Kredyty toruń pożyczki gotówkowe bez bik na dowód
Chwilówki gotówkowe
2 września, 2020
Adwokat Rozwody Toruń - Prawnik do rozwodu
Adwokat do rozwodu
2 września, 2020

Księgowość dużej liczbie osób kojarzy się ze żmudnym wypełnianiem grubych ksiąg, z osobą z okularami zsuniętymi z nosa i zgiętą nad małym liczydełkiem oraz niejasnymi obliczeniami oraz niezbyt wygórowanym wynagrodzeniem Niewątpliwie taki opis pasuje trochę do kadru z filmu, niżeli do sytuacji prawdziwej. Praktycznie rzecz biorąc księgowa posiada dostęp do specjalistycznych programów informatycznych, ręcznie wcale nie konstruuje żadnych rachunków i stąd nie zarabia przeciętnie (w szczególności jako główna księgowa w wielkiej korporacji).

Prowadzenie rachunków jest najważniejszym resortem w każdej firmie, choćby wtedy, gdy jest wykonywana na odległość i tym samym jakakolwiek księgowa nie wykonuje swoich obowiązków stacjonarnie w wyodrębnionym pomieszczeniu. Do jej nadrzędnych obowiązków można zakwalifikować: wykonywanie ksiąg rachunkowych, gromadzenie faktur, magazynowanie faktur, analizowanie badań statystycznych, notowanie danych do systemu rachunkowego, sumowanie należności przede wszystkim dla przeróżnych instytucji, np. ZUS.

Osoba zajmująca się księgowością ma okazję równocześnie z nabywaniem kompetencji wnioskować o awans w przedsiębiorstwie. Na sto procent najciekawszą funkcją jest praca głównej księgowej, która monitoruje przepływ środków finansowych w przedsiębiorstwie. Poza tym zajmuje się kwestiami urzędowymi, zarządza podwładnymi i ma zawsze na oku rozrost własnego działu.

Osoba zajmująca się księgowością ma okazję także utworzyć swoją działalność gospodarczą, więc prowadzić osobiste biuro rachunkowe i osobiście obsługiwać Interesantów. W tym przypadku jednak przydatna jest akceptacja Ministra Finansów – trzeba poświadczyć wiedzę i umiejętności w zawodzie i uzyskać pozytywną ocenę z egzaminu (w krótkim czasie po skończeniu określonych studiów). Żeby dostać pracę zarobkową jako księgowa, mówiąc w skrócie nie trzeba „wyrabiać” dodatkowej licencji.

Jak zostać księgową?

Sporządzanie księgowości bynajmniej nie jest takie łatwe. Trzeba bezwarunkowo rozumieć konkretne kodeksy, łącznie z takimi, które obowiązują od bardzo krótkiego czasu. Księgowa musi koniecznie posiadać więc obszerną wiedzę, bo jest odpowiedzialna za środki pieniężne firmy. W przedstawionym przypadku nieuniknione jest zrealizowanie studiów wyższych na profilu księgowość, finanse lub rachunkowość (specjalizacje na poszczególnych uniwersytetach mogą się nieco od siebie różnić). Nie chodzi w tym miejscu o posiadanie stopnia magistra, lecz o konieczną wiedzę. Natomiast tej wcale nie ma możliwości zyskać na pozostałych kierunkach. W dalszej kolejności księgowa powinna pozyskać certyfikat księgowego, w przypadku kiedy planuje, m. in. założyć własne biuro rachunkowe. O certyfikat mają możliwość wnioskować osoby mające dużą wiedzę w zawodzie (nie mniej niż 2 lata w przypadku średniego wykształcenia i trzy lata po zakończeniu studiów magisterskich czy podyplomowych).

Księgowa oprócz umiejętności uzyskanych dzięki praktyce, powinna posiadać też umiejętności „przyrodzone”, m. in. wnikliwość i wytrwałość w wypełnianiu wszelkich zobowiązań. Pojedynczy mankament w rachunkach niekiedy może mieć zgubne skutki dla całego przedsiębiorstwa.

Jakie usługi świadczą biura rachunkowe?

Z pomocy fachowego biura rachunkowego korzystają nie tylko spore przedsiębiorstwa (w których stykamy się z olbrzymim przepływem funduszy), lecz też mniejsze oraz osoby fizyczne. Księgowa powinna zaproponować każdemu Odbiorcy usługi z obszaru sporządzania księgi przychodów i odpływów (KPIR), opracowywania pełnej i częściowej księgowości, usług kadrowych i rozliczania płac, sporządzania pitów, a także układania sprawozdań, m. in. dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Należałoby pamiętać, iż powinnością osoby zarabiającej w księgowości jest powiększanie wiedzy i ćwiczenie umiejętności. Innymi słowy, stopnia magistra jest w takim razie koniecznym warunkiem do wykonywania niniejszego zawodu, natomiast praktyczne umiejętności tym, czym można zyskać sporą liczbę Klientów.

Ostatnimi czasy niesamowicie atrakcyjna stała się „księgowość online” lub usługi „mobilnego biura rachunkowego”. Dzięki temu Kontrahenci w ogóle nie muszą wychodzić z domu lub firmy, żeby ich potrzeby zostały korzystnie załatwione. Księgowa z własnej inicjatywy pojawia się w uprzednio omówionym miejscu i bierze wszystkie rachunki na potrzeby zestawień. Jest w stanie także pozostać w firmie, której pomaga i tam na miejscu dokonać rozliczeń.

Co jest potrzebne do otwarcia własnego biura rachunkowego?

Samodzielna firma jest doskonałym wyjściem przede wszystkim dla księgowych, które od paru lat działają w branży i stąd nie zamierzają aktualnie podejmować pracy u kogoś. Utworzenie biura księgowego łączy się jednakże z wieloma postulatami, przykładowo dużymi wydatkami finansowymi. Koszt założenia indywidualnego biura księgowego jest uzależniony szczególnie od lokalizacji, w której miałoby ono funkcjonować. W śródmieściu wypożyczenie lokum na biuro będzie dużo kosztowniejsze niżeli na obrzeżach. Trzeba wiedzieć, iż większość rachunków można komfortowo załatwić przez Internet. Zatem mobilne biuro rachunkowe jest faktycznie optymalnym pomysłem, szczególnie, gdy dopiero zaczynamy przygodę z własną działalnością. Do uruchomienia firmy księgowej konieczne są: zarejestrowanie swej firmy, uzyskanie dyplomu wyższej uczelni, certyfikat księgowego oraz podstawowe ubezpieczenie OC w wysokości minimum 10 tysięcy euro.

Mówiąc w skrócie nie wolno sugerować Interesantom przypadkowym opłat, m. in. takich, które znajdziemy w taryfikatorach pozostałych przedsiębiorstw. Cennik jest uwarunkowany paroma rzeczami: prestiżem przedsiębiorstwa, lokalizacją biura i charakterem usług. Sporządzanie pełnej księgowości w niektórych przypadkach może wynosić zarówno 350 zł, jak i 2.000 zł. Powszechnie przeprowadza się podział na liczbę papierów.

Jeśli planujesz wiedzieć o wiele więcej, kliknij w odnośnik tutaj

www.ksiegowosc-torun.com.pl

Strona używa cookies
Ok