DJ konferansjer na wesele Toruń – profesjonalna obsługa wesela
13 stycznia, 2021
DJ na Imprezę Toruń
29 stycznia, 2021

W jaki sposób założyć oraz korzystać z podpisu elektronicznego?

Procedura założenia podpisu elektronicznego nie jest szczególnie trudna. W zaledwie kilku szybkich krokach można założyć własny podpis kwalifikowany, wskazany tylko jednej osobie. W jaki sposób uzyskać osobisty podpis kwalifikowany? Wystarczy kupić zestaw gdzie znajduje się oprogramowanie, czytnik oraz karta, a w następnej kolejności uruchomić oprogramowanie w wybranym komputerze. Ostatnim elementem jest potwierdzenie personaliów nabywcy w jednym z punktów partnerskich. To jest niezbędne do uruchomienia indywidualnego elektronicznego podpisu kwalifikowanego, ponieważ to dzięki niemu firma rozprowadzająca certyfikaty potwierdza, że odpowiednia, niepodszywająca się pod kogoś innego, osoba będzie korzystała z podpisu kwalifikowanego.

Gdy jednak wszystkie etapy zostaną dokończone z własnego podpisu elektronicznego można korzystać bez ograniczeń na wskazany czas. Upływ terminu ważności można wskazać samodzielnie. Kupując zestaw określamy, czy potrzebujemy certyfikatu  na rok, dwa czy trzy lata. Po tym czasie można przedłużyć o kolejne lata swój podpis oraz wciąż korzystać z niego bez przeszkód. Aby móc bezpiecznie korzystać z elektronicznego podpisu koniecznych jest parę elementów, decydujących o właściwym składaniu podpisu.

Skąd wiem, że posiadam bezpieczny certyfikat kwalifikowany?

Głównym narzędziem, niezbędnym, aby móc korzystać z podpisu elektronicznego jest zestaw zamówiony w sklepie producenta lub jego partnerów. Najczęściej w takim zestawie znajdują się: program komputerowy służący obsłudze podpisu elektronicznego, kryptograficzna karta i czytnik lub token.

Co więcej do każdego pojedynczego podpisu elektronicznego dopisane są dwa specjalne kody PUK oraz PIN. Są one konieczne do prawidłowego korzystania z podpisu elektronicznego. Kod PIN potrzebny będzie przy sygnowaniu dokumentów, natomiast kod PUK stanowi zabezpieczenie w sytuacji jeżeli dodany kod PIN był do trzech razy wpisany nieprawidłowo oraz tym samym e-podpis był zablokowany. Prawidłowy kod PIN nadawany przy osobistych podpisach kwalifikowanych zazwyczaj ma 6 lub 8 cyfr. To istotne, żeby zatrzymać kod PIN z dale od innych osób. W razie konieczności kod PIN zawsze można zaktualizować.

Mając zarówno token lub czytnik i PIN, da się sygnować dokumenty, dlatego oddawanie ich w niepowołane ręce może sposowdować pojawienie się kłopotów. To dlatego, że podpis kwalifikowany ma taką samą moc prawną, co odręczny podpis. W przypadku straty któregoś z komponentów do wstawiania podpisu elektronicznego, trzeba od razu bezzwłocznie poinformować centrum certyfikacji, by rozpoczęli procedurę dezaktywowania podpisu, aby nie mogła skorzystać z niego inna osoba. Kwestie bezpieczeństwa są tu fundamentem, z uwagi na to trzeba wykazać szczególną ostrożność.

Co zrobić, by podpisać dokument?

Używanie podpisu elektronicznego nie należy do trudnych czynności. Wykupienie osobistego podpisu umożliwia podpisywanie dokumentów w różnych formatach. Przeznaczone do obsługi oprogramowanie umożliwia używanie podpisu w paru programach: dobrze zintegrowany jest np. z programem Płatnik.

Dla przykładu pliki PDF można sygnować przez program do ich odczytywania: Adobe Reader. Wystarczy tylko otworzyć odpowiedni dokument oraz wyszukać opcję wśród dostępnych certyfikatów. Trzeba wskazać swój własny podpis elektroniczny, a następnie ocenić, czy jest on odpowiedni. Kiedy wszystko jest gotowe wystarczy zatwierdzić wprowadzone dane, przy tym wybierając folder zapisu. Tutaj potrzebny będzie PIN, jakim zostanie zatwierdzone złożenie podpisu. Po dokonaniu tych czynności, dokument jest podpisany.

Jak wygląda poprawnie podpisany dokument?

To, czy dokument jest dobrze podpisany można łatwo zobaczyć przez oprogramowanie lub przez czytnik plików PDF. Wszystko dzięki możliwości odczytu informacji o autorze. Program wskazuje zawarte dane na temat podpisu i osoby, która podpisała dokument. Aby odpowiednio sygnować dokument elektroniczny, trzeba postępować zgodnie z instrukcjami. W opcjach programu muszą znajdować się dostępne opcje, w tym opcje korespondujące z podpisami kwalifikowanymi. Wystarczy wśród znanych systemowi certyfikatów wybrać osobisty, po czym ocenić, czy dane się zgadzają. Jeżeli tak, wystarczy wybrać opcję „podpisz dokument” oraz potwierdzić swoje czynności przez wpisanie poprawnego kodu PIN. Od tej chwili dokument jest podpisany prawdziwym certyfikatem kwalifikowanym.

Warto jednak mieć na uwadze, że podpis kwalifikowany ma tę samą moc prawną, co podpis odręczny. Z tego powodu, trzeba sygnować tylko takie dokumenty, jakich wiarygodności oraz pochodzenia jesteśmy pewni. Szczególnie, kiedy są to dokumenty wymieniane z kontrahentem.

Koszt indywidualnego podpisu elektronicznego

Aby przedstawić koszt indywidualnego podpisu elektronicznego, trzeba ustalić, jak będziemy korzystać i jak długo będziemy potrzebować e-podpisu. Finalizując zakup warto wskazać, którym sprzętem chcemy operować – to jest, które elementy ma zawierac wybrany zestaw oprócz samego oprogramowania obsługującego podpis – a także jego data ważności ważności. Indywidualny certyfikat kwalifikowany można wykupić na rok, dwa lub trzy lata. Co więcej na koszt podpisu elektronicznego oddziałują również dodatki. Gdy chcemy posiadać obsługę wgrania oprogramowania przez sprzedawcę podpisu lub pobrać dodatkowe możliwości, np. usługę znaczników czasu, wskazującą precyzyjny moment sygnowania pliku. Trzeba liczyć się z tym, że koszt certyfikatu wzrośnie.

https://podpis-elektroniczny.blacksoft.pl/jak-uzyskac-podpis-kwalifikowany-faq/

Strona używa cookies
Ok