Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis
Klimatyzacja do domu – Toruń
29 sierpnia, 2020
Stomatologia estetyczna Toruń -zabiegi DSD implanty wybielanie zębów
Nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej
29 sierpnia, 2020

RTG w gabinecie stomatologicznym

Radiologia w gabinecie dentystycznym służy tak naprawdę celnej diagnostyce . Stomatolodzy zlecają rentgenowskie, aby mogli osiągnąć niezbędne dane dotyczące położenia oraz zdrowia zębów w jamie ustnej. Zazwyczaj pozwala to na uwidocznienie problemów, niewidocznych, w czasie podstawowego przeglądu na wizycie kontrolnej.

Radiologia w gabinecie dentystycznym to rentgen zębów. Zazwyczaj takie prześwietlenia występują w dwóch rodzajach – zewnątrzustne i wewnątrzustne. RTG zębów wewnątrzustne, nazywane jest także zdjęciem punktowym obejmuje obraz 2 lub 3 zębów. Wartością zdjęcia punktowego jest to, że drobiazgowo pokazuje poszczególne zęby, a to umożliwia dentyście diagnozę. Z kolei zdjęcie rentgenowskie zębów zewnątrzustne odsłania komplet zębów. Wliczające się do tej grupy zdjęcie pantomograficzne ukazuje ułożenie zębów względem szczęki oraz względem siebie oraz zdjęcie cefalometryczne, boczne, jakie odtwarza obraz zatoki przynosowej, tkanek miękkich oraz podniebienia twardego.

W jakich przypadkach potrzeba badań rentgenowskich w stomatologii

Zdjęcia rentgenowskie zębów u dentysty przydatne są dla odmiennych działów stomatologii. Z reguły, fachowego wykorzystania rentgena, stomatolog potrzebuje w chirurgii stomatologicznej, implantologii, protetyce, ortodoncji i w leczeniu kanałowym (endodoncja).

RTG zębów zdaje egzamin diagnostyce chorób dziąseł, zębów, tkanek okołowierzchołkowych, stanów zapalnych, zmian przy kościach – w tym martwica, zwapnienia, torbiele – albo zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego.

Zdjęcia rentgenowskie uznaje się też jako bazowy element przed zabiegami i leczeniem, które potrzebują uprzedniego ustalenia położenia zębów. Dzięki temu ortodonta diagnozuje potrzebę noszenia aparatu na zęby, a protetyk ocenia, jak dużą lukę powstałą po utraceniu zęba albo zębów, należy wypełnić.

Jeżeli pacjent uczestniczył w nieszczęśliwym wypadku albo doznał urazu szczęki lub zębów, stomatolog również kieruje go na przeprowadzenie radiologicznych badań. Rentgen zębów pozwala też zobaczyć  ewentualne powikłania lub błędy – np. pokaże miejsce narzędzia, jeżeli utkwiło ono w kanale zęba, a także jest ważnym elementem diagnostyki raka.

Zwykle stomatolog zleca powtórzenie badań radiologicznych po zakończeniu leczenia, żeby sprawdzić jego efekty.

Jak wygląda wykonanie rentgen zębów w gabinecie stomatologicznym?

Współcześnie przeważnie w gabinetach dentystycznych przeprowadza się badania radiologiczne na miejscu od ręki w czasie wizyty. To duże ułatwienie dla pacjentów, bo nie muszą umawiać się na kolejną wizytę, ani specjalnie zgłaszać się do pracowni radiologicznej. Plusem jest to, że zrobienie zdjęcia rentgenowskiego zębów nie wzbudza dyskomfotu oraz nie wymaga od pacjenta specjalnych przygotowań. Nic nie stoi na przeszkodzie, by tak jak zazwyczaj zjeść śniadanie, wypić oraz wziąć swoje leki.

Obowiązującym wymaganiem przed badaniem rentgenowskim zębów jest pozbycie się wszelkich metalowych przedmiotów z obszaru twarzy i szyi. Dlatego na rentgen u stomatologa lepiej przyjść bez biżuterii i spinek, a moment przed badaniem należy ściągnąć protezy, okulary oraz aparaty słuchowe.

Samo przeprowadzenie zdjęcia rentgenowskiego zębów u dentysty zajmuje zaledwie kilka sekund, tym bardziej, że przy postępie technologicznej, najczęściej jest to już RTG w formie cyfrowej. Mimo to stomatolog, robiący rentgen omawia z pacjentem szczegóły oraz informuje go o kolejnych etapach przeprowadzanego zabiegu.

Zdjęcia RTG wywołują obawy, pod względem promieniowania. Promieniowanie X, jak powszechnie wiadomo, szkodzi organizmowi, jednak nie ma powodów do obaw, bo w czasie wykonywania prześwietlenia rentgen zębów u stomatologa, nie jest to niebezpieczne dla zdrowia. Organizm przyswaja bardzo małą dawkę, a ponadto każdy pacjent ubiera specjalny fartuch ochronny. Należy pamiętać, by nie zapisywać się na rentgen bardzo często, co najwyżej co pół roku, dlatego trzeba nie zapominać, kiedy robiło się je ostatnim razem. Prześwietleń RTG muszą unikać kobiety w ciąży, niezależnie od tego, czy mają je mieć przeprowadzone dla stomatologa czy innego lekarza. Jeżeli to nie jest absolutnie niezbędne lepiej, aby ciężarna odpuściła badania.

Plusy cyfrowego RTG w stomatologii.

Z uwagi na to, że rentgen zębów da się zrobić w gabinecie stomatologicznym w metodą cyfrową, dobrze zauważyć plusy tego rozwiązania. Dotychczas rolę nośnika rentgena pełniła klisza, która zazwyczaj wymagała sporo miejsca oraz mogła bez trudu ulec zniszczeniu lub uszkodzeniu.

W przypadku dentystycznego rentgena w formie cyfrowej takie problemy nie istneją, bo pliki można bezpiecznie zostawić w pamięci komputera. To dodatkowa zaleta, dlatego że umożliwia ona przekazywanie prześwietlenia rentgenowskiego w dowolne miejsce, bez przymusu wożenia całkowitej dokumentacji leczenia radiologicznego. Dentysta może je zobaczyć oraz dowolnie powiększać obraz. RTG w tej formie jest znacznie wytrzymalsze, ponieważ ciężko je zniszczyć.

Warto wspomnieć, że technika radiologii cyfrowej oznacza też rezygnację z wydzielania odpadów, jakie powstają przy użyciu klisz rentgenowskich.

To badanie jest niezwykle precyzyjne i wspaniale sprawdza się w diagnostyce stomatologicznej.

Dentysta Toruń

Strona używa cookies
Ok