m.in. powód niepłacenia alimentów. Co więcej będzie od niego wymagane przedstawienie oświadczenia majątkowego.

W sytuacji, kiedy były partner nie posiada pracy zarobkowej czy bezowocnie szuka zatrudnienia, musi obowiązkowo zapisać się jako osoba bezrobotna w Urzędzie Pracy. Musi ponadto przystać na ofertę pracy zarobkowej, bowiem w przeciwnym przypadku będzie uznany za „uciekającego od obowiązku alimentacyjnego”. Skoro prowadzi firmę, jaka nie zapewnia żadnych dochodów, również musi wpisać się na listę do urzędu, ale w takim przypadku jako „osoba poszukująca pracy”. Jeżeli były małżonek przeprowadza wszystkie zaprezentowane czynności (a więc „współpracuje”), mówiąc w skrócie nie możemy nic więcej zrobić. Nawet, jeżeli środków finansowych stale nie ma. Określone operacje wprowadza się wtedy, kiedy poprzez ostatnie pół roku nie uregulował on więcej niż 50% alimentów.

Kiedy można liczyć na ściganie dłużnika?

Jeśli były mąż permanentnie uchyla się od wpłacania alimentów na małe dziecko, ostatecznie jest trasatem tropiony przez organy państwowe. W tej sytuacji musimy złożyć formularz o poszukiwanie za przestępstwo z art. 209 paragrafu 1 Kodeksu karnego. Chodzi w tym miejscu po prostu o „stałą niealimentację”, a więc takie sytuacje życiowe, gdzie dłużnik zupełnie nie planuje wypłacać, alimentów, bo „po prostu nie” oraz w zasadzie nie ma równocześnie najmniejszych poważnych powodów (szczegóły musi objaśnić nam nasz prawnik). Jednocześnie powinniśmy wysłać formularz do starosty, by zarekwirowano prawo jazdy takiemu „winowajcy” oraz zarejestrowano go do Krajowego Rejestru Długów. Nie będzie miał opcji otrzymać w ogóle kredytu z banku, oprócz rozpowszechnionych pożyczek online bez BIK, BIG, ZUS, US…

Jeśli wiemy, że były partner z całą pewnością posiadał dorobek, jednakże oddał go któremukolwiek członkowi rodziny, wówczas mamy możliwość wysłać należyty pozew: skargę pauliańską (o której traktuje prawo cywilne) bądź doniesienie o popełnieniu oszustwa, jakie ma za cel powstrzymywać zaspokojenie roszczeń wierzycieli. Powinniśmy również wnosić o „alimenty od rodziców dłużnika”, jeśli on nie jest w ogóle w stanie ich uiszczać.

Jeśli planujesz dowiedzieć się o wiele więcej, kliknij w odnośnik po prawej stronie – Prawnik Toruń

Strona używa cookies
Ok