Ortodonta Toruń - leczenie wad zgryzu gabinet ortodontyczny
Leczenie wad zgryzu – Ortodonta Toruń
2 września, 2020
Chirurgia stomatologiczna usuwanie ósemek ekstrakcja zęba
Chirurgia twarzowo-szczękowa
2 września, 2020

DENTYSTA DLA DZIECKA- JAK WYBRAĆ?

Niektórzy z nas swoją pierwszą wizytę u stomatologa mają w pamięci aż za dobrze. Wielu z nas ma także nieprzyjemne wspomnienia na myśl o obowiązkowych wizytach u stomatologa szkolnego, który niedelikatnie wpychał grube palce do ust, aż pękały nam kąciki. Żeby oszczędzić naszemu maluchowi takich doświadczeń i pokazać mu, że zdrowie zębów jest ważną sprawą, trzeba odpowiednio wybrać lekarza, który nie zestresuje, a zabawi malucha. Jakie warunki musi spełniać profesjonalny dentysta dla najmłodszych?

  1. Pozwól swojemu dziecku oswoić się z sytuacją

Lekarze twierdzą, że pierwsza wizyta w gabinecie dentystycznym powinna nastąpić w wieku 2-3 lat. Gabinet dentystyczny, który niejednokrotnie przeraża dorosłych, tym bardziej jest źródłem stresu dla naszej pociechy. Jeżeli zatem masz w planach umówić swoje dziecko do dentysty, zdecyduj się na tego specjalistę, który oferuje specjalne usługi powstałe z myślą o dzieciach. Wiele gabinetów stworzonych specjalnie dla dzieci ma w ofercie wizyty adaptacyjne. Jak przebiega wizyta adaptacyjna? To stopniowe oswajanie się dziecka z gabinetem stomatologicznym. Kluczem do sukcesu jest przednia zabawa: podczas wizyty adaptacyjnej dzieciom wolno pooglądać narzędzia dentystyczne, a nawet przeprowadzić mały zabieg stomatologiczny na zabawkowych fantomach. Istotny jest też udział rodziców w pierwszej wizycie- powinni oni dawać dzieciom przykład-  najpierw mogą sami zbadać ząbki, spokojnie siedzieć na krześle dentystycznym, szeroko otwierać usta i pokazywać, że nie ma się czego bać. Młody pacjent wyczuwa stres rodziców, dlatego bardzo istotna jest także swobodna rozmowa z dentystą i komunikowanie dziecku podstawowych reguł dbania o higienę jamy ustnej już podczas pierwszej wizyty.

  1. Jak powinien być zaaranżowany dziecięcy gabinet dentystyczny?

Przyjazne fotele o kształcie zwierzątek, misie i lalki,klocki  w poczekalni, telewizor z kreskówkami odwracające uwagę małego pacjenta, pastelowe kolory, postacie z ulubionych bajek na ścianach, kolorowe maseczki ochronne dentysty… Wydawać by się mogło, że to tylko małe detale, jednak dla dziecka mają one fundamentalne znaczenie. Kolorowo zaaranżowany gabinet lekarski sprawia, że malec czuje się bardziej zrelaksowany, pomieszczenie nie jest dlań nowe. Dzięki temu nie wpada w panikę i prościej odwrócić jego uwagę i przeprowadzić niezbędne zabiegi.

  1. Najbardziej skuteczne formy znieczuleń dla najmłodszych

Są wśród nas osoby, które uznają, że „mlecznych zębów nie trzeba leczyć, przecież i tak wypadną”. Oczywiście nie jest to prawda! Nieleczone mleczaki sukcesywnie zżerane są przez próchnicę i w końcu trzeba je usunąć. Przedwczesne wyrywanie mleczaków może skutkować natomiast do nieprawidłowości zgryzu przy wyrastaniu zębów stałych. Dlatego bardzo ważne jest, by systematycznie sprawdzać stan zębów dziecka i nie doprowadzić do tego, by konieczne było wyrwanie zęba.

Jeszcze kilkanaście lat temu specjalne gabinety stomatologiczne dla dzieci nie były zbyt popularne. Dlatego prawie każdy z nas, wzdrygając się, przypomina sobie pierwsze nerwy na fotelu u dentysty, czy ból przy borowaniu. Na szczęście współczesna medycyna dysponuje już nie tylko kolorowymi gabinetami dla dzieci ale także nowoczesnymi sposobami znieczulenia. Pierwszą z nich jest stosowanie gazu rozweselającego. Dziecko po sedacji czuje się zrelaksowane wręcz trochę otumanione. W tym miejscu należy podkreślić, że sedacja jest w stu procentach bezpieczna dla dziecka i ma o wiele mniej efektów ubocznych niż tradycyjne znieczulenie, z którym wiąże się nie tylko użycie przerażającej strzykawki, ale też niepokojące poczucie zdrętwienia dziąseł i policzków.

Kolejną innowacyjną techniką jest znieczulenie komputerowe– na czym ono polega? To całkowicie bezpieczna, choć innowacyjna metoda znieczulania za pomocą dźwięku. Komputer emituje fale dźwiękowe o odmiennym natężeniu i stopniowo wprowadza malucha w stan relaksacji. Ten typ znieczulenia, tak jak sedacja, bardzo bezpieczny i szeroko polecany przez lekarzy głównie dlatego, że nie ma potrzeby stosowania igieł, a do tego unikamy niepokojących efektów ubocznych.

W wielu gabinetów dentystycznych wśród usług adresowanych do najmłodszych możemy znaleźć także opcję założenia kolorowych wypełnień. W tym wypadku jednak możemy z całą pewnością powiedzieć, że „to tylko mleczaki, przecież wypadną!” i pozwolić maluchowi wybrać wypełnienie w wymarzonym kolorze.

  1. Jaki jest najlepszy dentysta dla najmłodszych?

Podczas wyboru gabinetu dla swojego dziecka zwróćmy też uwagę na samego stomatologa. Musi on być nie tylko doskonale wykształcony i profesjonalny. Koniecznie musi lubić dzieci, potrafić z nimi rozmawiać i mieć duże pokłady cierpliwości. To bardzo ważne by dziecko zaufało dentyście i się go nie obawiało, dlatego ważne jest, czy wybrany przez ciebie dentysta ma wymagane podejście do dzieci.

Podczas wizyty dentysta powinien także wytłumaczyć maluszkowi jak będzie wyglądał cały zabieg, dlaczego jest on przeprowadzany i co konkretnie się dzieje w buzi malca. Bardzo dobrze świadczy o dentyście, jeśli dodatkowo wytłumaczy i pokaże naszemu dziecku, jak powinno dbać o swoje ząbki- jak i ile razy dziennie je czyścić i dlaczego jest to takie ważne. Malucha po wizycie u stomatologa można też nagrodzić kolorową szczoteczką do zębów, by wiedział, że wizyta u dentysty to całkowicie przyjemna rzecz, której nie trzeba się bać.

Dentysta Grudziądz

Strona używa cookies
Ok