Samochód i środki trwałe w leasingu dla firmy
12 lutego, 2021
Sprzedaż lub najem nieruchomości z pomocą biura nieruchomości
15 lutego, 2021

Przeważająca część osób zagadnienie „chirurgia stomatologiczna” kojarzy z kałużami lejącej się krwi, skomplikowanymi operacjami i powikłaniami. Tak naprawdę to krwawe widzenie chirurgii stomatologicznej jest zupełnie niepotrzebne. Operacyjne leczenie zębów polega bowiem na nieinwazyjnym eliminowaniu ognisk zapalnych. Ta metoda leczenia jest dodatkiem do leczenia kanałowego i leczenia chorób przyzębia. Duża wiedza i umiejętności współczesnych stomatologów a także nowoczesny sprzęt sprawiają, że leczenie nawet skrajnych przypadków jest możliwe i zupełnie bezpieczne. Dzięki współczesnym metodom stomatologicznym, zamiast obawiać się zabiegu u chirurga, możemy być przekonani, że skutecznie i bezpiecznie unikniemy kłopotów z uzębieniem. Dzięki odpowiednim technikom leczenia rany  goją się łatwiej. Współczesne metody znieczulenia, np. znieczulenie komputerowe to stuprocentowa pewność, że zabieg przebiegnie bez bólu.

Chirurgia twarzowo-szczękowa jest częścią medycyny, która łączy ze sobą cząstki medycyny ogólnej, chirurgii stomatologicznej i plastycznej. Polega na leczeniu chorób jamy ustnej także zębów, tkanek miękkich, szczęki oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii twarzowo-szczękowej przyjmują najtrudniejsze przypadki, do których należą na przykład uszkodzenia lub deformacja jamy ustnej. Dotyczy to również leczenia długotrwałych stanów zapalnych oraz ekstrakcji zębów mądrości, eliminacji wad zgryzu, czy wstawiania implantów.

Chirurg szczękowo-twarzowy, to nie jest lekarz dentysta. Mają podobny zakres działania, ale to dwie odrębne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny zajmuje się naprawą jedynie w obrębie jamy ustnej. Podczas gdy chirurgia szczękowa zawiera w sobie leczenie w obrębie twarzowej części czaszki, a zatem jest bardziej rozległym pojęciem.

Jakie zabiegi przeprowadza się z udziałem chirurga?

Najczęstszymi operacjami wykonywanymi chirurgicznie są usunięcia zębów, a w szczególności ósemek. Chirurgicznie leczy się także zęby zatrzymane w procesie rośnięcia, lub jeszcze nie wyrżnięte. Przy użyciu operacji chirurgicznych leczy się także różnego rodzaju ropnie, torbiele oraz przetoki ustno-twarzowe. W zaciszu gabinetu chirurgicznego często dokonuje się także m. in. podcięcia wędzidełka warg i języka.

Bardzo istotną kwestią nowoczesnej stomatologii jest także uzupełnianie ubytków. Jeśli chcemy cieszyć się zdrowym zgryzem, musimy zadbać o to, by odpowiednio zagospodarować puste miejsca po usuniętych zębach. W innym wypadku możemy nabawić się deformacji szczęki, zaniku kości oraz wielu skutków ubocznych. Zapobiega się tym negatywnym skutkom również w gabinetach chirurgii stomatologicznej. Przeprowadzane są zabiegi  z zakresu implantoprotetyki stomatologicznej. Do takich zabiegów należy także wycinanie torbieli twarzoczaszki oraz leczenie stawów skroniowo-żuchwowych.

Czy należy bać się zabiegu?

Większość pacjentów bardzo stresuje się przed operacją u chirurga stomatologii. Zazwyczaj wyobrażamy sobie bolesny zabieg. Chcąc dobrze przygotować się do zabiegu, a także dowiedzieć się co nas czeka, najczęściej poszukujemy informacji na grupach dyskusyjnych. Niestety, nie są to dobre źródła informacji. Wiele osób na forach opowiada o skrajnych przypadkach- rozchodzące się szwy, mocne krwawienia- takie przypadki zdarzają się sporadycznie. Współczesna technologia jest na bardzo wysokim poziomie, a zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej stały się rutyną dla każdego wykwalifikowanego dentysty.  Jedyną rzeczą, która może cię przestraszyć podczas zabiegu chirurgii dentystycznej, to niecodzienne wrażenia np. podczas ekstrakcji zębów- ciągnięcie ale absolutnie nie ból! Zabiegi przeprowadza się za pomocą mikroskopu. Rozcięte miejsce jest często dezynfekowana za pomocą ozonu, co zmniejsza do zera ryzyko występowania zakażeń.

Zabieg w znieczuleniu

Współczesne metody znieczulenia są tak rozmaite, że większość pacjentów w momencie podjęcia decyzji ma duży dylemat. Dlatego opłaca się tę kwestię przemyśleć trochę wcześniej, żeby uniknąć niepotrzebnego stresu przed zabiegiem.

Dzisiejsze gabinety mają do dyspozycji najczęściej następujące znieczulenia: Wand, czyli „magiczna różdżka”, sedacja, znieczulanie azotem, znieczulanie ozonem. Istnieje także różnorodny wybór sposobu znieczulenia: znieczulenie w sprayu/ żelu lub preparat znieczulający podawany za pomocą zastrzyku. Możliwość wyboru jest duży, dlatego można dostosować metodę do osobistych preferencji. Osoby, które boją się igieł, powinny przemyśleć znieczulenie za pomocą „magicznej różdżki”- znieczulenie jest dozowane za pomocą komputera, który w sposób delikatny aplikuje lek w dziąsła. Pacjent nie ma wtedy nieprzyjemnego uczucia bolesnego „wtłaczania” preparatu. Preparat ten nie odbiera również czucia w twarzy. Jest to znieczulenie dedykowane pacjentom, u których drętwienie jamy ustnej powoduje ataki paniki. Bardzo często wybieranym znieczuleniem jest też gaz rozweselający. Pacjentowi podaje się podtlenek azotu z tlenem. Często gaz ma owocowy zapach, dlatego jest to dosyć przyjemny sposób znieczulania. Po inhalacji gazem pacjent staje się senny, nieco otępiały, zrelaksowany.

Zanim zdecydujesz się na konkretny rodzaj , zastanów się także, czy nie masz żadnych przeciwwskazań do przyjęcia znieczulenia. Najczęstsze przeciw wskazania, to przyjmowanie preparatów rozrzedzających krew oraz uczulenia na konkretne leki, czy jedzenie. Jeżeli jesteś w ciąży, również powinnaś powiadomić o tym dentystę, chociaż przeważnie nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania znieczulenia u ciężarnych.

Jak przygotować się do zabiegu

Po pierwsze zanim zgłosisz się do gabinetu chirurgii dentystycznej, musisz zaszczepić się przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Jeżeli czeka cię zabieg ekstrakcji zęba, należy mieć też wykonane zdjęcie RTG obu szczęk. Przed zabiegiem dobrze jest także zjeść dosyć obfity – po operacji nie będziesz w stanie jeść przez kilka godzin a z pewnością będziesz dosyć mocno osłabiony.

Ponieważ zabiegi chirurgiczne powodują utratę krwi , należy się upewnić, że przyjmowane przez nas środki nie są rozrzedzające. Nie można także pod żadnym pozorem przed zabiegiem pić alkoholu, bo może on spowodować, że znieczulenie przestanie działać.  Dodatkowo napoje wysokoprocentowe mogą rozrzedzić krew i zwiększyć ryzyko krwotoków. Na 12 godzin przed operacją należy też zrezygnować z palenia papierosów. Bardzo istotnym aspektem zaplanowania operacji jest skorelowanie zabiegu z cyklem menstruacyjnym u kobiet. Operacja nie może mieć miejsca 2 dni przed rozpoczęciem okresu ani w dwóch pierwszych dniach jej trwania. Jest to spowodowane przyjmowaniem silnych środków, które mogą doprowadzić do krwotoków.

Bardzo ważne jest też zachowanie po zabiegu. Najtrudniejsze bywają zazwyczaj 2-3 doby po operacji, zanim rana nieco się wygoi. Po opuszczeniu gabinetu, nie wolno nam nic jeść. Silne znieczulenie może cię też otępić, dlatego nie wsiadaj po zabiegu za kierownicę- możesz spowodować wypadek. Koniecznie pamiętaj o perfekcyjnej higienie jamy ustnej- zęby myj miękką szczoteczką, omijając okolice rozcięcia. Przez kilka dni zrezygnuj z płynu do płukania jamy ustnej na bazie alkoholu. Zamiast tego możesz płukać usta wystudzonym naparem ziołowym z szałwii. Szałwia lekarska zastosowanie dezynfekujące, zapobiegające infekcjom i zakażeniom, dlatego jest pomocna w utrzymaniu prawidłowej higieny przez pierwsze dni po zabiegu. Kilka dni po operacji może także występować obrzęk- w takiej sytuacji stosuj okłady z lodu.

Więcej informacji  i ceny zabiegów na : Chirurgia szczękowa Toruń

Strona używa cookies
Ok