Projektowanie ogrodów Toruń - Firma ogrodnicza
Projektowanie ogrodów
Sierpień 15, 2019
Fryzjer ślubny Toruń - Damski salon fryzjerski w Toruniu
Fryzjer Toruń
Sierpień 19, 2019

Resekcja wierzchołka korzenia

Do tego zabiegu dochodzi, kiedy nie ma sposobności ponownego leczenia kanałowego lub gdy zmiany okołowierzchołkowe mu się nie poddały. Leczy on daleko idący stan zapalny, którego symptomami mogą być dokuczliwe bóle, natężone podczas nagryzania. Wtóruje im obrzęk polika, obecność uwypukleń na dziąśle oraz w niektórych przypadkach nawet gorączka. Do zapalenia dochodzi w wyniku reakcji organizmu na bakterie, gromadzące się w kanale korzeniowym. Resekcja dokładnie oczyszcza kanał, poprzez usunięcie jego uszkodzonej części.

Przebieg zabiegu

Chirurg stomatologiczny na wstępie podaje znieczulenie miejscowe, dzięki czemu zabieg jest zupełnie bezbolesny. Dyskomfort i lekkie bóle występują dopiero później, w wyniku gojenia się rany, powstałej w rezultacie otwarcia tkanki miękkiej w pobliżu korzenia. Pozwala to na odsłonięcie kości i zlikwidowanie zakażonej lub zapalnie zmienionej tkanki, wraz z wierzchołkiem korzenia. Następnie dla uszczelnienia, kanał jest wypełniany stworzonym do tego cementem (MTA). Pozostałe ubytki kostne, wypełnia się biomateriałem. Na koniec chirurg stomatologiczny pokrywa to miejsce specjalną membraną. Po operacji zaleca się używanie zimnych okładów oraz spożywanie zimnych posiłków i napojów, najlepiej niezbyt gęstej konsystencji, aby nie wywołać krwawienia. Należy się również stosować do zaleceń i przyjmować wszystkie leki w zapisanych przez stomatologa dawkach.

Usunięcie ósemek

To powszechny zabieg w chirurgii stomatologicznej. Dochodzi do niego, kiedy zęby mądrości sprawiają problemy lub zapobiegawczo za pozwoleniem stomatologa chirurgicznego. Ósemki wyrastają w okolicach dwudziestego roku życia. Bywa tak, że jest to nieprzyjemne doświadczenie, ze względu na to, że ich wyżynanie wiąże się z silnym bólem. Problem pojawia się jednak dopiero, kiedy zęby te wyżynają się przekręcone lub jeżeli nie ma dla nich miejsca. W takich przypadkach pacjenci kierowani są na zabieg ekstrakcji. Dodatkowym powodem może być ich niewłaściwe osadzenie w jamie ustnej, które grozi to niedokładnym czyszczeniem, a ono może doprowadzić do razwoju próchnicy. Do usunięcia profilaktycznego dochodzi, gdy jest ryzyko, że ząb będzie stwarzał problemy w przyszłości. Najlepszym wiekiem na ekstrakcję ósemek są okolice dwudziestego roku życia, ponieważ organizm jest wciąż w najlepszym stanie psychicznym i fizycznym. W tym wieku kości są już całkowicie rozwinięte i organizm lepiej radzi sobie zpowrotem do formy. Kiedyś zęby mądrości były człowiekowi bardzo potrzebne, jednak dziś spożywany pokarm uległ zmianie wraz z czasem i tak naprawdę są one już niepotrzebne.

Wszczepienie implantu

Ekstrakcja nie kojarzy się pacjentom najlepiej, jednak dzięki postępowi technologii stomatologicznej nie ma powodu do obaw. W celu zniwelowania bólu, chirurg stomatologiczny używa znieczulenie miejscowe, co sprawia, że ekstrakcja przebiega zupełnie bezboleśnie. Nawet gdy ząb wymaga rozcięcia na kilka części, aby móc łatwiej go wyciągnąć.

Niezależnie od tego, w jakich warunkach utracono zęby, dobrze jest zdecydować się na wszczepienie implantu zęba. Jest to niezbędne dla poprawnego stanu szczęki. Bez właściwego nacisku ona po prostu zanika. Implant stomatologiczny wiernie zastępuje zęby naturalne. Dzięki tytanowemu korzeniu zachowuje wszystkie prawidłowości w żuchwie i jest w pełni przyswajany przez organizm. Implant nie tylko dobrze ozwiercielda ząb, ale również wyglądem bardzo go przypomina. Nakładka porcelanowa doskonale wpasowuje się kolorem w resztę uzębienia. Ponadto implantem zębowym można wymienić nie kilka zębów. W odróżnieniu od protez ruchomych, implanty działają dokładnie w ten sam sposób, jak naturalne zęby. Uczucie dyskomfortu towarzyszy jedynie niedługo po zabiegu implantacji.

Przebieg zabiegu szczepienia implantu.

W pierwszej fazie odbywają się dogłębne konsultacje z chirurgiem stomatologicznym, ze względu na to, że każda żuchwa ma swoje indywidualne zapotrzebowanie. Istotne jest, aby dobrze dobrać implant stomatologiczny, z tego powodu, że musi współpracować z sąsiednimi tkankami i kośćmi. Zabieg przebiega bezboleśnie, ponieważ odbywa się przy miejscowym znieczuleniu oraz trwa zaledwie 30 minut. Implant stomatologiczny jest zrobiony z dwóch części: korzenia z tytanu, który jest mocowany do kości i porcelanowej nakładki lub innego materiału, który odzwierciedla kolorem i kształtem ząb naturalny.

Zarejestruj się teraz w Esthetic dental Clinic Implanty Toruń

Wydłużenie korony klinicznej zęba

Ten zabieg zwykle wykonuje się zarówno w celach typowo estetycznych, jak i leczniczych. Stosowany jest w przypadku zębów górnych. Działa na zasadzie przedłużenia ich, co daje efekt równego, idealnego uśmiechu. Może być to potrzebne do założenia aparatu ortodontycznego. Pomaga to też w przypadku odsłonięcia znacznej części korony zęba, co ułatwia zwalczanie próchnicy. Zęby sprawiają wrażenie dłuższych, dzięki zminimalizowaniu tkanki budującej dziąsła. Zapobiega to też tworzeniu się kolejnych chorób, dzięki większej powierzchni do czyszczenia. Zabieg nie wymaga powtórzeń, jest jednorazowy, a efekt utrzymuje się na stałe. Pacjenci zazwyczaj decydują się na ten zabieg, ze względu na to, że skutkuje to pięknym, równym i szerokim uśmiechem.

Przebieg zabiegu

Chirurg stomatologiczny wycina tkankę budującą dziąsła. Następnie można uzupełnić wszelkie braki w zębie przy użyciu korony porcelanowej albo podtrzymania wypełnienia. Cały zabieg jest bezbolesny, dzięki znieczuleniu miejscowemu. Pomimo tego, że nie jest to skomplikowana czynność, nadal jest to zabieg chirurgiczny, któremu mogą towarzyszyć powikłania. Chirurg stomatologiczny daje wszelkie wskazówki dotyczące troski o jame ustną, po wydłużeniu korony klinicznej zęba. Należy spożywać płynne lub miękkie pokarmy i stosować okłady z lodu. Ponadto chirurg stomatlologiczny przypisze receptę na leki zatrzymujące ból.

Plastyka dziąseł

Nie wszyscy rodzą się z doskonałym uśmiechem, bywa też tak, że dziąsła zbyt mocno przykryły zęby i to je w głównej mierze widać po uniesieniu warg. Ma to również miejsce na skutek ich opuchnięcia po zabiegach stomatologicznych, ale powodów jest więcej, zaliczane są do nich też np. niewłaściwa higiena jamy ustnej, czy bruksizm. Jednak wszyscy pragną, aby podczas uśmiechania się ukazywały się perfekcyjne zęby, a nie różowe dziąsła. Jest na to jeden sposób, a mianowicie plastyka dziąseł. Jednak nie jest przeznaczona ona wyłącznie estetyce, jest też wykorzystywana w przypadku próchnicy poddziąsłowej. Dzięki odsłonięciu dziąseł możliwe jest jej dokładne wyleczenie.

Przebieg zabiegu

Dzięki znieczuleniu miejscowemu, zabieg jest bezbolesny. Chirurg stomatologiczny usuwa zbędną część dziąseł. W następnej kolejności plastyka brzegu kości, pozwala uformować szerokość w nowej linii dziąsła. Po zabiegu absolutnie ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Pacjent powinien unikać szczotkowania zębów, ze względu na ryzyko wystąpienia silnego bólu, przez podrażnienie gojącego się miejsca. Dla zmniejszenia opuchlizny kupuje się specjalne płukanki ziołowe. Dalsze działania ukierunkują wizyty kontrolne u chirurga stomatologicznego. Nakieruje on na właściwą dbałość o higienę po zabiegu i podpowie jak dobrać odpowiednią szczoteczkę do zębów.

Usunięcie korzenia zęba

Jest to jeden z bardziej zawiłych zabiegów, którym zajmuje się chirurg stomatolog. Jest potrzebny, gdy korzenie zębowe zostają zarażone, a inne drogi leczenia nie skutkują. Lekarz musi szczegółowo przebadać w jakim stanie są korzenie i wtedy może stwierdzić potrzebę ich usunięcia. W ten sposób powstrzymuje się postęp choroby. inną przyczyną usunięcia jest też korzeń, który nie wystaje powyżej poziomu kości. Nie powinien jednak wyłaniać się dalej, niż na jeden minimetr.

Przebieg zabiegu

Przed zabiegiem podaje się znieczulenie miejscowe. Jest to niezbędne, ponieważ aby dostać się do korzenia, chirurg stomatologiczny nacina dziąsło, aby je otworzyć. Zdaża się, że korzenie są ze sobą złączone, wtedy niezbędne jest użycie piły aby je rozdzielić. Bywa tez tak, że konieczne jest przycięcie zęba. Wszystko zależy od stopnia rozwinięcia choroby i scalenia korzeni i utrudnionego lub ułatwionego do nich dostępu. W pojedynczych wypadkach zabieg ten wykonuje się pod narkozą, choć dochodzi do tego tylko w odpowiednio zaopatrzonych klinikach i wyjątkowych sytuacjach. Po usunięciu korzenia zęba przez najbliższe dwie godziny należy wstrzymać się od jedzenia i stosować zimne okłady. Zwiększa się wtedy ryzyko powstawania zakażeń, dlatego pacjent, w razie potrzeby, dostaje specjalne antybiotyki i leki przeciwbólowe.

Usunięcie zęba zatrzymanego

Ząb zatrzymany, to taki, który miał problem w trakcie wzrostu. Nie wystaje na zewnątrz, dlatego że znajduje się pod błoną śluzową dziąsła. Zatrzymał się w tkance kostnej lub w żuchwie. Najczęściej nie miał miejsca z powodu zbyt ciasnego uzębienia, albo, jak w przypadku ósemek zwyczajnie się nie zmieścił. Mimo, że nie jest widoczny, może przyczyniać się do dolegliwości bólowych i poważnych, patologicznych zmian w jamie ustnej. Do takich zmian należy np. dysfunkcja stawów skroniowo-żuchwowych, czy stłoczenie zębów siecznych. Oczywiście nie dojdzie do tego, jeśli taki ząb w odpowiednim momencie zostanie usunięty.

Przebieg zabiegu

Zabiegu dokonuje odpowiednio wykwalifikowany chirurg stomatolog. Niestety jest on dość trudny i może łączyć się z wieloma powikłaniami. Na wstępie należy odkryć zatrzymany ząb z kości, później przeciąć tkanki tak, aby nie doszło do krwotoku. Służą do tego odpowiednie narzędzia. Na końcu tamowana jest krew i następuje zszycie rany. Po zabiegu zaleca się spożywanie tylko rozmiękłych posiłków oraz rezygnacja z gorących potraw. Pacjent otrzymuje receptę na środki przeciwbólowe i antybiotyki strzegące przed zakażeniem. Zabieg ten jest związany z ryzykiem ukazania się powikłań, a jednym z nich jest uszkodzenie korzeni i koron zębów sąsiadujących. Może to prowadzić do ich obumierania. W zależności od miejsca, może też oznaczać np. ryzyko powstania przetoki ustno-nosowej, w trakcie usuwania trójek górnych.

Podcięcie wędzidełka

Ten zabieg zwykle występuje u dzieci, zaleceniami do jego przeprowadzenia mogą być kłopoty z wymową, uniesieniem języka lub wysunięciem go na brodę, dyskomfort przy wykonywaniu ćwiczeń logopedycznych, a czasami gdy dziecko nadmiernie się ślini. Na podane czynniki mogą oddziaływać wędzidełka, których w jamie ustnej jest aż pięć. Zazwyczaj te wady są zauważane przez logopedę, to on znajduje nieprawidłowości, związane z wymową. Jeżeli ich przyczyną jest wędzidełko, nie jest on w stanie pomóc dziecku, więc kieruje pacjenta do chirurga stomatologicznego, który operacyjnie podetnie problematyczne wędzidełko. Po zabiegu natomiast pomoże on w zapobiegnięciu tworzenia twardych blizn, nawet osobom, które nie doznały problemu z niewłaściwą wymową. Zabieg jest z całą pewnością bezpieczny i nie odstrasza dzieci do wizyt u stomatologa. Pomimo tego, że przebiega bez znieczulenia, zupełnie nie boli. Krwawienie jest tak naprawdę minimalne, a zabieg szybki i prosty. Dodatkowo nie zmniejsza jakości życia codziennego i nie pozostawia dzieciom niechcianych wspomnień. Jeśli któraś ze wspomnianych wyżej nieprawidłowości doskwiera osobie dorosłej, nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Można zrealizować w każdym wieku, nieważne, czy pacjent ma 5, czy 30 lat.

Usunięcie zęba mlecznego

Zęby mleczne choć mogłoby się wydawać inaczej są bardzo ważne, ponieważ to ich rolą jest przygotowanie miejsca dla tych stałych. Nie należy ich zaniedbywać, gdyż próchnica może przejść na ich następców. Ważne jest też, by nie usuwać ich przedwcześnie. Do ekstrakcji są dobre w momencie, gdy ząb stały, znajdujący się pod nim, uformuje 3/4 swojego korzenia. W takiej sytuacji mleczak jest zębem przetrwałym, dlatego że zbyt długo utrzymuje się w jamie ustnej. Jeśli nie wyleci w tym czasie samodzielnie należy zwrócić się do chirurga stomatologicznego, który oceni, czy ząb kwalifikuje się do wyrwania. Pozostanie zęba przetrwałego w jamie ustnej może skutkować zapaleniem albo przerostem dziąsła, to z kolei łączy się z bólem i krwawieniem. Może to też poskutkować zmianą toru dla wyżynającego się zęba stałego, a to może spowodować krzywy zgryz w przyszłości. Jest to najczęstsza przyczyna usunięcia zębów mlecznych. Do pozostałych należy potrzeba ekstrakcji poprzez niedopowiednią higienę i zaniedbania, które przyczyniły się do powstawania próchnicy w stadium, którego nie da się wyleczyć. Może to skutkować kłopotami w trakcie rozwijania się zębów stałych. Należy pamiętać, że ekstrakcja zęba w każdym wypadku powinna być ostatecznością. Nowoczesne technologie stomatologiczne umożliwiają ratunek nawet bardzo zaniedbanych zębów. Dlatego warto jest konsultować się z chirurgiem stomatologicznym, który udzieli wszelkich informacji.

Usunięcie zęba stałego

Nowoczesna technologia daje nam liczne możliwości leczenia zębów. Zdarza się jednak jest już na to za późno. Wtedy ostatecznym sposobem na ochronę pozostałych zębów jest usunięcie chorego. Zapobiega to rozpowszechnianiu się próchnicy i innych chorób w jamie ustnej. W ten sposób robi się też miejsce dla pozostałych zębów, jeśli są usytuowane zbyt ciasno. Bywa to potrzebne podczas zakładania aparatu ortodontycznego. Dawniej był to bardzo powszechny zabieg, jednak obecnie technologia stomatologiczna wykorzystuje się go w szczególnych sytuacjach. Zwykle najpierw są podjęte wszelkie kroki służące ratowaniu chorego zęba.

Przebieg zabiegu

Wbrew przekonaniom sam zabieg nie jest tak bolesny, jak mogłoby się wydawać. Chirurg stomatologiczny przed zabiegiem aplikuje znieczulenie miejscowe, dzięki czemu pacjent nie traci całkowitego czucia, a jednak zabieg przebiega bez bólu. Następnie odrywa więzadło okrężne osłaniające ząb. Kolejnym etapem jest zwichnięcie zęba tak, by przerwać włókna ozębnej, a ząb oddzielił się od kości. W przypadku większej ilości korzeni, często konieczne jest pocięcie zęba na kilka osobnych części, aby ułatwić wyciągnięcie. Po zabiegu następuje oczyszczenie zębodołu. Chirurg stomatologiczny starannie oczyszcza ranę i tamuje krew, a w wyjątkowych przypadkach zakłada szwy. Ból można odczuwać jeszcze na kilka dni po zabiegu, z uwagi na głębokość rany.

Dentysta Toruń cennik

Umów się na wizytę:

Esthetic Dental Clinic Toruń

Stomatolog Toruń

Strona używa cookies
Ok