Sprzedaż lub najem nieruchomości z pomocą biura nieruchomości
15 lutego, 2021
Działanie i zalety pomp ciepła
16 września, 2021

Stomatolog chirurg wykonuje wiele różnych, przeważnie problematycznych zabiegów wśród zabiegów stomatologii. Dotyczy to niwelowania schorzeń jamy ustnej, szczęki, tkanek miękkich i twarzoczaszki. To są zatem zabiegi z zakresu leczenia wad zgryzu, usuwania stanów zapalnych, eliminowania torbieli czy guzów, plastyki tkanek miękkich oraz kostnych. Stomatolog chirurg poza tym aplikuje implanty. Do najczęstszych zabiegów przeprowadzanych przez Stomatologa chirurga szczękowego należy wyrywanie ósemek, chirurgiczna resekcja zęba i sterowana regeneracja kości pod implant stomatologiczny, a do tego jego wszczepienie.

Usuwanie ósemek

Pomimo tego, że ósemki wybijają się w jamie ustnej człowieka jako ostatnie, przeważnie wywołują dużo nieprzyjemności. Z reguły poprawnie rozwiniętych zębów nie ma potrzeby naruszać. Są jednak pewne czynniki, które decydują o tym, że nieuniknione okaże się usunięcie ósemki. Wtedy powinno się zgłosić się do chirurga stomatologa szczękowego, który zaradzi na problem.

Zazwyczaj proces wyżynania się ósemek jest nieprzyjemny na przykład z uwagi na brak miejsca dla zębów. Ósemki, gdy nie mają wystarczającej przestrzeni, napierają na sąsiednie zęby. W ten sposób powodują często ból oraz ruchy pobocznych zębów. Minimalna przestrzeń w jamie ustnej dla części zębów może powodować trudności w trakcie całkowitego otwierania ust. To pewien dyskomfort, jakiego należy się pozbyć.

Usuwanie ósemek przez chirurga stomatologa szczękowego konieczne jest także wtedy, kiedy ząb psuje próchnica. Ten problem może z łatwością atakować sąsiednie zęby, dlatego powinno się usunąć jej źródło. Zdarza się też tak, że wokół zęba pojawia się silny stan zapalny dziąsła, zazwyczaj spowodowany właśnie zmianami próchniczymi. W takim wypadku wyrwanie ósemki przez chirurga stomatologa szczękowego jest ostateczną możliwością eliminacji problemu.

Chirurgiczna resekcja zęba w gabinecie stomatologicznym

Leczenie kanałowe jest niezwykle dokładnym zabiegiem, a endodonta, czyli stomatolog, który wykonuje leczenie kanałowe, korzysta z mikroskopu, bywa tak, że ciężko jest dojść do wszelkich rozwidleń kanału zębowego. W takiej sytuacji niezbędna jest resekcja zęba. Taki zabieg polega na dostaniu się do przeoczonej części kanału zębowego, w którym mieści się infekcja.

Zwykle resekcja zęba konieczna jest, gdy chirurg stomatolog nie może zobaczyć dobrze zęba. Na przykład z uwagi na dziwną budowę kanału. Bywa tak, że dookoła zmienionej tkanki znajduje się ropień lub torbiel okołowierzchołkowy. W tej sytuacji nie ma możliwości dojścia do zęba poprzez zabieg endodontyczny.

Przeprowadzający zabieg stomatolog chirurg rozcina śluzówkę, aby dotrzeć do kości i dobrze ocenić ząb oraz wyciąć zaatakowane przez próchnicę elementy. Chirurg stomatolog przeprowadza resekcję zęba pod mikroskopem. Dzięki temu, ten zabieg jest niezwykle dokładny oraz umożliwia stomatologowi dojść do wszystkich rozwidleń kanału zębowego. W momencie, kiedy kanał jest już całkowicie czysty napełnia go stomatologicznym cementem.

Sterowana regeneracja kości

Z powodu utraty lub ekstrakcji zęba po pewnym czasie rozpoczyna się proces zaniku kości. Dzieje się tak poprzez utratę nacisku wynikającą z braku zęba. O ile szybko chirurg stomatolog szczękowy nie przeprowadzi zabiegu implantacji zęba, zanik kości staje się przeszkodą do wykonania zabiegu. Aby dało się użyć implant niebezpośrednio potrzebna będzie sterowana regeneracja kości. Polega ona na odbudowie kości za pomocą biomateriałów. Materiały pobierane są bezpośrednio od pacjenta albo ewentualnie świni albo krowy. Dzięki zawartm leukocytom i białkom zabieg jest bezpieczniejszy, a proces gojenia zachodzi znacznie szybciej. Jeśli materiał czerpany jest od pacjenta, z reguły chirurg stomatolog pobiera go z brody, bądź żuchwy. Zasadniczym celem tego zabiegu jest pobudzenie aktywności komórek odbudowujących kość. Po przeprowadzeniu sterowanej regeneracji kości chirurg stomatolog może bezpiecznie zająć się wszczepieniem implantu dentystycznego.

www.stomatolog-torun.pl

Strona używa cookies
Ok