Implanty zębów - czy warto je mieć? Stomatolog dentysta implantolog
Implant zębowy w klinice – dlaczego warto?
21 czerwca, 2022
kartoniarki - rodzaje kartoniarek - maszyny pakujące
Rodzaje kartoniarek – nowoczesne maszyny pakujące
4 sierpnia, 2022

Mosty protetyczne w stomatologii

MOSTY PROTETYCZNE W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM - Protetyka stomatologiczna

Brak zęba równa się z koniecznością jego odbudowy, aby nie doszło do kolejnych zmartwień. Oboczne zęby oraz zęby przeciwstawne wymagają podparcia, inaczej one również mogą się poruszać,  a w rezultacie wypadać. Z tego względu zalecane jest od razu wypełnić przerwę. Jednym z przeważnie wykorzystywanych w stomatologii wypełnień, są mosty protetyczne. Żeby móc założyć most protetyczny, w jamie ustnej muszą ciągle mieścić się zęby, jakie będą oparciem dla mostu. Ten sposób wypełnienia protetycznego może więc być używany tylko gdy brak znajduje się pomiędzy zębami sąsiednimi. Ogromnym atutem tego wyjścia jest to, że można ta metodą wymienić do 3 zębów jeden przy drugim na raz. Mosty protetyczne są aplikowane na stałe, z uwagi na co są o wiele bardziej komfortowe w porównaniu do ruchomych protez. Chociaż znaczna część pacjentów boi się drobinek jedzenia wchodzących pod most, dentyści przekonują – nie ma powodów do zmartwień, ponieważ odpowiednio dostosowany most temu zapobiega i jedzenie nie przedostaje się do środka. Warto przemyśleć kupno mostu protetycznego, ponieważ jest to komfortowe oraz estetyczne uzupełnienie.

Budowa i rodzaje mostów protetycznych

Most protetyczny odznacza się bardzo prostą budową. Składa się z dwóch filarów, jakie nakłada się na graniczących z luką zębach oraz z przęsła, które zastępuje utracony ząb. Możemy wyróżnić 2 typy mostów protetycznych. Ten najbardziej powszechny montuje się na przyległe zęby, czasami bywa także tak, że filarami okazują się implanty dentystyczne. Taki typ mostu jest niezwykle trwały oraz używany w większości klinik stomatologicznych. Bywają jednak miejsca, w których koronę uzupełniającą brakujący ząb przykleja się do sąsiednich zębów pacjenta. Ta metoda jest niezbyt często używana, ponieważ jest bardziej nietrwała i można nią zastąpić tylko pojedynczy ząb.

Przeważnie mosty protetyczne w stomatologii wykonywane są z paru oddzielnych materiałów. Najbardziej estetyczne są pełnoceramiczne mosty, w których zarówno most oraz jego podbudowa są wykonane z cyrkonu. Równie często stosowane są porcelanowe mosty na metalowej podbudowie – z reguły ze stali, a w niektórych przypadkach na życzenie pacjenta ze złota. Nie tak trwałe oraz mniej estetyczne są stworzone z kompozytu (materiału, z którego robione są plomby dentystyczne) na podbudowie zrobionej z włókna szklanego.

Most protetyczny – wskazania

Przygotowanie mostu protetycznego polecane przez stomatologów jest szczególnie tym pacjentom, którzy pragną na stałe uzupełnić brak po usunięciu zęba lub zębów, jednak nie mogą wydać na droższe implanty stomatologiczne. Mosty protetyczne w zupełności wystarczają, by usunąć powstałą lukę oraz zatrzymać postępujące przemieszczanie się zębów sąsiednich oraz ograniczyć utratę kości w miejscu braku zęba. Utrata kości to poważna sprawa, bo oddziałuje nie tylko na zdrowie jamy ustnej, ale także prezencję twarzy, która może z tego względu wyglądać starzej. Uzupełnienie luki po zębie w gabinecie dentystycznym oznacza, że przywracamy odpowiedni rozkład sił w ciągu żucia oraz właściwe funkcje oraz konstrukcję zgryzu. Taką metodą unikamy też ryzyko tworzenia się chorób przyzębia i dziąseł z uwagi na zalegające w przerwie resztki jedzenia. Kluczowym dla pacjentów wskazaniem wykonania mostu protetycznego jest odzyskanie piękna uśmiechu. Jedyny wymóg, który trzeba spełnić, by stomatolog mógł wstawić most protetyczny jest właściwa ilość filarów do podtrzymania mostu. Filary muszą być zdrowe, by obciążenie nie przyczyniło się do ich wczesnego zepsucia.

W jaki sposób przebiega wykonanie mostu protetycznego?

Bazowym etapem każdego zabiegu stomatologicznego jest ogólna diagnoza oraz badania, jakie pozwolą stomatologowi sprawdzić, czy zastosowanie mostu protetycznego jest właściwym wyborem, mając na uwadze stan jamy ustnej pacjenta. Gdy stomatolog nie wskaże żadnych ograniczeń, będzie mógł ruszyć do pracy. Jeśli zgodnie z planem oparciem dla mostu protetycznego mają zostać sąsiadujące zęby pacjenta, należy je przyszykować. Do tego stomatolog musi odrobinę je oszlifować, by później możliwe było dokładne dostosowanie mostu. Mimo obaw wielu osób szlifowanie zębów nie boli, ponieważ mieści się w obrębie szkliwa. Szlifowanie nie narusza zębów, a przeprowadzający go stomatolog zawsze wie, jak dużą część zęba może oszlifować. Zabieg szlifowania nie będzie konieczny w przypadku oparcia mostu protetycznego na implantach. Kiedy zęby zostaną już przygotowane, następnym krokiem wykonania mostu jest pobranie potrzebnych wycisków. Zgodnie z nimi, stomatolog protetyk zaprojektuje indywidualnie dobrany most. W czasie, kiedy w pracowni protetycznej wykonywany jest most protetyczny, stomatolog zakłada tymczasowy most, którego zadaniem jest osłona przygotowanych zębów. Kiedy w końcu most zostanie przygotowany, stomatolog dopasowuje go do kształtu jamy ustnej, po czym aplikuje na stałe.

Mosty protetyczne – największe zalety stosowania

Podstawowymi zaletami mostów protetycznych jest ich wytrzymałość oraz wysoka estetyka. Za ich sprawą możemy odbudować parę zębów jednocześnie oraz odzyskujemy wszelkie funkcje żucia. Uzupełnienie zęba mostem protetycznym oddaje pacjentowi piękno uśmiechu oraz komfort.

Strona używa cookies
Ok