Notariusz Akty notarialne Testamenty Taksa notarialna
Czym są akty notarialne i ile kosztuje ich sporządzenie?
19 października, 2016
Depilacja laserowa - Depilacja laserem - Epilacja - Trwałe usuwanie owłosienia - Endomed Toruń
Depilacja laserowa – skuteczna metoda usuwania owłosienia
24 października, 2016

Co powinniśmy wiedzieć przed zakupem mieszkania albo domu?

Darmowe ogłoszenia nieruchomości Zamki na sprzedaż Domy Lokale Mieszkania na sprzedaż

Ostrożności nigdy za wiele, czyli zakup nieruchomości

Dzisiaj możemy wybrać jedną z dwóch możliwości zakupu mieszkania lub budynku: na rynku pierwotnym (czyli od dewelopera) i wtórnym (od osoby prywatnej, biura nieruchomości bądź spółdzielni lokalowej). Jeśli chodzi o nieruchomości od developera, to nie możemy bezpośrednio sprawdzić co w rzeczywistości nabywamy, gdyż budynek ma dopiero zaistnieć. W drugim przypadku – oglądamy skończone mieszkanie, w którym ktoś uprzednio już mieszkał a teraz planuje je spieniężyć. Spotykając się z developerem albo poznając dom u osoby prywatnej należy być wyjątkowo ostrożnym. Najlepiej zabrać ze sobą zeszyt oraz ołówek oraz notować w nim wszelki najdrobniejszy detal. Właściwym zamiarem jest wzięcie sprzętu fotograficznego oraz taśmy mierniczej. Po sporej ilości spotkań będzie można jeszcze raz gruntownie przeanalizować wszystkie za i przeciw, przykładowo. zaglądając do swoich zapisków i fotografii. Sumując: nieruchomości od developera najczęściej w ogóle nie sprawdzimy bezpośrednio, lecz wyłącznie „na papierze”. Z kolei na rynku wtórnym możemy zastać klatkę schodową pełną graffiti, wiekową oraz głośną windę lub wilgoć na suficie. Nawet jeśli wpisaliśmy w google przykładowo. zwroty „darmowe ogłoszenia nieruchomości” bądź „zamki na sprzedaż i pojawiły się same nakłaniające do nabycia fotografie i opisy – bądźmy wyczuleni! Jak zapobiec tego pokroju kłopotom oraz zakupić właściwą nieruchomość?

Nieruchomość od developera – nie przy głównej trasie

W ofertach prawdopodobnie będziemy mogli przebierać, jednak w jaki sposób „wyśledzić” rzetelnego developera oraz „nie stracić” pieniędzy? Nim zdecydujemy się spotkać z którymkolwiek przedsiębiorcą, musimy uważnie przyjrzeć się ofertom występującym na rynku. Po pierwsze będziemy precyzyjnie wiedzieć ile kosztuje wskazany metraż i lokalizację, po drugie – wyznaczymy ile jesteśmy w stanie przeznaczyć na inwestycję. Następnym krokiem jest wizytacja w banku i określenie naszej zdolności kredytowej. Nabycie domu albo apartamentu to poważna decyzja, której pozytywne i złe rezultaty będziemy odczuwać przez długie lata. Należałoby też pamiętać, iż lokum dostaniemy w formie surowej, co znaczy, iż na nas – czyli Kupujących – będzie ciążyła odpowiedzialność za jego wykończenie. Fundusze przekazane na wykup domu najlepiej rozbić na trzy grupy: wkład własny, zakup apartamentu oraz rezerwy na jego wykończenie. Gdy uprzednio przejrzymy darmowe ogłoszenia nieruchomości oraz spotkamy się z wybranym developerem, należy kolejno zwrócić uwagę na: 1) dobrze sprecyzowane zapisy w umowie developerskiej, która musi wymieniać jak największą ilość rzetelnych informacji – projektów, obszernych opisów oraz planów, 2) szkice oraz schematy prac omawiające wykończenie mieszkania, m in. instalacji elektrycznej, kanalizacji, podłączenia wody, 3) sprawdzamy konkretnie, gdzie ma stanąć lokal, m in. czy w sąsiedztwie istnieje jezioro, las, ścieżki spacerowe, odpowiedni dojazd, komunikacja miejska, sklepy, zaś nie wysypisko odpadów lub zakład przemysłowy, 4) miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego gminy, m in. czy naprzeciwko Twojego nowego domu nie zostanie zbudowana ulica, 5) studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, mianowicie skrupulatne spożytkowanie przestrzeni całej gminy. Powinniśmy skontrolować system odwodnienia gruntu oraz rzędne wysokościowe, inaczej mówiąc: czy oglądana nieruchomość nie stoi w tak niskim położeniu, w którym wichura może zalać nasz dobytek. Przed zatwierdzeniem umowy developer jest zobowiązany przedstawić Kartę Standardów Materiałowych i Wyposażenia Technicznego Lokalu. Prócz decyzji o zatwierdzeniu budowy powinniśmy zapoznać się z zamiarem budowlanym oraz wykonawczym. Umowę podpisujemy tylko u notariusza.

Jak dokonywać oględzin nieruchomości na rynku wtórnym?

W internecie jest mnóstwo ogłoszeń dotyczących odsprzedaży domu od osób indywidualnych, spółdzielni mieszkaniowych oraz pośredników. Apartamenty, domy oraz zamki na sprzedaż, których fotografie i charakterystykę możemy odszukać na stronach z ogłoszeniami, powinniśmy sami wnikliwie zweryfikować. W notesie, który zabieramy ze sobą, rejestrujemy wszystkie istotne dane: rok budowy posiadłości, adres, kontakt telefoniczny do właściciela, piętro (dotyczy jedynie mieszkania), wielkość domu, forma własności (m in. całkowita własność), cena wywoławcza. Jeżeli jesteśmy ciągle na zewnątrz należy przyjrzeć się okolicy i ustalić czy jest parking (podziemny, wewnętrzny, garaż), domofon lub videodomofon, ładna klatka schodowa (a nie „ozdobiona” przez „pseudoartystów”, albowiem trudniej będzie spieniężyć lokal), współczesna, czysta i cicha winda. Podczas oględzin samego lokalu zwrócimy uwagę na stan okien (odnowienie będzie nas słono kosztować), na co dają widok (na dróżkę, podwórze), wygląd drzwi (zarówno do klatki schodowej, jak i do apartamentu), w jaki sposób przygotowana jest podłoga (parkiet, płytki PCV, deski drewniane) oraz czy jest w normalnym stanie, ściany i strop (na których może być widać oznaki wilgoci, a nawet grzyb, co znowu narazi nas na duże koszty remontu), wyposażenie łazienki oraz kuchni (stan zlewów, kabiny prysznicowej, wanny, toalety, umywalek). Jeśli spostrzeżemy karaluchy albo rybiki, to ten fakt na pewno nie mówi dobrze o mieszkaniu. Co istotne – trzeba sprawdzić sąsiadów (zwłaszcza ich wiek), czy nieruchomość jest oferowana z umeblowaniem i ile wynoszą opłaty, tj. czynsz, podatek od nieruchomości, fundusz remontowy, opłata za grunt.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej kliknij w link – Zamki na sprzedaż

Strona używa cookies
Ok