Którego zaangażować DJ-a na wesele
16 września, 2021
invisalign - aparat ortodontyczny - invisalign niewidoczny aparat
Invisalign – niewidoczny aparat ortodontyczny
13 stycznia, 2022

Nawodnienie ogrodu – dla kogo?

Jeżeli chcemy, by ogród wspaniale się prezentował, podstawowym elementem, który zachowa go w okazałym stanie jest podlewanie. To za mało, by pielęgnować rośliny przycinając je, czy dostosowując je do gleby. Każdy ogród ma spore zapotrzebowanie wody, ale zwyczajne sposoby nawadniania nie dość, że zabierają dużo czasu i wysiłek, to oprócz tego wymagają ciągłego pamiętania o potrzebie wykonania tej czynności. Często przyjmuje się, że podobnie jak ze ścinaniem trawy, nawadnianie ogrodu pochłania najwięcej czasu wśród innych czynności pielęgnacyjnych. Dlatego też wymyślono systemy nawadniania ogrodów, jakie będą „pamiętały” o potrzebie podlania roślin, ale też mogą dostosowywać ilość rozprowadzanej wody.

Typowe systemy nawadniania ogrodów

Codzienne korzystanie ze zwyczajnej konewki zabiera zdecydowanie dużo czasu i będzie funkcjonalne jedynie w bardzo małym ogrodzie, dlatego część osób co najmniej podejmuje zakup węża ogrodowego. To zdecydowanie bardziej komfortowe, ponieważ dzięki tzw. szybkozłączkom możemy podłączyć wąż pod kran, co zdecydowanie upraszcza dotarcie do każdego zakątka ogrodu, bez manewrowania z konewką i ciągłego dodawania wody. Do ręcznego podlewania z węża możemy dołączyć pistolet, który umożliwia regulację ciśnienia wody, a także zamknięcie wody bez potrzeby zakręcania kranu, a także specjalne ogrodowe zraszacze, które wystarczy podpiąć pod wąż i które również usprawniają nawodnienie ogrodu i zdecydowanie ograniczają nasz wkład pracy.

Jeśli jednak myślimy o znacznym zautomatyzowaniu nawadniania ogrodu, warto zakupić system nawodnienia ogrodu. Jednym z najtańszych jest specjalny sterownik elektroniczny montowany na kran, co pozwala na określanie momentu zraszania. Minusem tego sposobu są widoczne rozciągnięte po ogrodzie węże i niemożliwość powiększenia systemu.

Automatyczne systemy podlewania ogrodu

Zachowanie ogrodu w nieprzerwanym nawodnieniu nie oznacza jednak, że trzeba przyzywczaić się do widocznych przewodów. Aplikacja dużego systemu nawadniania nada się nie tylko w największych ogrodach, ale też w średnich i mniejszych. System nawadniania potrzebuje co prawda dobrego zaangażowania w postaci planu i instalacji pełnego systemu. Zwykle system rozprowadzany jest pod powierzchnią. Niezbędne jest zastosowanie programatora, systemów rozlewających wodę, podłączonych do instalacji wodnej w formie zaworów, a do tego zraszaczy, jakie potrzebnych do rozprzestrzeniania wody po samym ogrodzie. Nie oznacza to jednak, że system ma być rozłożony przed powstaniem ogrodu.

Przykłady zraszaczy ogrodowych

Pośród ogrodowych zraszaczy znajdziemy kilka odrębnych typów, jakie można zastosować do nawodnienia ogrodu. Nadają się one doskonale jako część składowa całego systemu nawadniającego.

Zraszacze stałe – są niezwykle znane ze względu na to, że ich bazową zaletą jest równe nawodnienie danej części ogrodu. Wyposażone w nadające wielkość strumienia dysze oraz sterowniki odpowiadają za ciśnienie wody działają doskonale. Zraszacze stałe dzielą się na dwa rodzaje: wynurzane – są one bardzo niskie, a ich fundamentalną zaletą jest to, że po wykonaniu pracy zanurzają się pod powierzchnią ziemi. Natomiast zraszacze niewynurzane są stale obecne na powierzchni ziemi.

Zraszacze ruchome – w głównej mierze sprawdzają się, ponieważ ich działanie może być wyregulowane w obrębie 360o. Bardzo dobrze zdadzą egzamin w podlewaniu trawników i mają sporo funkcji i są wyższe jakościowo od zraszaczy stałych. Szczególnie polecane są do nawadniania średnich i mniejszych ogrodów. Zasięg wody może docierać od 3 do nawet 22 metrów, a dodatkową zaletą tego systemu jest to, że możemy nawadniać w określonym czasie zaledwie konkretny sektor.

Mikrozraszacze –w głównej mierze służą wytwarzaniu niewielkiej mgiełki, z tego powodu okażą się najlepsze w przypadku roślin, jakie nie potrzebują na raz dużej ilości wody.

Nawadnianie liniami kroplującymi

Drugim sposobem systemu nawadniania ogrodu są instalacje linii kroplujących. Z reguły służą one nawadnianiu korzeni roślin. Dlatego też będą dobre do nawadniania żywopłotów, drzew, ozdobnych krzewów i warzywników. Zaletą takiego systemu nawadniania jest to, że nie moczy łodyg, liści ani kwiatów, za sprawą czego nie ryzykujemy poparzenia roślin. Ponadto to system bardzo ekonomiczny, ze względu na ograniczenie marnowania wody. Linie kroplujące przygotowywane są z kabli z kroplówkami, jakie kroplują wodę. Kroplowniki maksymalnie oszczędnie doprowadzają wodę do roślin dostarczając im wymierzoną ilość wody.

Mini linie kroplujące

Instaluje się je tylko na niewielkich przestrzeniach, do nawadniania minimalnych skalniaków, rabat kwiatowych, czy niezbyt dużych żywopłotów. Dużym plusem jest możliwość łatwiej instalacji i samodzielnego wyboru nawadnianych miejsc. Mini linie kroplujące spisują się w głównej mierze w ogrodach, gdzie rośliny nie rosną zbyt gęsto.

Strona używa cookies
Ok