Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów
Natryskowe ocieplanie stropu pianką PUR
29 sierpnia, 2020
depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja nóg woskiem – jak przygotować wosk
29 sierpnia, 2020

Termos turystyczny – który najlepszy oraz jak go wybrać ?

Wybierając się na wycieczkę powinniśmy zatroszczyć się o solidne przygotowanie. Szczególnie jeżeli jedziemy w góry albo czeka nas czasochłonne zwiedzanie, należy nie zapomnieć nie tylko o zaopatrzeniu wody czy prowiantu, ale też spakowaniu zimnego lub ciepłego napoju. Wielu z nas uwielbia wyprawy z turystycznymi termosami, które przez dużą ilość czasu zachowują ciepło lub chłód herbaty, kawy albo innego napoju. Jakie turystyczne termosy są uznawane za najlepsze oraz z jakiego powodu? Przeważnie najbardziej interesującym nas kryterium jest czas zachowywania ciepła lub zimna, chociaż tak samo ważna jest szczelność i wytrzymałość. Wśród najbardziej popularnych termosów turystycznych wyróżniamy termosy producentów Thermos, Stanley i Esbit, z uwagi na to warto je poznać.

Jaki turystyczny termos wybrać?

Chcąc wybrać turystyczny termos nalepiej spojrzeć na kilka szczególnych elementów, które zaważą na tym, czy termos turystyczny będzie dobry w określonych warunkach, czy nie. Ważna jest tu praktyczność, struktura oraz materiały, z których termos turystyczny jest wykonany. Im silniej zależy nam na dobrym wykonaniu, tym rozsądniej nabyć termosu wykonanego z dobrej jakości tworzyw, które nie zawierają niebezpiecznych substancji oraz korzystnie oddziałują na właściwe funkcjonowanie turystycznego termosu.

Warto także zastanowić nad tym, by termos był wyposażony w powłokę zewnętrzną, dzięki której uzyskamy pewność, że turystyczny termos nie wyślizgnie się nam z dłoni również w rękawiczkach. Oceniając po tym, jak dalekie planujemy wędrówki, powinniśmy dopasować obszerność wybranego termosu. Przeważnie termosy turystyczne sprzedawane są w pojemności: 0.5l, 0.75l oraz 1l. Im mniejsza wycieczka tym mniej pojemny termos wystarczy. Na całodniowe wycieczki warto zaopatrzyć się w pojemny termos.

Kluczowym parametrem, którym lepiej się zainteresować, chcąc sprawdzić, jaki turystyczny termos wybrać jest oczywiście długość zachowania ciepła lub chłodu. W tym przypadku ważny jest nie tylko czas zatrzymania ciepła bądź zimna, dlatego że w przypadku świetnych termosów będzie to nawet pełna doba, ale także zakres temperatur. Żaden termos nie utrzyma przez wiele godzin dokładnie tą samą temperaturę. Warto wspomnieć, że im lepiej zapełniony termos, tym lepiej będzie on pełnił swoje zadanie. By turystyczny termos okazał się najlepszy, musi mieć odpowiedni korek. To ten element decyduje o trwałości termosu. Przeważnie korki są zakręcane albo automatyczne z przyciskiem. Jeśli zamknięcie nie będzie dobrej jakości, termos nie zachowa temperatury.

Szczególnie popularne termosy turystyczne

W sklepach da się wybrać sporo termosów turystycznych, choć najbardziej popularne oraz kupowane pochodzą od trzech firm, od lat sprzedających zarówno termosy na żywność oraz termosy do napojów, a także termiczne kubki (te słabiej spisują się w czasie długich wycieczek oraz cechują się niższą pojemnością) wysokiej jakości. Najbardziej znane termosy turystyczne należą do firm: Thermos, Stanley i Esbit. Są one bardzo cenione przez pasjonatów podróży i wycieczek. Czym cechują się ich turystyczne termosy?

Termosy turystyczne firma Stanley

Termosy turystyczne firmy Stanley posiadają wieloletnią tradycję produkcji. Produkowane od prawie 100 lat termosy ze stalowym wkładem są niezwykle wytrzymałe oraz od lat uczestniczą w najdłuższych wyprawach. Zdaniem firmy są tak doskonałe, że dadzą radę przetrwać długie lata w najtrudniejszych warunkach, nie tracąc na swoich zdolnościach termicznej izolacji. Jak już wiadomo, umiejętność zatrzymania ciepła lub zimna zależy od wielkości i napełnienia turystycznego termosu oraz jego struktury. Wszystkie modele różnią się, więc od siebie możliwościami.

W przybliżeniu termosy turystyczne Stanley do napojów lub posiłków zatrzymają:

  • termoizolację cieplną – od 12h przy mniejszych termosach do 20-24h przy średnich, a nawet do 40h przy największych pojemnościach (1,3l);
  • termiczną izolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Jak widać termiczna izolacja w przypadku termosów turystycznych Stanley jest naprawdę bardzo dobra. Trzeba jednak wiedzieć, że w każdym termosie temperatura nie utrzymuje się stała i z biegiem kolejnych godzin okaże się co raz niższa/wyższa.

Termosy turystyczne firma Thermos

Inną tak samo znaną oraz bardzo zalecaną firmą produkującą termosy turystyczne oraz termiczne kubki jest firma Thermos. Ta firma jest jedną z największych wśród projektujących termosy od wielu lat, z porządnych surowców i materiałów. Ponadto Thermos produkuje produkty we własnych fabrykach, bez pomocy firm zewnętrznych.

Produkty marki Thermos zatrzymują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Termosy turystyczne firma Esbit

Niemiecka firma Esbit od lat odnosi sukcesy na rynku, w tworzeniu kolejnych termosów obiadowych oraz termosów na picie. Ich szeroka oferta kubków i termosów zachęca pasjonatów podróży, a świetne parametry zachowywania ciepła lub zimna, dobra cena i jakość, przekonują, by co najmniej przetestować ich produkty.

Termosy Esbit zatrzymują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że według danych producenta, zachowanie ciepła dla napoju ok. 98 °C i temperaturze na zewnątrz 20 °C wyniesie 70 °C po 6 godzinach, 55 °C po 12 godzinach, a po 24 godzinach ok. 40 °C.

Czy termos można czyścić w zmywarce?

Pamiętajmy, że kubków termicznych oraz termosów nie powinno się myć w zmywarce. Producenci termosów mówią, że w zmywarce można myć tylko korek, choć nie tyczy się to każdego modelu. Z reguły termosów nie wkładamy do zmywarki, dlatego że silne detergenty oraz działanie wysokiej temperatury w czasie mycia, może negatywnie wpłynąć na ich zdolność do zatrzymywania temperatury.

Termos sklep

Strona używa cookies
Ok