invisalign - aparat ortodontyczny - invisalign niewidoczny aparat
Invisalign – niewidoczny aparat ortodontyczny
13 stycznia, 2022
MOSTY PROTETYCZNE W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM - Protetyka stomatologiczna
Mosty protetyczne w stomatologii
6 lipca, 2022

Implant zębowy w klinice – dlaczego warto?

Implanty zębów - czy warto je mieć? Stomatolog dentysta implantolog

Implanty stomatologiczne zastępują luki w przypadku straty zębów i są jednym z przeważnie stosowanych i wyjątkowo trwałych wypełnień protetycznych. Po dobrze przeprowadzonym leczeniu śruba implantu stomatologicznego łączy się z kością, a umieszczona na nim korona przypomina naturalne zęby.

Używając implantów da się uzupełnić nie tylko poszczególne luki, ale nawet komplet zębów. Implanty stomatologiczne są również idealnym podparciem dla protez – całkowitych uzupełnień protetycznych albo mostów protetycznych.

Jedną z najbardziej znanych zalet implantów jest ich wytrzymałość. Zdaniem stomatologów prawidłowo umieszczony implant może wystarczyć nawet całe życie. Zaakceptowane przez tkankę kostną, mimo upływu lat nie tracą swojej trwałości, nie niszczą się i nie sprawiają kłopotów. Obok tego wykorzystanie implantów to duży komfort . Implanty zębowe nie zmieniają miejsca i nie dopuszczają do tego, żeby np. oparta na nich proteza zsuwała się nieodpowiednio.

Kto może mieć implant zęba?

Co najważniejsze implantów nie wstawia się kobietom w ciąży ani u osób z zaburzeniami układu krzepnięcia krwi czy z zaawansowaną osteoporozą. Przeciwwskazaniem jest też trwający nowotwór oraz nieleczona cukrzyca. Implantów nie wszczepia się u dzieci i osób do 16 roku życia, ze względu na ciągle trwający proces wzrostu kości szczęki.

Dużo czynników nie odbiera całkowicie możliwości użycia implantów zębów, jednak powinny być one skonsultowane ze stomatologiem. Są to np. osoby z wadami serca,chorobami psychicznymi lub z chorobą Parkinsona. Konsultacji ze stomatologiem wymagają też ludzie, którzy od lat nałogowo palą papierosy.

Czy implant jest lepszy od protezy zębowej?

Implanty stomatologiczne zapewniają sporo możliwości naprawy piękna uśmiechu. Niekiedy bywa tak, że pacjent potrzebuje wymiany dużej ilości zębów, a czasami nawet całego łuku.

Stomatolog protetyk posiada dostępnych kilka rozwiązań, ale najczęściej wybieranymi sposobami są wszczepienie implantów albo wykorzystanie tradycyjnej protezy całkowitej. Choć te sposoby skutecznie eliminują bezzębie, mają zarówno plusy i minusy. Czasami korzystanie z protezy może okazać się nieodpowiednie dla pacjenta przez na przykład niewłaściwe uwarunkowania anatomiczne jamy ustnej. Takie protezy z czasem się niszczą. Co kilka lat należy je wymienić, dlatego że z czasem są mniej dopasowane, jak były jako nowe.

Aplikacja implantów zębów z kolei zajmuje znaczną ilość czasu z uwagi na na potrzebę osadzenia śruby implantu w kości szczęki i żuchwy, ale w zamian za to implant może utrzymać się do końca życia. Wszczepiony implant przed założeniem korony, jaka będzie zastępowała ząb, musi zrosnąć się z tkankami i kośćmi. Dopiero po tym czasie można kontynuować leczenie protetyczne.

Implanty czy leczenie kanałowe – co wybrać?

Podstawowym założeniem leczenia kanałowego jest wyleczenie zainfekowanej przez próchnicę miazgi zęba. Ten rodzaj leczenia uznaje się za jeden z najbardziej wymagających zadań lekarza endodonty wykonującego leczenie kanałowe, jednak większość zabiegów przynosi oczekiwane rezultaty. Leczenie kanałowe pozwala na zachowanie naturalnego zęba. Dzięki ogromnej skuteczności tego zabiegu, obecnie możliwe jest zatrzymanie zębów, które jeszcze parę lat temu były po prostu wyrywane.

Natomiast implanty stomatologiczne budową przypominają naturalne zęby, a przy tym nie niszczeją, o ile pacjent odpowiednio troszczy się o higienę zębów, implanty stomatologiczne służą do końca życia. W związku z tym nie trzeba martwić się bólem i dolegliwościami, a ekstrakcja całkiem zniszczonego zęba i wymiana go na implant zęba, jest bardzo często rozwiązaniem zdecydowanie zyskownym.

Implanty zębów

Co robić po zabiegu wszczepienia implantu stomatologicznego?

Na początku powinno się unikać bardzo ciepłych potraw oraz wypróbować dietę półpłynną. Nie należy wykorzystywać części jamy ustnej. Według stomatologów niewłaściwe jest też sprawdzanie placami i językiem miejsca wszczepu, aby nie dopuścić do zakażenia albo podrażnień. Należy rzucić papierosy i alkohol, ponieważ zatrzymują proces zrastania się tkanek. Obok tego na czas  mniej więcej miesiąca nie wolno podejmować fizycznego wysiłku.

Szczególnie istotne w takiej sytuacji jest wypełnianie zaleceń stomatologa. Koniecznie jest uczęszczanie na wizyty kontrolne oraz zgłaszanie się do stomatologa, kiedy tylko pojawią się alarmujące objawy.

Używanie środków przeciwbólowych i antybiotyków powinno odbywać się tylko zgodnie z wytycznymi lekarza stomatologa. Samodzielne podwyższanie dawek bez zatwierdzenia dentysty może okazać się niebezpieczne dla zdrowia. Dobrze też płukać jamę ustną stworzonymi w tym celu płukankami. Mają one zastosowanie łagodzące, odkażające oraz przeciwbakteryjne.

Jak troszczyć się o implant zęba?

O implanty zębów powinno się troszczyć się w taki sam sposób, w jaki o nasze zęby. Minimum jest mycie chociaż dwukrotnie na dzień, na początku omijając miejsce zabiegu, a zęby myć miękką szczoteczką.

Pomimo tego, że implanty zębów nie ulegają korozji ani próchnicy, powinno się troszczyć się o nie z szczególną uwagą. Bez czyszczenia zębów po posiłkach resztki jedzenia będą gromadzić się w pobliżu dziąseł. To jest początkiem postępującego obniżania się dziąseł. W tym przypadku zwykle odkrywa się  tytanowa śruba implantu dentystycznego, tym samym tracąc estetykę. Oprócz tego najlepiej minimum dwa razy w ciągu roku odwiedzić gabinet stomatologiczny na kontrolę.

Sprawdź nasze usługi: implantologia

Strona używa cookies
Ok