Księgowość Toruń - BIuro rachunkowe Toruń praca w zawodzie księgowej kadrowej
Czy warto zostać księgową?
2 września, 2020
Depilacja laserowa Bydgoszcz usuwanie owłosienia twarzy kobiet
Depilacja laserowa – innowacyjny sposób na pozbycie się nadmiernego owłosienia
2 września, 2020

Rozwód – Jak wygląda i czy trzeba bać się rozprawy?

Co właściwie będzie miało miejsce podczas procesu sądowego? Oraz czy trybunał stawia jedynie krępujące zapytania? W jaki sposób „zmobilizować” się do sprawy rozwodowej, aby zyskać rozwód? Ruszmy od tego, iż dzisiaj sprawy w temacie rozwodów bynajmniej nie są niczym niezwykłym. Mnóstwo mieszkańców miast i wsi po jakimś czasie spostrzega swój błąd, jakiego się dopuścili w sprawie dopasowania drugiej połówki. Często partner zdradza, nadużywa trunku lub innych środków odurzających czy znęca się psychicznie. W takiej okoliczności każdy z nas ma przesłankę, żeby zdeponować pozew o rozwód oraz oczekiwać korzystnego wyroku trybunału. Czyhanie na korytarzu w sądzie na zainicjowanie rozprawy na pewno jest niesamowicie stresujące. Bynajmniej nie ma się tymczasem czego bać. Trzeba mieć fundamentalną wiedzę na temat tego, kto oraz o co będzie rzeczywiście na niej pytał. Jeżeli wiemy, iż bez niczyjej pomocy niestety nie damy sobie rady, należy w takiej sytuacji zwrócić się do adwokata rozwodowego, który najpierw pomoże nam zebrać kompletne nieodzowne dokumenty.

Postępowanie w sprawie rozwodu realizuje przeważnie trzech sędziów, z czego siedzący w środku jest sędzią przewodzącym, natomiast dwaj po bokach – to prawnicy ławnicy. Wszystko będzie miało miejsce bez uczestnictwa publiki, w konsekwencji z wyjątkiem sędziego centralnego i sędziów ławników, małżonków oraz plenipotentów nikogo ponadto absolutnie nie powinno być na sali. Właściwie nie musimy się w takim przypadku martwić, że znajoma z biura dowie się zbyt dużo o naszym problemie czy o tym, co dzieje się z naszymi małoletnimi dziećmi. Następnymi krokami sprawy rozwodowej są: wypytywanie współmałżonków, przesłuchiwanie krewnych, przesłuchanie stron oraz finalnie – wydanie werdyktu.

Co dzieje się podczas pierwszej rozprawy rozwodowej?

Na pierwszej sprawie rozwodowej trybunał przeważnie rozpoczyna od zadawania całościowych pytań. Czy małżonkowie prowadzą obopólnie dom? (jeśli nie, to od kiedy tak się dzieje); jak konkretnie wygląda sytuacja z dziećmi? (i czy są pełnoletnie, kto dzisiaj pełni nad nimi opiekę, jeśli matki lub ojca w owym domu nie ma); czy wcześniej toczyły się wobec któregokolwiek z małżonków sprawy rodzinne? Oraz czy jest w ogóle jakaś nadzieja na oszczędzenie związku? Po owych pytaniach trybunał przechodzi do wysłuchania obserwatorów zdarzeń. Ma możliwość to zrealizować na kluczowej rozprawie lub dopiero na następnej. Na początku przesłuchiwani są obserwatorzy strony powodowej, natomiast po czym – strony pozwanej. Od ilości obserwatorów zdarzeń uzależniona jest ilość rozpraw, natomiast każda ze stron może kierować do nich pytania. Gdy wszyscy zostaną już przesłuchani, wtedy trybunał przechodzi do przepytania współmałżonków. Mają sposobność oni opowiedzieć osobisty punkt widzenia, odnieść się do tego, co stwierdził któryś ze świadków wydarzeń lub sam małżonek.

W jakiej sytuacji sąd może nie orzec rozwodu?

  • W takiej sytuacji, gdy ucierpiałoby na orzeczeniu o rozwodzie szczęście dziecka, zwłaszcza młodocianego
  • Pozostawałoby to w sprzeczności z wartościami współżycia społecznego
  • Rozwodu chce jedynie odpowiedzialny współmałżonek, np. ten który dokonał zdrady (drugi współmałżonek jest zobowiązany wyrazić aprobatę na rozwód)

Wszystko może przyspieszyć adwokat rozwodowy

W wielu kłopotów ma możliwość pomóc nam mecenas, zwłaszcza jeśli zmierzamy do tego, by trybunał rozstrzygnął winę jakiejś ze stron za rozpad związku. Mamy szansę się ponadto do niego udać wtedy, gdy: strony posiadały łączny majątek, natomiast jedno z nich prowadzi działalność gospodarczą w stanie niewypłacalności; pragniemy, by zostały orzeczone alimenty na drugiego małżonka bądź na niedorosłe dzieci; zamierzamy mieć wyłączną zwierzchność rodzicielską bądź zamierzamy pozostałej stronie ograniczyć stosunki z dzieckiem; sprawa potrzebuje osądzenia sposobu czerpania ze wspólnego lokalu, jego podziału lub daniu go jednemu z małżonków; powinno się osądzić podział kompletnego dobytku. Adwokat ma możliwość nas wesprzec nie jedynie w okoliczności rozwodu, lecz także w trakcie separacji. Trzeba mieć na uwadze, iż rozwód oraz separacją to dwie przeróżne sprawy, które wprawdzie są bliskie, ale różnią się konsekwencjami. Wyrok sędziego o rozwodzie sprawia, iż małżeństwo przestaje funkcjonować. W wariancie separacji związek w dalszym ciągu działa formalnie. Osoby, które wskazały w sądzie na separację, z dowolnych powodów właściwie nie planują zdecydować się na rozwód, np. jeśli są nabożne lub mają na wychowaniu niedorosłe dzieci. Występuje też coś jedynego w swoim rodzaju, jak separacja rzeczywista, w jakiej mąż oraz żona bytują osobno, zatem nie zasiedlają tego samego lokalu.

O czym warto pamiętać?

Bezwzględnie trzeba mieć przy sobie wszelkie dowody obciążające przeciwną stronę, jeśli zależy nam na stwierdzeniu wyłącznej winy. Mogą to być fotografie, sms-y, wiadomości elektroniczne czy filmiki. Trzeba wykazać, iż małżonek, np. dokonał niewierności czy wciąż nadużywa napojów wysokoprocentowych. Jeżeli staniemy przed sądem nie mając jakichś dowodów w takiej kwestii (albo nie mając obserwatorów zdarzeń) uzyskanie rozwodu potrafi przebiegać niesłychanie długo. Postanowienie sędziego będzie opierało się na wysłuchaniu małżonków i świadków wydarzeń. Jeżeli potrzebujesz odpowiedniego reprezentanta, to wejdź w ów odnośnik – Adwokat

Strona używa cookies
Ok