Implanty stomatologiczne w jeden dzień – Klinika stomatologiczna Toruń
12 lutego, 2021
Chirurgia szczękowa – kiedy jest konieczna ?
12 lutego, 2021

Leasing jest metodą finansowania zawierającą jednocześnie pożyczkę i wynajem. Na fundamencie umowy zawartej z podmiotem finansującym (lesingodawcą) możliwe jest używanie konkretnego środka trwałego. Leasingodawca zakupuje wskazany w umowie przedmiot, a wtedy użycza go leasingobiorcy, który korzysta z niego opłacając raty leasingowe. Wraz z zakończeniem umowy leasingobiorca może, ale nie musi, zakupić przedmiot leasingu na wyłączność, a sama cena zakupu stanie się niższa niż wartość rynkowa.

Zazwyczaj przedmiotem pod leasing jest rzecz nieruchoma lub ruchoma, służąca zarabianiu. Dlatego przedmiotem pod leasing może być zostać m.in. lokal, maszyny produkcyjne, linie produkcyjne, biurowy sprzęt, komputery i wiele innych. Najbardziej popularnym środkiem trwałym pod leasing dla firm są auta osobowe oraz ciężarowe i to na nie, bez trudu znaleźć obszerny zakres ofert.

Jakie są rodzaje leasingu dla firm

Możliwe są dwa rodzaje leasingu: operacyjny i finansowy. Zastanawiając się nad wzięciem przedmiotu pod leasing, trzeba rozważyć, jaka możliwość okaże się lepsza. W leasingu operacyjnym dla firm podatek VAT naliczany jest łącznie z następnymi ratami. Plusem tego rodzaju leasingu jest to, że większość opłat da się zawrzeć w kosztach uzyskania przychodów. W przypadku aut będzie to obok raty leasingowej, początkowa opłata, zakupy paliwa, przeglądy samochodu lub kupno wyposażenia.

Choć leasingobiorca zobowiązany jest do regulowania rat leasingowych, w trakcie okresu umownego sam przedmiot w leasingu jest własnością podmiotu finansującego, z tego powodu nie można uwzględnić go jako swojego w ewidencji. Co więcej operacyjny leasing dla firm wymaga określenia czasu umowy na przynajmniej 40% czasu amortyzacji przedmiotu leasingu.

W odróżnieniu od tego, finansowy leasing dla firm umożliwia dokonanie amortyzującego odpisu, ponieważ przedmiot w leasingu od początku jest własnością firmy. Umowę zawiera się na czas określony, ale nie ma wymagania, by ustalać czas minimalnego jej trwania. Da się więc zawrzeć umowę na czas zgodny z potrzebą. Następną różnicą jest to, że w przypadku finansowego leasingu dla firm cały podatek VAT opłacany jest razem z pierwszą ratą leasingową. Natomiast do kosztów uzyskania przychodu wlicza się zaledwie odsetki z rat, a nie pełne raty.

Kiedy można wziąć leasing dla firm?

Leasing mogą wziąć nawet firmy, jakie właśnie założyły działalność gospodarczą. Możliwość przyznania leasingu zależy od oferty leasingodawcy i przedmiotu, który przedsiębiorca chce wziąć w leasing. Niektórzy leasingodawcy posiadają oferty leasingu dla firm już od momentu rozpoczęcia działalności. Dla większości leasingodawców minimum to 3 miesiące od momentu rozpoczęcia działalności. Od 1 dnia działalności najłatwiej wziąć leasing na samochód dostawczy lub osobowy. Z kolei przy innych środkach trwałych jak maszyny czy lokale zwykle minimalny okres posiadania działalności wynosi 6 miesięcy, choć przeważnie sięga nawet pełnego roku. Dłużej działającym firmom znacznie łatwiej wziąć leasing.

Używanie środka trwałego w leasingu

Każdy przedmiot w leasingu dla firm musi być od razu obowiązkowo ubezpieczony na koszt leasingobiorcy. Wszelkie samochody powinny mieć wykupione Auto Casco, z kolei maszyny i sprzęt muszą zostać ubezpieczone od kradzieży i zniszczeń. Koszty serwisu i napraw także są obowiązkiem leasingobiorcy, o ile umowa nie wskazuje, że w ratach leasingowych dodane będą wydatki serwisu. Ważne jest, żeby po podjęciu leasingu dla firm, wszystkie naprawy wykonywał autoryzowany serwis. Przeważnie nie jest istotne, kto będzie korzystał z środka trwałego w leasingu, o ile przedsiębiorca nie planuje użyczać ani wynajmować go kontrahentom czy klientom.

Leasing dla firm – czy warto?

Główną korzyścią podpisaniu umowy leasingu dla firm jest obniżenie podatku ze względu na włączenie rat leasingowych w koszty uzyskania przychodu. Dużym plusem jest również dobranie wysokości rat . Obok tego jest to bardziej opłacalne w porównaniu do kredytu. O wiele łatwiej uzyskać leasing zarówno pod względem formalności, a także zabezpieczeń, a w momencie, gdy przedsiębiorca zdecyduje się wziąć kredyt na inny cel, trwająca umowa leasingu nie odbiera zdolności kredytowej. I chociaż leasing dla firm definiują twarde zasady umowy, co do czasu trwania, a sam przedmiot zazwyczaj nie należy do firmy, warto zastanowić się nad leasingiem.

Następstwa po zakończeniu leasingu

Aspektem, który zdaje się bardzo istotny to możliwość kupna na własność środka trwałego leasingu. Zwłaszcza w sytuacji leasingu dla firm z niewielkim wykupem. To oznacza, że środek trwały da się nabyć w cenie niższej niż jego wartość rynkowa. Ponadto wykupienie przedmiotu leasingu dla firm da się wliczyć w koszty uzyskania przychodu, a nawet odliczyć od niego podatek VAT. Oprócz tego do kosztów da się policzyć także wszystkie koszty powiązane z korzystaniem. Innym plusem jest to, że po zakończeniu jednego leasingu, prościej uzyskać następny leasing dla firmy.

http://kredyty.torun.pl/leasing/

 

Strona używa cookies
Ok