Na co zwrócić uwagę wybierając gabinet kosmetyczny?
18 grudnia, 2020
Podpis elektroniczny Toruń
29 stycznia, 2021

Ozonowanie – Efektywna metoda odkażania ozonem

 

Skuteczna dezynfekcja, jaka absolutnie eliminuje grzyby, bakterie, wirusy oraz alergeny i roztocza jest teraz niezwykle poszukiwana. Ozonowanie to nowoczesna technika, jaka kreuje higieniczne otoczenie, a zarazem jest niezwykle ekologiczna i bezpieczna, także dla alergików. Decydując się na oczyszczanie ozonem chronimy swoje zdrowie i swoich bliskich, a także osoby, z którymi mamy częstą styczność (na przykład w pracy), dlatego że ta technika sterylizacji likwiduje bakterie, grzyby, alergeny oraz wirusy. Oprócz tego nie niszczy zdrowia ani w przypadku ludzi, ani dla samych zwierząt. Kolejną zaletą ozonowania jest możliwość skutecznego likwidowania nieprzyjemnych zapachów na przykład z papierosów i od zwierząt i może zostać zastosowane w budynkach i w samochodach.

Czym jest ozon i dzięki czemu jest tak efektywny?

Dlaczego dezynfekcja właśnie z użyciem ozonu? Skuteczność ozonu wynika z jego budowy. Składa się on z 3 atomów tlenowych. Niezwykle szybko od chwili wytworzenia podlega rozkładowi, a podczas tego procesu, tlen reaguje z otoczeniem. Rozpadające się cząsteczki tlenu wnikają głęboko, za sprawą czego absolutnie zabijają grzyby, alergeny, bakterie, wirusy i roztocza. Ponadto ze względu na to, że ozon to gaz, wnika do miejsc, do których niełatwo dojść poprzez inne sposoby sterylizacji. Dodatkową zaletą dezynfekcji ozonem jest to, że z uwagi na prędki rozpad cząsteczek, prędko po odkażaniu ozonem można używać wyczyszczonego i sterylnego pomieszczenia. Wystarczy przewietrzyć wnętrze. Wynikiem procesu dezynfekcji ozonem jest dokładne odkażenie i usunięcie brzydkich zapachów. Dezynfekcja ozonem realizuje wytyczne sanepidu, a za sprawą swojej efektywności jest mocno polecaną metodą oczyszczania.

Czy dobrze jest oczyszczać ozonem?

Największe zalety oczyszczania ozonem wynikają w głównej mierze z działania ozonu. Poprzez bezpieczne ozonowanie kreujemy środowisko wolne od grzybów, wirusów, alergenów, bakterii i roztoczy. To absolutnie ważne zwłaszcza dla alergików. Systematyczna dezynfekcja oprócz tego, że zapewnia bezpieczeństwo, zapewnia także duży komfort życia, świeże powietrze bez nieprzyjemnych zapachów. Oprócz tego ogromną zaletą ozonowania można wskazać to, że nie ma w składzie żadnych związków chemicznych, więc jest w pełni naturalna.

Gdzie warto przeprowadzić ozonowanie?

Oczyszczanie ozonem należy wykonywać w budynkach, w jakich często znajdują się ludzie. Są to m.in. budynki usługowe, mieszkalne, biurowe, a także wnętrza pojazdów. Przeważnie z oczyszczania ozonem nie licząc prywatnych domów, używają takie miejsca, jak szpitale, hotele i pensjonaty, gabinety fryzjerskie i kosmetyczne, ośrodki kultury, szkoły lub lokale gastronomiczne. Taki rodzaj dezynfekcji można także zastosować do odkażania klimatyzacji, obiektów sportowych, czy budynków produkcyjnych. Dzięki oczyszczaniu ozonem likwidowane są niezbezpieczne dla zdrowia ludzi i zwierząt bakterie, grzyby albo wirusy i alergeny, ze względu na to by zapewnić niezbędny poziom bezpieczeństwa powinno się od czasu do czasu przeprowadzać ten rodzaj dezynfekcji. Za sprawą gazowej postaci ozonu, przenika on przez takie materiały jak materace, tapicerki, dywany, wykładziny czy zasłony, dzięki czemu w prosty sposób możemy wykonać pełne oczyszczanie w miejscach, w jakich znajdujemy się najchętniej.

W jaki sposób bezpiecznie wykonać oczyszczanie ozonem?

Chociaż sama technika odkażania ozonem nie jest szkodliwa dla zdrowia, powinno się odpowiednio się przyszykować. Ozon dogłębnie utlenia, dlatego w chwili przeprowadzania dezynfekcji taką metodą należy być ostrożnym, by nie podrażnić układu oddechowego oraz oczu. Przed przystąpieniem do oczyszczania ozonem trzeba po pierwsze wynieść z pomieszczenia wszystkie zwierzęta i rośliny, żeby nie wystawiać ich na oddziaływanie ozonu. Ponadto warto zabrać dzieła malarskie, żeby farby się nie utleniły, ponieważ mogłyby stracić intensywność koloru. Znaczną część pracy wykonują specjalne sprzęty, dlatego konieczna jest także sama umiejętność obsługi sprzętu. Zdalna kontrola nad maszyną pozwala także osobie obsługującej opuszczenie pomieszczenia podczas odkażania ozonem. Punktem, o którym nie można zapomnieć jest uszczelnienie pomieszczenia, żeby ozon w trakcie pracy sprzętu nie wydostawał się poza oczyszczane pomieszczenie.

Podobnie w przypadku ozonowaniu pojazdu. Na wstępie trzeba wyrzucić śmieci, chodniki gumowe i zbędne przedmioty. Maszyna ozonująca powinna być na siedzeniu. Trzeba pamiętać o wyłączeniu agregatu klimatyzacji i włączeniu wewnętrznego obiegu w nadmuchu wentylatora samochodowego. W ciągu odkażania ozonem pojazdu trzeba zamknąć okna i drzwi, żeby cząsteczki ozonu mogły wnikać m.in. w głąb tapicerki. Należy również pamiętać, żeby nie ozonować w upalny dzień, szczególnie przy dużym nasłonecznieniu.

Strona używa cookies
Ok