Izolacje natryskowe pianką Toruń
29 stycznia, 2021
Implanty stomatologiczne Toruń
29 stycznia, 2021

Chirurgia stomatologiczna zabiegi stomatologiczne

Chirurgia stomatologiczna – co warto wiedzieć przed zabiegiem

Przeważająca część osób zagadnienie „chirurgia stomatologiczna” kojarzy z hektolitrami lejącej się krwi, ciężkimi operacjami i powikłaniami. Tak naprawdę to diaboliczne widzenie chirurgii stomatologicznej jest zupełnie niepotrzebne. Chirurgiczne leczenie zębów polega bowiem na nieinwazyjnym wykrywaniu ognisk zapalnych. Ten sposób leczenia jest wsparciem dla leczenia kanałowego i periodontologicznego. Wysokie kwalifikacje i umiejętności współczesnych dentystów a także nowoczesny sprzęt powodują, że leczenie nawet krytycznych przypadków stało się możliwe i zupełnie bezpieczne. Dzięki najnowszym technikom stomatologicznym, zamiast bać się odwiedzin u chirurga, możemy być przekonani, że skutecznie i bezpiecznie unikniemy kłopotów z uzębieniem. Dzięki innowacyjnym technikom leczenia rozcięcia  goją się szybciej. Nowoczesne sposoby znieczulenia, np. gaz rozweselający to stuprocentowa pewność, że operacja przebiegnie bez bólu.

Jakie zabiegi przeprowadza się chirurgicznie?

Najczęstszymi operacjami przeprowadzanymi chirurgicznie są usunięcia zębów, a w szczególności tzw. zębów mądrości. Chirurgicznie traktuje się także zęby zatrzymane w procesie rośnięcia, lub jeszcze nie wyrżnięte. Przy użyciu operacji chirurgicznych leczy się także różnego rodzaju ropnie, torbiele a także przetoki ustno-twarzowe. W zaciszu gabinetu chirurgicznego często dokonuje się także m. in. podcięcia wędzidełka warg i języka.

Bardzo ważną kwestią współczesnej dentystyki jest także uzupełnianie ubytków. Jeżeli chcemy cieszyć się zdrowymi zębami, musimy zadbać o to, by wypełnić puste miejsca po wyrwanych zębach. W innym wypadku możemy nabawić się zniekształceń szczęki, zaniku kości oraz innych skutków ubocznych. Zapobiega się tym negatywnym skutkom również w gabinetach chirurgii stomatologicznej. Przeprowadzane są operacje  z zakresu implantoprotetyki stomatologicznej. Do takich zabiegów należy także wycinanie torbieli twarzoczaszki oraz leczenie stawów skroniowo-żuchwowych.

Czy należy bać się zabiegu?

Wiele pacjentów bardzo denerwuje się przed operacją u chirurga stomatologii. Często wyobrażamy sobie trudny zabieg. Chcąc dobrze przygotować się do operacji, a także dowiedzieć się co nas czeka, najczęściej poszukujemy informacji na grupach dyskusyjnych. Niestety, nie są to rzetelne źródła informacji. Wiele osób na grupach dyskusyjnych opowiada o skrajnych przypadkach- rozchodzące się szwy, silne krwawienia- takie przypadki zdarzają się bardzo rzadko. Współczesna dentystyka jest na bardzo wysokim poziomie, a operacje z zakresu chirurgii stomatologicznej są zwyczajną pracą dla każdego dobrego specjalisty.  Jedyną nieprzyjemnością, która może cię przerazić podczas operacji chirurgii dentystycznej, to niecodzienne odczucia np. podczas ekstrakcji zębów- ciągnięcie ale na pewno nie ból! Zabiegi przeprowadza się za pomocą mikroskopu. Rozcięte miejsce jest często dezynfekowana za pomocą ozonu, co zmniejsza do zera możliwość pojawienia się zakażeń.

Wybierz znieczulenie

Nowoczesne sposoby znieczulenia są tak różnorodne, że mnóstwo pacjentów w momencie podjęcia decyzji ma duży dylemat. Dlatego opłaca się tę kwestię przemyśleć trochę wcześniej, żeby uchronić się od niepotrzebnego stresu przed zabiegiem.

Nowoczesne gabinety mają do dyspozycji najczęściej następujące znieczulenia: Wand, czyli „magiczna różdżka”, narkoza, gaz rozweselający, znieczulanie ozonem. Istnieje także różnorodny wybór sposobu znieczulenia: znieczulenie w sprayu/ żelu lub lek znieczulający aplikowany za pomocą strzykawki. Możliwość wyboru jest duży, zatem można dostosować metodę do indywidualnych preferencji. Osoby, które boją się igieł, powinny przemyśleć znieczulenie za pomocą „magicznej różdżki”- znieczulenie jest dozowane za pomocą komputera, który w sposób delikatny aplikuje lek w dziąsła. Pacjent nie ma wtedy nieprzyjemnego uczucia bolesnego „wtłaczania” preparatu. Preparat ten nie odbiera również czucia w twarzy. Jest to znieczulenie polecane pacjentom, u których drętwienie jamy ustnej powoduje ataki paniki. Bardzo często wybieranym typem znieczulenia jest także gaz rozweselający. Pacjentowi aplikuje się podtlenek azotu z tlenem. Nierzadko gaz ma owocowy zapach, dlatego jest to dosyć przyjemny sposób znieczulania. Po inhalacji gazem pacjent robi się senny, nieco otumaniony, zrelaksowany.

Zanim zdecydujesz się na konkretną metodę, zastanów się też, czy nie masz żadnych przeciwwskazań do zastosowania znieczulenia. Najczęstsze przeciwskazania, to stosowanie preparatów rozrzedzających krew oraz alergie na konkretne leki, czy jedzenie. Jeżeli jesteś w ciąży, również powinnaś powiadomić o tym stomatologa, chociaż zasadniczo nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania znieczulenia u ciężarnych.

Jak przygotować się do zabiegu

Przede wszystkim zanim zgłosisz się do gabinetu chirurgii stomatologicznej, powinieneś zaszczepić się przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Jeżeli czeka cię operacja ekstrakcji zęba, powinieneś mieć też wykonane zdjęcie RTG obu szczęk. Przed zabiegiem dobrze jest także zjeść porządny obiad – po zabiegu nie będziesz w stanie jeść przez kilka godzin a na pewno będziesz mocno osłabiony.

Ponieważ operacje chirurgiczne wiążą się z utratą krwi, powinniśmy się upewnić, że stosowane przez nas środki nie są rozrzedzające. Nie można także pod żadnym pozorem wcześniej pić alkoholu, bo może on sprawić, że znieczulenie przestanie działać.  Dodatkowo napoje alkoholowe mogą rozrzedzić krew i zwiększyć ryzyko krwotoków. Na 12 godzin przed operacją należy też odstawić palenie papierosów. Bardzo istotnym aspektem zaplanowania zabiegu jest skorelowanie zabiegu z cyklem miesiączkowym u kobiet. Zabieg nie może mieć miejsca 2 dni przed rozpoczęciem miesiączki ani w dwóch pierwszych dniach jej trwania. Jest to spowodowane podawaniem pacjentom silnych leków, które mogą prowadzić do krwotoków.

Istotne jest również postępowanie po operacji. Najtrudniejsze bywają zazwyczaj 2-3 doby po zabiegu, zanim rana nieco się zasklepi. Po wyjściu z gabinetu, nie wolno nam nic jeść. Mocne znieczulenie może cię też otumanić, dlatego nie zaleca się prowadzenia pojazdów- możesz spowodować wypadek. Koniecznie pamiętaj o dokładnej higienie jamy ustnej- zęby myj miękką szczoteczką, omijając okolice rozcięcia. Przez pierwsze dni zrezygnuj z płynu do płukania ust na bazie alkoholu. Zamiast tego warto płukać jamę ustną chłodnym naparem ziołowym z szałwii. Szałwia lekarska ma działanie grzybobójcze, zapobiegające infekcjom i zakażeniom, dlatego pomoże ci w utrzymaniu prawidłowej higieny przez pierwsze dni po operacji. Na początku po zabiegu może także występować opuchlizna- w takiej sytuacji zastosuj okłady z lodu.

http://www.stomatolog-torun.pl/cennik/

Strona używa cookies
Ok