Nakładki na zęby Invisalign to nowoczesna technologia korekcji wad zgryzu. Niewidzialne nakładki trafiły do Polski z USA i obecnie są w ofercie wielu ortodontów w Toruniu. Niewidoczne nakładki na zęby Invisalign to wyjątkowe rozwiązanie dla pacjentów, którzy wolą uniknąć leczenia klasycznym aparatem ortodontycznym.
Co to jest Invisalign?
Aparat na zęby Invisalign koryguje wadę zębów przy pomocy silikonowych nakładek, czyli alignerów, które wykonuje się ze specjalistycznego materiału termokurczliwego. W porównaniu do klasycznych aparatów zębowych, Invisalign nie jest aparatem stałym. Pozwala to na wygodne noszenie i zapewnia większą elastyczność. Aparat na zęby Invisalign można wyjąć przed posiłkiem. Ważne jest, żeby aparat nosić na zębach 22 godziny na dzień. Na uwagę zasługuje również fakt, że sama korekcja nakładkami zębowymi Invisalign trwa szybciej niż w przypadku tradycyjnych aparatów .
Niewidzialny aparat na zęby – jak to działa i jak wygląda przebieg całego leczenia?
Aparat na zęby Invisalign leczy wady zgryzu poprzez właściwy nacisk na konkretne zęby. Noszony przed konkretną ilość czasu sprawia, że zęby stopniowo zaczynają się przemieszczać. Niewidzialne nakładki ortodontyczne – alignery pacjent wymienia co dwa tygodnie na nowe, których ułożenie różni się od poprzednich. Taki cykliczny proces noszenia i wymiany trwa tak długo, kiedy wada zgryzu pacjenta zostanie całkowicie skorygowana.
Przebieg leczenia rozpoczyna się od konsultacji w gabinecie wybranego ortodonty. Ortodonta zbiera wywiad od pacjenta i przeprowadza podstawowe badania diagnostyczne. Następnie zleca zdjęcia RTG i wycisk szczęki. Podczas wizyty konsultacyjnej pacjent dostaje również komputerowy model uzębienia, który pozwala zobaczyć efekt korekcji aparatem ortodontycznym Invisalign ortodonta toruń.
Na podstawie wykonanego skanu cyfrowego ortodonta toruń wręcza pacjentowi zestaw przezroczystych nakładek na zęby, które pacjent zakłada zgodnie z zaleceniami swojego ortodonty. Ortodonta wyznacza również czas trwania korekcji zgryzu pacjenta.
Kontrole w gabinecie lekarza ortodonty odbywają się co 6-8 tygodni, dlatego też są dużo rzadsze niż w przypadku leczenia klasycznym aparatem zębowym. W trakcie trwania takiej wizyty ortodonta zaobserwuje postępy w korekcji i przydzieli pacjentowi następne nakładki ortodontyczne.
Jakie są zalety wynikające z korekcji aparatem ortodontycznym Invisalign?
Niewątpliwie największą zaletą wyboru Invisalign jest przezroczystość samych nakładek zębowych. Nakładki trzymane na zębach są praktycznie w ogóle niewidoczne dla otoczenia. Dodatkowo aparat ortodontyczny można zdjąć przed posiłkiem, jak i także np. przed ważnym wydarzeniem.
Czas korekcji jest znacząco krótszy niż korekcja klasycznym aparatem ortodontycznym. Jeżeli wada zgryzu jest niewielka, leczenie może trwać jedynie kilka miesięcy.
Nakładki ortodontyczne Invisalign to również wyjątkowa wygoda i komfort w noszeniu. Nakładki zostały stworzone ze specjalistycznego materiału termokurczliwego, więc są pozbawione metalowych elementów. Powoduje to, że ryzyko otarć albo zranień jest minimalne.
Przez łatwość w zdejmowaniu, nakładki ortodontyczne Invisalign bez problemu można utrzymać czyste. Najefektywniejszym działaniem podczas czyszczenia aparatu jest używanie własnej szczoteczki do zębów. Aparat Invisalign trzeba myć po każdym posiłku. Co ważniejsze, pacjent nie musi zmieniać swoich nawyków czyszczenia zębów. Wystarczy jedynie zdjąć nakładkę przez szczotkowaniem zębów.
Noszenie nakładek ortodontycznych na zębach nie powoduje, że pacjent ma problemy w trakcie mówienia. Takie problemy mogą pojawić się w początkowych dniach po rozpoczęciu noszenia.
Jakie wady leczy się za pomocą aparatu zębowego Invisalign?
Korekcja przezroczystymi nakładkami zębowymi Invisalign daje efekty w przypadku zarówno skomplikowanych wad zgryzu, jak i tych delikatnych wad. Leczenie polecane jest zwłaszcza polecane osobom borykającym się z przerwami między zębami, zgryzem krzyżowym, zgryzem głębokim, przodozgryzem lub stłoczeniem zębów.
Przerwy między zębami
To małe albo znaczne przerwy między pojedynczymi zębami. Wada występuje, kiedy szczęka jest większa w porównaniu do zębów.
Zgryz krzyżowy
Zgryz krzyżowy występuje, podczas kiedy pacjent zamyka usta, a niektóre zęby dolne nachodzą zęby górne. Taka nieprawidłowość sprawia, że zęby ocierają się o siebie, powodując wyraźne uszkodzenia.
Zgryz głęboki
To wada, która objawia się zbyt mocnym pokrywaniem zębów górnych na zęby dolne. Rezultatem są liczne wady, na przykład zużycie się zębów albo ból w szczęce. Jeżeli wada nie jest poddana korekcji u ortodonty, może dojść do całkowitego starcia zębów na dole i ich martwicy.
Przodozgryz
Przodozgryz to wada odwrotna – to zachodzenie zębów górnych na dolne. Cechą, która charakteryzuje tą wadę jest wystawanie zębów dolnych w przód. Powszechnie jest to problem samej żuchwy, więc dolnej szczęki, która wysuwa się mocno w przód.
Stłoczenie zębów
Tę wadę charakteryzuje żuchwa, która nie potrafi zmieścić wszystkich zębów. Pacjent, który boryka się z tą wadą, nie ma odpowiedniego miejsca w żuchwie na utrzymanie wszystkich zębów na łuku zębowym.