Nowoczesne sposoby termicznych izolacji
29 sierpnia, 2020
Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe
Termosy turystyczne – jaki najlepszy i jak go wybrać
29 sierpnia, 2020

Ocieplanie natryskowe budynku pianką PUR

Ocieplanie natryskowe pianką poliuretanową (PUR okazało się stosowane, dlatego że ma świetne właściwości termoizolacyjne. Współcześnie uznawana jest za jeden z lepszych surowców używanych do ocieplania , a to sprawia, że co raz chętniej pojawia się w domach jednorodzinnych, innych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Podstawową mocną stroną, wobec której wyprzedza pozostałe materiały termoizolacyjne jest metoda aplikacji. Pianę PUR rozpyla się po przestrzeni poprzez specjalny agregat. Ocieplanie natryskowe powoduje, że pianka dopasowuje się do przestrzeni, co sprawia, że dobrze przylega i formuje się w załamaniach i zakamarkach. Inne materiały termoizolacyjne trzeba docinać i dopasowywać, a z tej przyczyny ryzykujemy wystąpienie termicznych mostów i obniżenie izolacyjnych właściwości. Dobrze rozprowadzona pianka PUR będzie zdatna na lata, ponieważ mimo upływu czasu nie traci swoich właściwości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Są dwa rodzaje pianki PUR: pianka zamkniętokomórkowa oraz otwartokomórkowa. Różnią się od siebie konstrukcją i właściwościami, dlatego są dobre do ocieplania odrębnych części budynku. Orwartokomórkowa pianka PUR wykorzystywana jest szczególnie do ocieplania natryskowego dachów, poddasza i powierzchni wewnętrznych. Świetnie sprawdzi się też w izolacji stropów belkowych, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Tymczasem  pianka zamkniętokomórkowa PUR najlepsza jest do termicznej izolacji powierzchni zewnętrznych, fundamentów oraz podłóg. Ten typ pianki PUR można również rozłożyć na płaskim dachu, wentylowanych stropodachach lub na przykład na stropach nad nieogrzewanymi pomieszczeniami

Dodatkowo piankę PUR wyróżnia doskonała przyczepność. Z tego powodu bez trudu można wykonać natrysk na różne, odpowiednio spreparowane powierzchnie, takie jak drewno albo elementy metalowe, a także blachę. Wymagane, by przed natryskiem przestrzeń były wyczyszczona z brudu, kurzu i pyłu oraz wysuszona.  W ten sposób zapewniamy przyczepność, co sprawi, że pianka PUR będzie się trzymać na wybranym miejscu. Natrysk pianki PUR powinniśmy zostawić profesjonalistom. Żeby przeprowadzić to zgodnie  wytycznymi konieczne są odpowiednie warunki, np. temperatura i wilgoć powietrza. Dodatkowo pianka musi zostać rozprowadzona równo.

Pianka PUR – informacje techniczne

Podział na zamkniętokomórkową i otwartokomórkową piankę uzasadnia różnica właściwości i parametrów. Otwartokomórkowa pianka PUR ma gąbczastą strukturę, co sprawia, że jest całkowicie sprężysta. Pianka PUR po wyschnięciu staje się półsztywna i robi za wyjątkowo dobrą izolację termiczną (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, lecz nie bardzo chroni przed wodą. Dodatkowo otwartokomórkowa pianka PUR ma niską masę (około 8-10 kg/m3), dlatego zupełnie nie obarcza konstrukcji budynku. Co do grubości nakładanej warstwy mniej więcej pojedyncza warstwa nie powinna być większa 30 mm.

Pianka PUR zamkniętokomórkowa ma niewielki współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a ponadto jest praktycznie hydrofobowa. Z uwagi na to często stosuje się ją do termoizolacji fundamentów. Nie jest niestety paroprzepuszczalna, a do tego po zastygnięciu staje się sztywna, przez co nietrudno ją uszkodzić.

Kupując piankę PUR należy wiedzieć o innych istotnych informacjach. Pianki PUR są słabo odporne na promienie słoneczne, więc potrzebna będzie uzupełniająca ochrona. Co ważne zgodnie z oznaczeniami łatwopalności, pianka PUR osiąga kategorię E, która oznacza, że jest to surowiec łatwopalny, choć samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do głównych zalet pianki PUR należy jej prosta i szybka aplikacja. Jej umiejętność do wzrostu przestrzeni i dostosowanie się do zakamarków i załamań, usuwa ryzyko utworzenia się mostków termicznych. Co więcej ocieplanie natryskowe pianką PUR nie pochłania wiele czasu. W porównaniu do pozostałych tworzyw termicznej izolacji to najszybszy sposób ogrzania budynku. Pianka bez trudu się układa i szybko utwardza, a przy tym pozostaje lekka i elastyczna. Co więcej jest mocno przyczepna, z uwagi na co nie spada na różnych materiałach, a z biegiem czasu nie gubi przyczepności lub swoich właściwości. Nie zmniejsza się, nie gubi objętości, co sprawia, że się nie zniekształca. Bardzo istotne jest też to, że po odpowiedniej aplikacji  takiego natryskowego ocieplenia, nie tworzy substancji szkodliwych lub pyłów. Warto dodać, że pianka PUR gwarantuje bardzo dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wynikają przede wszystkim z jej właściwości. Za minus możemy przyjąć małą odporność na promienie UV, co dodaje nam następnych kosztów związanych z zabezpieczeniem przed promieniami UV. Kolejną wadą pianki PUR jest jej łatwopalność. W zależności od składników, może być bardziej lub mniej palna, jednak według ogólnej oceny pianka PUR mieści się w kategorii E, czyli pali się, ale jest samogasnąca. Także w tej sytuacji można zamontować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie chronić piankę podczas pożaru. Zwykle jednak tym, co decyduje o tym, że pianka PUR traci właściwości termiczne jest nieprawidłowy natrysk, niewłaściwe utworzenie pianki albo zaaplikowanie zbyt cienkich warstw izolacyjnych. Z tego powodu w celu natryskowego ocieplenia pianką PUR lepiej zatrudnić profesjonalistów.

Izolacje natryskowe

Strona używa cookies
Ok