Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci
Dentysta dziecięcy Grudziądz
2 września, 2020
Kubek termiczny contigo - Kubek termiczny na prezent najlepszy kubek do pracy
Termiczny kubek Contigo idealny dla każdego
3 września, 2020

Chirurgia twarzowo-szczękowa to dziedzina medycyny, łączącej ze sobą części składowe medycyny ogólnej, chirurgii stomatologicznej i plastycznej. Polega na leczeniu chorób jamy ustnej w tym zębów, szczęki, tkanek miękkich oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii twarzowo-szczękowej trafiają zawiłe przypadki, takie jak uszkodzenia lub deformacja jamy ustnej. Dotyczy to również kuracji chronicznych stanów zapalnych i wyrywania zębów mądrości, eliminacji wad zgryzu, czy wstawiania implantów.

Chirurg stomatolog, to nie jest lekarz dentysta. Mają podobny zakres pracy, ale to zupełnie odmienne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny trudni się leczeniem jedynie w obrębie jamy ustnej. Natomiast chirurgia szczękowa zawiera w sobie leczenie w obrębie twarzowej części czaszki, więc jest szerszym pojęciem.

KTO TO JEST CHIRURG SZCZĘKOWY?

Zniekształcenia twarzy i wady zgryzu

Wykrzywienie twarzy może być skutkiem nabytych lub wrodzonych wad zgryzu, takich jak: wysunięta żuchwa, tyłozgryz, zgryz głęboki czy zgryz otwarty to jedne z najpowszechniejszych dolegliwości, w których specjalizuje się chirurgia szczękowa. Zmiana twarzoczaszki może też nastąpić w przypadku urazów mechanicznych – wypadku samochodowego, upadku lub pobicia. Chirurg szczękowo-twarzowy może również podnieść estetykę twarzy pacjenta, formując pożądany zarys czy proporcje podbródkowi.

Zatrzymane zęby

Zatrzymanie zębów ma miejsce, gdy ich wzrost ustaje, lecz nie przebijają się przez błonę śluzową lub rosną wewnątrz kości. Skutkiem tego jest niebezpieczny stan zapalny, mogą też przesuwać pobliskie zęby w niewłaściwe, co wiąże się z przykrymi dolegliwościami bólowymi. Zwykle zatrzymanie zębów odnosi się do ósemek. Chirurg szczękowo-twarzowy gwarantuje ich usunięcie.

Stan zapalny, guz lub torbiel w jamie ustnej

Interwencja chirurga szczękowo-twarzowego to niezbędne działanie, kiedy guz lub torbiel pojawia się w trudno dostępnym miejscu lub w zbliżeniu do zatok szczękowych. Chirurg też pomaga wyleczyć stany zapalne kości, pochodzące od zębów.

Złamania kości twarzy

Do złamań może dojść w rezultacie wypadku, mocnego uderzenia lub urazu. Tego typu zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej odbywają się w miejscowym znieczuleniu. W skomplikowanych przypadkach stosowane jest znieczulenie ogólne. W punkcie złamania zwykle umiejscawiane są odpowiednie szyny, protezy bądź metalowe mikropłytki. Przyjmują one rozmaite kształty, ze względu na możliwość nadawania im dobranego kształtu, dla złamanej kości.

Resekcje korzeni zębów

Ten zabieg dotyczy głównie zębów jedno-korzeniowych i jest on konieczny w przypadku, gdy zmiany w wierzchołku korzenia są powodem stanów zapalnych żuchwy. Są to także zmiany chorobowe w pobliżu wierzchołka korzenia, zapalanie na skutek utkwienia ciała obcego, rozłamu korzenia zęba z martwą miazgą. Przy resekcji nie ma konieczności pozbywania się całego zęba. Likwiduje się głównie przyczyny dolegliwości. Wyrywany jest tylko zepsuty ułamek korzenia. Pacjent jest znieczulony w trakcie zabiegu. Po usunięciu zmienionej tkanki wspólnie z wierzchołkiem korzenia, zabezpiecza przed ryzykiem kolejnego stanu zapalnego, przy pomocy uszczelnieniu kanału i wypełnieniu ubytku.

Sprowadzenie do łuku zębów zatrzymanych

Zwykle odnosi się do kłów. Gdy ząb, w procesie wzrostu miał niedużo miejsca w szczęce albo został wykrzywiony, ortodoncyjnie wprowadza się go do łuku zębowego. Po określeniu jego położenia diagnostyką radiologiczną, odkrywa się go chirurgicznie i zakłada zamek ortodontyczny, by przemieścił się na właściwe miejsce w łuku zębowym.

Implanty zębów

Braki w zębach są rezultatem wielu powodów. Zwykle jest to brak troski o higienę jamy ustnej, osteoporoza czy cukrzyca, wypadek albo palenie tytoniu. Chirurg szczękowo-twarzowy, oferuje możliwość wypełnienia braków zębowych, poprzez wszczepienie implantów zębów. Taki zabieg ma wiele zalet, na przykład gwarantuje pełną estetykę i funkcje, podobne do naturalnych zębów.

Plastyka tkanki kostnej i tkanek miękkich

Chirurg szczękowo-twarzowy zajmuje się zabiegami na tkankach kostnych i miękkich, po to by poprawić estetykę szczęki. Odbywają się również przed leczeniem protetycznym czy wszczepieniem implantów zębowych. Kuracja ma wówczas na celu pozbycie się wszystkich nierówności, fałdek czy zgrubień, aby jama ustna realizowała warunki stabilizowania ruchomej protezy. Te zabiegi dotyczą też rozszczepienie wyrostka zębodołowego, powiększenie gęstości tkanki kostnej albo poprawy zatoki szczękowej i dna jamy nosowej.

Co jeszcze dobrze wiedzieć?

Na konsultację u chirurga szczękowego niezbędne jest skierowanie. Może być wystawione przez każdego lekarza – nie tylko stomatologa, lecz również lekarza rodzinnego. Wyłącznie pacjenci po urazach albo w ostrych stanach zapalnych zostaną przyjęci bez skierowania.

Warto wspomnieć, że chirurgia szczękowo-twarzowa jest możliwa na NFZ w przychodniach, mających zawarte umowy na świadczenia z działu chirurgii szczękowej. Czas oczekiwania zwykle jest zależny od ilości pacjentów i wielkości miasta.

Chirurgia szczękowa Toruń

Strona używa cookies
Ok