depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja nóg woskiem – jak przygotować wosk
29 sierpnia, 2020
Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny
Radiologia u dentysty
29 sierpnia, 2020

Klimatyzacja jest rozwiązaniem co raz chętniej stosowanym już nie tylko w biurach, ale również w domu. Z roku na rok, zakup klimatyzatora staje się co raz bardziej dostępny dla wszystkich. Klimatyzator w domu ma pozytywny wpływ przede wszystkim na warunki temperaturowe, ale też na stopień wilgoci i jakość powietrza. Co raz częściej klimatyzator jest także wykorzystywany zimą w formie urządzenia grzewczego. Nikogo zatem nie dziwi jego wzrost popularności.

Regulacja powietrza

Klimatyzacja korzystnie oddziałuje na powietrze w domu, dzięki wmontowanym filtrom, które wychwytują szkodliwe cząstki alergenów, pyłków czy kurzu. To sprawia, że poza kontrolą temperatury, klimatyzator pomaga oczyszczać powietrze. Nie wolno jednak rezygnować z wentylacji pomieszczeń. Klimatyzacja nie powinna jej zastępować. Wzajemna praca klimatyzacji i właściwa wentylacja usuwa ryzyko zawilgocenia budynku, które sprzyja powstawaniu pleśni i grzybów.

Najlepsze warunki działania

Człowiek najlepiej funkcjonuje w odpowiednich warunkach. Najkorzystniejsza temperatura waha się pomiędzy 24 a 26°C. Także poziom wilgotności powietrza ma wpływ i najlepiej by mieścił się w przedziale 40-60%. Są to najbardziej komfortowe warunki, w których ciało nie marznie i jednocześnie nie poci się.

Do regulacji temperatury należy podchodzić z ostrożnością. Zalecane jest, by różnice temperatur między pokojami nie były większe niż 8°C. Inaczej działanie klimatyzacji naraża na choroby, takie jak: przeziębienia, zapalenie gardła czy zatok.

Warto również zmniejszyć przeciągi i podmuchy powietrza. Nie należy kierować nawiewu prosto na domowników, a jego szybkość nie powinna być mniejsza od 0,3 m/s, aby uniknąć dolegliwości.

Ekonomiczny klimatyzator

Zakup jakiegokolwiek klimatyzatora domowego powinno poprzedzać dobre rozeznanie. Warto poznać klasę energetyczną urządzenia oraz sezonową efektywność chłodzenia lub grzania. W tym przypadku im wyższe wskaźniki, tym mniejszą ilość energii wykorzystuje klimatyzator.

Zwykle najwyższą klasę energetyczną (A+++) posiadają te najbardziej efektywne i drogie klimatyzatory. Warto jednak rozważyć jaką kwotę wyliczy się na zakup, ponieważ tańsze klimatyzatory, zwykle mają gorszą klasę, przez co są droższe w eksploatacji i częściej wymagają napraw.

Żeby działanie klimatyzatora było jak najbardziej oszczędne i wydajne należy zadbać o właściwą izolację przegród budowlanych, ścian, stropów oraz szyb okiennych, żeby odbijały światło słoneczne. Dodatkowo, dobrym rozwiązaniem jest montaż rolet czy żaluzji, które pomogą w utrzymaniu temperatury, odbijając lub zatrzymując promienie słońca.

Rodzaje klimatyzatorów

Na rynku można znaleźć kilka typów klimatyzatorów. Odróżniają się pod względem wielkości, sposobu pracy, pobierania energii czy nawet mobilności, co sprawia, że można je dopasować zgodnie z potrzebami.

  • Klimatyzator split – najczęściej montowany klimatyzator do domu. Zbudowany jest on z dwóch elementów: jednostki wewnętrznej, czyli parownika oraz skraplacza, czyli jednostki zewnętrznej. Ten typ klimatyzacji można kupić także w formie multisplit, która od pierwotnej wersji odróżnia się tym, że do jednej jednostki zewnętrznej można zainstalować kilka (maksymalnie 5) części wewnętrznych, na przykład w kilku pomieszczeniach. Klimatyzacja ścienna w formie split jest często montowana w domach, z uwagi na dość cichą pracę, zajmuje niewiele miejsca i ma elegancki wygląd.
  • Klimatyzator przenośny – to tak samo często wybierana klimatyzacja do domu. Zbudowana jest z jednego elementu, co sprawia, że pracuje głośniej. Jego podstawową zaletą jest to, że można ustawić urządzenie w wybranym miejscu i usunięcie go, gdy będzie niepotrzebny. Minusem jest przewód, który musi być wystawiony na zewnątrz (na przykład na dwór), aby odprowadzał ciepło. Z tego powodu są nieco mniej efektywne.

Inne rodzaje klimatyzatorów, takie jak: klimatyzatory kanałowe, kasetonowe czy okienne, sprawdzają się w większych pomieszczeniach,: w biurach czy zakładach przemysłowych. Potrzebują znacznie większej przestrzeni i zużywają więcej energii.

Ile lat będzie działać klimatyzator w domu?

Sprawny, często oczyszczany i odpowiednio eksploatowany klimatyzator może służyć w domu nawet przez 25 lat. Jest to możliwe za sprawą regularnych przeglądów, które zmniejszą ryzyko albo usuną wszystkie pojawiające się usterki. Przeglądy dobrze przeprowadzać dwa do trzech razy w roku, aby nie narażać się na kłopoty związane z uszkodzeniem urządzenia, czy ewentualnym rozwojem grzybów lub pleśni. Żywotność klimatyzacji jest w dużej mierze zależna też od jakości i ceny sprzętu. Im lepsza klasa, tym dłuższa gwarancja sprawnego działania.

W razie wymiany klimatyzatora, znaczna część firm zajmujących się ich instalacją, oferuje utylizację zużytego sprzętu w cenie instalacji nowego. To oznacza nie tylko wygodę, gdy zajmują się tym fachowcy, ale też bezpieczne, dlatego że urządzenie usuwane jest we właściwych warunkach.

Cena klimatyzatora do domu?

Na cenę klimatyzacji w domu oddziałuje wiele czynników. Nie zalicza się do tego jedynie cena sprzętu i jego montaż. Do wydatków należy dodać też przybliżoną wartość kosztów eksploatacji, a to przedsięwzięcie długofalowe. Należy ocenić, czy warto zdecydować się na zakup droższego sprzętu, który będzie tańszy w utrzymaniu, z uwagi na większą sprawność (czyli rzadsze naprawy) oraz mniejsze zużycie prądu.

klimatyzacja.torun.pl

Strona używa cookies
Ok