Geodeta Toruń - pomiary geodezyjne wyznaczanie granic działki
Geodeta – Inwentaryzacja budynku i przyłączy
8 sierpnia, 2019
Zabiegi stomatologiczne Toruń cennik
Zabiegi stomatologiczne Toruń
15 sierpnia, 2019

Projektowanie ogrodów

Projektowanie ogrodów Toruń - Firma ogrodnicza

Do zaprojektowania ogrodu potrzeba czasu i porządnego przygotowania. Nim ogród stanie się pięknym miejscem, w którym przyjemnie będzie odpocząć, dzięki przyjaznej atmosferze, budowanej przez otoczenie pięknych roślin, drzew i krzewów, należy zadbać o fundamenty i rozpocząć projektowanie ogrodu od początku. W jakim stylu ogród ma zostać stworzony? Jaki powinien być dobór roślin? Które z nich przetrwają w naszym klimacie? I — to najważniejsze: w jaki sposób rozmieścić je w przestrzeni do zagospodarowania, aby nie było ich, ani za dużo, ani zbyt mało? Zanim przystąpimy do działania, dobrze jest mieć przygotowany plan.

ETAPY PROJEKTOWANIA OGRODU

Analiza terenu

Pierwszym elementem, na który przed wszystkim należy zwrócić uwagę, jest sam teren, gdzie powstanie projektowany ogród. Trzeba zgromadzić wszystkie informacje na temat tego, jak wygląda przestrzeń, jakie ma granice oraz co już się na niej znajduje. Taka wiedza pozwoli ocenić, jakie jakich możliwości dostarcza teren. Co istotne, należy rozeznać się we wszelkich czynnikach, które przyczynią się do ukształtowania ogrodu. Są to nie tylko nasłonecznienie, warunki gleby, podwyższenia czy obniżenia terenu, ale także sposób spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed rozpoczęciem pierwszych działań nad ogrodem, należ również wiedzieć, do czego ogród będzie służył. Planowanie ogrodu zależne jest od tego, czy ogród ma tylko ładnie wyglądać, być miejscem wypoczynkowym, czy obszarem, w którym domownicy będą aktywnie spędzać czas. Pod uwagę należy wziąć także to, czy w projektowanym ogrodzie będą przebywać dzieci i zwierzęta i czy musi być przystosowany dla osób starszych i niepełnosprawnych. Ponadto warto ocenić, czy potrzebne będzie miejsce na spotkania towarzyskie (np. grill, altana lub taras), czy interesuje nas posiadanie oczka wodnego lub basenu ogrodowego, a także, czy chcemy wydzielić przestrzeń na ogródek warzywny lub sad. Wszystko to dobrze oszacować w oparciu o przewidziany budżet.

Podział funkcjonalno-przestrzenny

Kolejnym krokiem w projektowaniu ogrodu, jest rozplanowanie wszystkich pożądanych elementów w terenie. Z tego powodu ogród dzieli się pod kątem funkcjonalności. Rozplanowanie wytypowanych elementów, jest znaczące, by ogród był atrakcyjny, a przy tym miał swój porządek oraz dawał użytkownikom pełną swobodę. Należy zatem podzielić ogród na części i ustalić gdzie znajdzie się grill, a gdzie będzie basen lub huśtawki dla dzieci. Trzeba jednak pamiętać, by unikać surowych granic. Części właściwie zaprojektowanego ogrodu, przenikają się nawzajem i tworzą harmonijną całość.

Plan komunikacji

Planowanie ogrodu wymaga również zadbania o możliwość wygodnego poruszania się. Należy zastanowić się, jak złączyć pojedyncze części ogrodu oraz wejścia (np. do garażu czy domu). Tutaj zasadnicze jest rozplanowanie podjazdu, bramy i furtek, a także ścieżek, które połączą wszystkie te elementy w spójną całość. Należy pamiętać, aby nie przedobrzyć z ilością ścieżek, ale też, by nie było ich za mało. Na tym etapie można także wybrać rodzaj nawierzchni, która posłuży do stworzenia ścieżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap powinien być już konkretnym planem tego, jakie wyposażenie i rośliny będą potrzebne, by otrzymać ogród w upragnionym stylu. Dużą pomocą w tym przypadku mogą okazać się dobre książki, portale internetowe albo wsparcie specjalisty. Szkic wykonany w oparciu o podział funkcjonalno-przestrzenny warto tworzyć od ogółu do szczegółu, zaczynając od największych składników jak drzewa, a kończąc na drobnych roślinach ozdobnych. Również dopasowanie mebli i wyposażenia ogrodowych, powinno być celne w stosunku do domyślnego efektu tak, by powstała spójna kompozycja, zgodna z potrzebami i założeniami projektu.

Przydatne udogodnienia

W oparciu o wiedzę, gdzie znajdą się poszczególne elementy ogrodu, można rozplanować położenie systemów nawadniania, odprowadzania nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, aby woda dostawała się do skupisk drzew, krzewów i roślin, ale jednocześnie nie zalewała ich przesadnie oraz, by przewody elektryczne docierały do altany czy tarasu, a ścieżki były widoczne.

Realizacja projektu ogrodu

Dopiero po sporządzeniu kompleksowego planu ogrodu, można przystąpić do jego realizacji. Przygotowanie terenu, gleby oraz instalacja systemów elektrycznego i wodnego odbędą się jako pierwsze. W trakcie sadzenia roślin trzeba pamiętać o tym, by umieszczać je we właściwych odstępach, dlatego że każda z nich ma odmienne tempo wzrostu i mogłyby zagłuszać się nawzajem.

DLACZEGO DO PLANOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów mają fachową wiedzę w zakresie świata roślin. To zadaniem projektanta jest właściwie dostosować je do wizji klienta. Projektant udzieli też istotnych rad na temat wymagań siedliskowych roślin oraz pielęgnacji, a także oceni, jakie wielkości osiągną w przyszłości krzewy i drzewa. Jego praca opiera się też na wiedzy na temat ukształtowania terenu i uwarunkowań gleby. Projektant kompleksowo przeprowadzi nas przez każdy z etapów planowania ogrodu i dopilnuje ich właściwego przebiegu.

Dodatkowo wiele firm specjalizujących się w projektowaniu ogrodów proponuje usługi całorocznej pielęgnacji i serwisu sezonowego systemów nawadniających i energetycznych. Dzięki temu, zawsze można liczyć na pomoc z ich strony, aby raz założony ogród, mógł z powodzeniem rosnąć i cieszyć na lata.

Strona używa cookies
Ok