MOSTY PROTETYCZNE W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM - Protetyka stomatologiczna
Mosty protetyczne w stomatologii
6 lipca, 2022
Kubek termiczny dla kogo najlepszy - jaki kubek wybrać
Termiczny kubek dla każdego
14 października, 2022

Rodzaje kartoniarek – nowoczesne maszyny pakujące

kartoniarki - rodzaje kartoniarek - maszyny pakujące

Proces produkcyjny jest wieloetapowy. Jednym z etapów końcowych jest etap zapakowanie produktów. W dzisiejszych czasach w wielu fabrykach jest to robione przez specjalne maszyny pakujące. Dzięki czemu wiele czynności ma miejsce samoistnie, sprawnie i szybko.

Czym są nowoczesne maszyny pakujące?
Maszyny pakujące (nazywane również pakowaczkami) są urządzeniami, które ułatwiają i zwiększają tempo ogółem procesu produkcyjnego. To urządzenia przystosowane do pakowania różnego typu obiektów w różnej formie. Spotykamy pakowaczki do pakowania płynnych substancji, sypkich, w kawałkach i w wielu innych formach. Wszystko zależne jest od tego, co jest produkowane i jak się chce to spakować. Maszyny pakujące wykorzystywane są do pakowania pojedynczych sztuk produktów, jak i do pakowania większej partii w opakowania zbiorcze. Jedną z popularniejszych maszyn do pakowania jest kartoniarka – urządzenie, którego misją jest zapakowanie obiektów w kartonowe pudełka.

Wykorzystywane są w wielu różnych dziedzinach: spożywczej, kosmetycznej i przemyśle chemicznym. Tego typu urządzenia pracować mogą samodzielnie, jak i w połączeniu z innymi maszynami pakującymi na linii produkcyjnej. Gdy obiekt zostanie osadzony w kartonie, kartoniarka może go prawidłowo zabezpieczyć i zamknąć, a później oznaczyć.

Jak pracuje kartoniarka?

Działanie kartoniarki polega przede wszystkim na automatycznym formowaniu z płaskiego, wcześniej sklejonego kartonu pudełek – kartoników, a potem umieszczaniu w nich gotowych obiektów albo dodatkowych elementów a także zamknięciu całości korzystając z kleju albo zatrzasku. Umieszczanie produktu do kartonu może odbywać się ręcznie przez pracownika lub automatycznie za pomocą podajnika. Wszystkie czynności odbywają się bez pomocy człowieka, co wpływa na tempo pracy produkcji a także oszczędność energii.

Jakie rodzaje kartoniarek wyróżniamy?

W dzisiejszych czasach dużo przedsiębiorstw na rynku oferuje różne modele kartoniarek, które są przystosowane do różnych potrzeb i specyfiki konkretnej działalności. Szeroki asortyment maszyn kartonujących daje możliwość spełnienia oczekiwań klienta w obrębie minimalnych i maksymalnych wymiarów oraz usprawnienia wydajności.

Modele oferowane na rynku zaprojektowane zostały tak, żeby mogły sprostać kolejnym etapom związanym z pakowaniem produktu.

Na rynku wyszczególnić można pojedyncze modele – mniejsze kartoniarki do pakowania pojedynczych obiektów do opakowań i całkowicie połączone ze sobą linie produkcyjne z rozbudowanym systemem kartonowania przedmiotów w kartonie zbiorczym.

Kartoniarka może kooperować z innymi urządzeniami jak automaty pionowe, odbiorniki oraz transportery.

Kartoniarkę da się połączyć z urządzeniami przystosowanymi do zawijania w folię albo dołączyć opcję automatycznego drukowania dat oraz kodów. Wszystkie czynności dzieją się wówczas samodzielnie.

Istnieją dwa typy kartoniarek:

  • start-stopowe – charakteryzujące się zatrzymywanym cyklem pracy pomiędzy następnymi etapami,
  • kontynuacyjne (ciągłe) – charakteryzujące się nieprzerwanym cyklem pracy bez etapów postoju pomiędzy następnymi etapami.

Warto napomknąć dlaczego tak naprawdę opakowania zrobione z kartonu są przydatne. Wszelkiego typu wyroby kartonowe mają dużo korzyści, do których na pewno przypisać można ich korzystny wpływ na ekologię, bo materiał ten poddaje się recyklingowi, a do robienia nadruków na kartonach wykorzystuje się farby wodne. Drugą zaletą jest ich odporność na uszkodzenia jak i przeróżny zakres zastosowań, dzięki czemu używać je można do transportu lub przechowywania lekkich jak i również cięższych przedmiotów oraz w odpowiedniej aranżacji jako opakowanie na prezent.

Opakowania zrobione z kartonu czy tektury niejednokrotnie służyć mogą do wysyłania różnych przedmiotów za pomocą poczty albo kuriera, również są pomocne przy okazji zmiany miejsca zamieszkania. Poza tym można w nich przechowywać również dużo przedmiotów, stąd też warto zapoznać się bliżej z ich charakterystyką.

Opakowania zrobione z kartonu czy tektury niejednokrotnie służyć mogą do wysyłania różnych przedmiotów za pomocą poczty albo kuriera, również są pomocne przy okazji zmiany miejsca zamieszkania. Poza tym można w nich przechowywać również dużo przedmiotów, stąd też warto zapoznać się bliżej z ich charakterystyką.

Działanie kartoniarek pozwala na zyskanie 2 typów opakowań:

– Kartony klapowe – mają klapy na dole oraz na górze, wykorzystywane do ich zamykania najczęściej przy pomocy taśmy klejącej. Takie kartony dostępne są do samodzielnego złożenia, ponieważ najczęściej są złożone na płasko, przez co nie zajmują dużo przestrzeni i można z nich korzystać nie tylko raz. Do produkcji opakowań klapowych wykorzystuje się tektury mające 3,5 lub 7 warstw, dzięki czemu znaleźć mogą one zastosowanie przy transporcie lżejszych czy też cięższych obiektów.

– Pudełka fasonowe – ten rodzaj kartonika może posiadać dowolną wielkość jak i kształt. Trzeba również wspomnieć, że do zamykania takiego typu pudełka nie trzeba wykorzystywać taśmy klejącej, gdyż posiada specjalne miejsca do jego zamykania, a jednym z takich wyrobów jest na przykład kartonik od pizzy.

Strona używa cookies
Ok