Chirurgia stomatologiczna zabiegi stomatologiczne
29 stycznia, 2021
Montaż klimatyzacji Toruń
29 stycznia, 2021

Implanty stomatologiczne Toruń

Implant zęba – z jakiego powodu warto?

Implanty zębów wypełniają przerwy po stracie zębów i są jednym z popularnych i najbardziej wytrzymałych wypełnień protetycznych. Po poprawnie przebytym leczeniu śruba implantu jednoczy się z tkanką kostną, a oparta na nim korona imituje naturalne zęby.

Z uwagi na zastosowanie implantów można zastapić nie tylko poszczególne braki, ale nawet cały komplet zębów. Implanty dentystyczne są też solidnym podparciem dla protez – mostów protetycznych lub całkowitych uzupełnień.

Jedną z bazowych zalet implantów zębów jest ich trwałość. Ocenia się, że bezbłędnie wstawiony implant może spełniać swoją rolę dożywotnio. Zgrane z tkanką kostną, mimo upływu czasu nie tracą swojej trwałości, nie psują się i nie sprawiają problemów. Oprócz tego wykorzystanie implantów to wysoki komfort . Implanty stomatologiczne nie przemieszczają się i nie dopuszczają do tego, aby np. oparta na nich proteza przesuwała się nieodpowiednio.

https://implantytorun.pl/implantologia/

Komu można wszczepić implant zębowy?

Przede wszystkim implantów zębowych nie wszczepia się u kobiet w ciąży ani u osób z zaburzeniami związanymi z krzepliwością krwi czy z rozwiniętą osteoporozą. Przeciwwskazaniem jest też trwający nowotwór oraz nieleczona cukrzyca. Implanty nie są przeznaczone dla dzieci oraz osób poniżej 16 roku życia, z uwagi na nadal trwający proces wzrostu kości szczęki.

Część czynników nie odbiera ostatecznie możliwości korzystania z implantów zębowych, jednak muszą być one omówione z dentystą. Są to na przykład osoby dotknięte wadami serca,chorobami psychicznymi albo z chorobą Parkinsona. Konsultacji ze stomatologiem potrzebują też osoby, które latami są uzależnieni od papierosów.

Proteza zębowa a implant?

Implanty zębowe dają sporo możliwości przywrócenia estetyki uśmiechu. Czasami zdarza się, że pacjent potrzebuje wymiany wielu zębów, a czasami nawet całego łuku.

Stomatolog protetyk posiada dostępnych kilka metod, chociaż obecnie przeważnie wybieranymi metodami są implanty lub wykorzystanie protezy całkowitej. Choć oba te rozwiązania świetnie zakrywają bezzębie, oba mają swoje wady i zalety. Często używanie protezy może okazać się niewłaściwe z uwagi na na przykład niewłaściwe cechy anatomiczne jamy ustnej. Takie protezy z czasem się niszczą. Co kilka lat należy kupić nową protezę, ponieważ z czasem są mniej dopasowane, jak były jako nowe.

Zastosowanie implantów zębowych z kolei zabiera trochę czasu ze względu na konieczność osadzenia implantu w kości żuchwy lub szczęki, ale w zamian za to implant może posłużyć nawet do końca życia. Wszczepiony implant przed osadzeniem korony, jaka będzie zastępowała ząb, musi zespoić się z kością i tkankami. Dopiero po tym czasie można kontynuować leczenie protetyczne.

Na co warto się zdecydować: implant zęba czy leczenie kanałowe?

Podstawowym celem leczenia kanałowego jest wyleczenie zainfekowanej przez prócznicę miazgi zęba. Taki typ leczenia oceniany jest jako jeden z najtrudniejszych zadań stomatologa wykonującego leczenie kanałowe, jednak znaczna część zabiegów przynosi pożądane efekty. Leczenie kanałowe pozwala na zachowanie naturalnego zęba. Dzięki udowodnionej skuteczności tego zabiegu, obecnie możliwe jest zatrzymanie zębów, które jeszcze parę lat temu musiały być zwyczajnie usuwane.

Z kolei implanty dentystyczne zastępują naturalne zęby, a obok tego nie psują się, o ile pacjent odpowiednio troszczy się o higienę jamy ustnej, implanty są w świetnym stanie do końca życia. W związku z tym nie należy martwić się dolegliwościami i bólem, a ekastrakcja mocno zepsutego zęba i wymiana go na implant , jest zwykle rozwiązaniem zdecydowanie lepszym.

Jak zachowywać się po zabiegu wszczepienia implantu ?

Generalnie najlepiej zrezygnować gorących potraw oraz przejść na dietę półpłynną. Nie wolno używać części jamy ustnej. Zdaniem dentystów niekorzystne jest też sprawdzanie językiem i palcami miejsca wszczepu, aby nie doprowadzić do podrażnień lub zakażenia. Trzeba odstawić palenie, dlatego że zatrzymują proces zrastania się tkanek. Obok tego co najmniej na czas  około miesiąca nie należy podejmować wysiłku fizycznego.

Szczególnie ważne w takiej sytuacji jest stosowanie się zaleceń dentysty. Niezbędne jest pojawianie się na wizytach kontrolnych oraz zgłaszanie się do dentysty, kiedy tylko pojawią się przejmujące objawy.

Pobieranie środków przeciwbólowych i antybiotyków powinno odbywać się tylko według wytycznych dentysty. Samodzielne podwyższanie dawek bez wiedzy stomatologa może okazać się niebezpieczne dla zdrowia. Nie zaszkodzi też płukać jamę ustną przeznaczonymi do tego płukankami. Mają one zastosowanie łagodzące, odkażające oraz przeciwbakteryjne.

Jak pielęgnować implant stomatologiczny?

O implanty stomatologiczne powinno się dbać dokładnie tak jak o prawdziwe zęby. Fundamentem jest czyszczenie chociaż dwukrotnie na dzień, na początku unikając miejsca zabiegu, a zęby myć miękką szczoteczką.

Mimo tego, że implanty stomatologiczne nie ulegają próchnicy ani korozji, najlepiej o nie dbać z tak samo dużą uwagą. Bez mycia zębów po jedzeniu pozostałości pokarmów będą osadzać się przy linni dziąseł. To często otwiera drogę do powolnego osuwania się dziąseł. Wtedy przeważnie odsłania się  tytanowa śruba implantu stomatologicznego, tym samym tracąc dobry wygląd. Poza tym należy minimum 2 razy na rok odwiedzić gabinet stomatologiczny na wizytę kontrolną.

 

Strona używa cookies
Ok