Zadaniem leczenia zachowawczego jest troska o zdrowie zębów pacjenta przede wszystkim wtedy, kiedy wystąpią pierwsze problemy jamy ustnej. Pierwsze sygnały wystąpienia zazwyczaj występujących chorób zębów, przyzębia oraz dziąseł da się wykryć już w pierwszym etapie podczas typowych wizyt kontrolnych w gabinecie dentystycznym. Dentysta stosuje leczenie zachowawcze, by przedłużyć zdrowie zęba, zanim problem się nawarstwi.
Zwykle początkowym oraz podstawowym objawem, świadczącym o tym, że tworzy się coś niedobrego jest pojawiający się ból zęba. W takiej sytuacji nie warto radzić sobie sposobami domowymi, co nie usuną problemu, a najbezpieczniej bez czekania przyjść do stomatologa. W gabinecie dentystycznym lekarz wykona odpowiednie badania i określi źródło bólu, a za tym przedstawi najlepszą metodę działania. Zazwyczaj przy pierwszych sygnałach leczenie zachowawcze będzie odpowiednie, żeby naprawić szkody, jeśli problem jest głębszy, stomatolog będzie musiał polecić bardziej skomplikowane leczenie.
Jakie są najczęstsze choroby zębów
Potrzeba zastosowania leczenia zachowawczego wynika ze stanu zdrowia zębów. Znaczna ilość chorób zębów zaczyna się od zbyt małej higieny jamy ustnej. Dentyści zauważają, że najbardziej znane problemy pojawiają się na skutek niedokładnego mycia zębów, przez co resztki posiłków zbierają się na zębach co z biegiem czasu twardnieje i staje się niełatwym do wyszorowania szczoteczką nazębnym kamieniem. Zgromadzone tam bakterie zazwyczaj są zaczątkiem poważniejszych chorób.
Próchnica – jest chorobą zakaźną, jaka bez trudu przenosi się z zęba na ząb, a nawet między różnymi osobami. Przeważnie próchnica psuje twarde tkanki zęba, a nie usunięta w ciągu kilku miesięcy atakuje je dogłębnie. Im głębiej dojdzie próchnica, tym trudniej będzie ją usunąć. Początkowe stadium próchnicy usunie leczenie zachowawcze. Jeśli dotrze do głębszych warstw niezbędne będzie leczenie kanałowe pod mikroskopem, a w najgorszych przypadkach skutkiem może okazać się także potrzeba wyrwania zęba.
Zapalenie miazgi zęba – z reguły powstaje na skutek ignorowania próchnicy, choć jest też wynikiem osłabienia zęba od różnych zabiegów i dużej ilości plomb. Zapalenie miazgi zęba jest trudnym do leczenia problemem zarówno z tego względu, że jest źródłem silnego bólu, ale również dlatego że z czasem może rozprzestrzenić się też na kość.
Zgorzel zęba – w sytuacji kiedy pacjent zignoruje problem zapalenia miazgi zęba lub nie wypełni leczenia zachowawczego, problem będzie się pogłębiać oraz tym samym pojawi się zgorzel zęba. Jest to rodzaj stanu zapalnego, jakiego poważnym skutkiem mogą być zwyrodnienia kości wokół wierzchołka korzenia zęba. Przy tak trudnej dolegliwości leczenie zachowawcze nie wystarczy.
Jakie są najbardziej powszechne choroby przyzębia i dziąseł
Podobnie jak w przypadku chorób zębów, największym czynnikiem pojawiania się chorób dziąseł i przyzębia jest brak skrupulatnej higieny jamy ustnej. Z reguły występujące choroby dziąseł i przyzębia da się dostrzec z uwagi na podobne objawy pojawiające się w jamie ustnej. Są to tego rodzaju objawy jak: krew podczas mycia zębów, zaczerwienienia i obrzęk dziąseł, odkrywanie zębowych szyjek, nadwrażliwość na zimno i ciepło, nieprzyjemny zapach , a także poruszanie się zębów. Te symptomy mówią o rozwijającej się chorobie dziąseł lub przyzębia, która potrzebuje natychmiastowej uwagi lekarza.
Zapalenie dziąseł – zazwyczaj jest podstawowym objawem sygnalizującym o problemie. Zaczerwienione, zazwyczaj opuchnięte dziąsła dają sygnał, że należy się zgłosić się do stomatologa.
Krwawiące dziąsła – jeżeli pacjent dostrzeże w ciągu mycia krew, to znak trudniejszego problemu dziąseł i zębów. Przeważnie mówi stomatologowi, że dziąsła są znacznie osłabione, a to może przyczynić się do rozchwiania, a także wypadania kolejnych zębów.
Parodontoza – to choroba zapalenia przyzębia, jest najtrudniejszą w leczeniu wśród chorób przyzębia i dziąseł. Wczesnym symptomem paradontozy jest wrażliwość i zapalenia dziąseł, potem jeśli problem nasila się, pojawia się krwawienie podczas mycia. W rezultacie zęby będą wypadać.
http://www.stomatolog-torun.pl/
Jak leczenie zachowawcze przeciwdziała chorobom dziąseł i zębów
Zobaczyliśmy już, że najczęstszą przyczyną tworzenia się ciężkich chorób dziąseł i zębów jest słaba higiena zębów. Choroby bez trudu przechodzą i na zęby i na dziąsła, a więc żeby zapobiegać rozwojowi chorób, trzeba regularnie odwiedzać dentystę. Podczas wizyty dentysta sprawdza generalny stan zdrowia zębów, a jeśli dostrzeże coś martwiącego, może od razu działać oferując leczenie zachowawcze.
Rozpoczynającym krokiem leczenia zachowawczego jest aplikacja znieczulenia miejscowego, żeby zapewnić pacjentowi komfort. Leczenie zębów bez bólu gwarantuje pacjentowi spokój i bezpieczeństwo. Następnie ważne jest założenie koferdamu, specjalnego gumowego materiału. Jego celem jest separacja leczonego zęba od pozostałych zębów, tym sposobem także tkanki miękkie pozostaną zabezpieczone.
Po całkowitym przygotowaniu do bezbolesnego leczenia zachowawczego jest opracowanie zęba. Dentysta usuwa zainfekowany bakteriami obszar. Najważniejszym elementem tego etapu jest dokładność dentysty. Po usunięciu próchnicy pozostaje ubytek, jaki należy wypełnić. Finałowym krokiem leczenia zachowawczego jest odtworzenie kształtu, koloru i prawidłowych funkcji zęba. Tą metodą dentysta zatroszczy się o to, by pacjent miał anatomicznie dobry i ładny ząb, który w poprawny sposób będzie współgrał z pozostałymi.
Dzięki temu wiemy, że leczenie zachowawcze jest jednym z najistotniejszych zabiegów dentystycznych. Częste przeglądy zębów oraz leczenie dają gwarancję wielu lat bez bólu i trudnych zabiegów.