Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów
Natryskowe ocieplanie stropu pianką PUR
29 sierpnia, 2020
depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja nóg woskiem – jak przygotować wosk
29 sierpnia, 2020

Termos turystyczny – który najlepszy oraz jak go znaleźć ?

Wybierając się na wycieczkę powinniśmy zadbać o solidne pakowanie. Szczególnie kiedy wybieramy się w góry lub planujemy czasochłonne zwiedzanie, warto pamiętać nie tylko o zabraniu wody czy prowiantu, ale także spakowaniu ciepłego lub zimnego napoju. Wielu z nas ceni sobie wyprawy z termosami turystycznymi, które przez wiele godzin zachowują chłód lub ciepło kawy, herbaty lub innego napoju. Jakie termosy są uznawane za najlepsze oraz z jakiej przyczyny? Przeważnie szczególnie interesującym nas kryterium jest czas utrzymywania zimna lub ciepła, chociaż równie istotna jest szczelność i wytrzymałość. Wśród najbardziej popularnych termosów turystycznych znajdują się termosy firm Stanley, Thermos oraz Esbit, z uwagi na to warto je poznać.

Który termos turystyczny wybrać?

Chcąc wybrać termos turystyczny nalepiej popatrzeć na parę szczególnych kryteriów, jakie mówią, czy turystyczny termos nada się w określonych warunkach, czy nie. Ważna jest tutaj funkcjonalność, struktura oraz tworzywa, z których termos jest zrobiony. Im silniej zależy nam na trwałości, tym rozsądniej kupić termos stworzonego z najlepszej jakości surowców, jakie nie mają szkodliwych substancji oraz dodatnio oddziałują na sprawne funkcjonowanie turystycznego termosu.

Warto też pomyśleć o tym, żeby termos miał zewnętrzną powłokę, za pomocą której mamy pewność, że termos nie ucieknie się nam z dłoni również w rękawiczkach. W zależności od tego, jak dalekie przewidujemy wędrówki, powinniśmy dobrać pojemność danego termosu. Przeważnie termosy turystyczne znajdziemy w pojemności: 0.5l, 0.75l oraz 1l. Im krótsza wycieczka tym mniejszy termos się nada. Na długie wycieczki lepiej kupić pojemny termos.

Kluczowym parametrem, którym lepiej się kierować, chcąc ocenić, jaki termos turystyczny wybrać jest czas zachowania ciepła lub chłodu. W tym przypadku znaczący jest nie tylko sam czas utrzymania zimna bądź ciepła, dlatego że w przypadku najlepszych termosów będzie to nawet cała doba, ale też zakres temperatur. Żaden termos nie zachowa przez wiele godzin tę samą temperaturę. Warto wspomnieć, że im lepiej wypełniony termos, tym lepiej będzie on pełnił swoje zadanie. Aby termos stał się użyteczny, musi posiadać odpowiedni korek. To od niego zależy trwałość termosu. Przeważnie zamknięcia są odkręcane lub mają automatyczny przycisk. Jeżeli zamknięcie nie będzie dobrej jakości, termos nie zatrzyma temperatury.

Najbardziej polecane termosy turystyczne

W sklepach dostępnych jest sporo termosów turystycznych, chociaż najbardziej popularne oraz renomowane pochodzą od 3 firm, od lat projektujących zarówno termosy na żywność oraz termosy do napojów, a do tego kubki termiczne (te mniej spisują się podczas wielogodzinnych wycieczek oraz cechują się niższą pojemnością) wysokiej jakości. Bardzo znane termosy turystyczne należą do firm: Stanley, Thermos oraz Esbit. Są one mocno cenione przez różnych pasjonatów podróży i wycieczek. Czym charakteryzują się ich termosy?

Turystyczne termosy Stanley

Termosy firmy Stanley posiadają prawie wiekową tradycję powstawania. Tworzone od niemal 100 lat termosy z wkładem stolowym są mocno wytrzymałe oraz przez lata uczestniczą w dalekich wyprawach. Zdaniem firmy są tak trwałe, że dadzą radę służyć przez długie lata w najtrudniejszych warunkach, polegając na swoich zdolnościach termicznej izolacji. Jak już wiemy, zdolność utrzymania temperatury zależy od napełnienia i wielkości turystycznego termosu oraz jego struktury. Poszczególne modele różnią się, więc od siebie możliwościami.

W przybliżeniu termosy turystyczne Stanley do posiłków lub napojów zatrzymają:

  • termoizolację cieplną – od 12h przy mniejszych termosach do 20-24h przy większych, a nawet do 40h przy największych termosach (1,3l);
  • termiczną izolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Tak więc termiczna izolacja w przypadku termosów turystycznych Stanley jest bardzo dobra. Trzeba jednak pamiętać, że żadnym termosie temperatura nie utrzymuje się stała i z upływem przemijających godzin stanie się nieco niższa/wyższa.

Turystyczne termosy Thermos

Inną równie popularną oraz mocno zalecaną firmą produkującą termosy turystyczne oraz kubki termiczne jest firma Thermos. Ta firma jest jedną z największych wśród projektujących termosy od lat, z najwyższej jakości surowców i materiałów. Ponadto Thermos tworzy produkty we własnych fabrykach, bez pomocy firm zewnętrznych.

Produkty marki Thermos zatrzymują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Turystyczne termosy Esbit

Niemiecka firma Esbit od lat odnosi sukcesy w projektowaniu kolejnych obiadowych termosów oraz termosów na napoje. Ich szeroka gama termosów i kubków zachęca użytkowników, a bardzo dobre właściwości utrzymywania temperatury, jakość i dobra cena, przekonują, żeby co najmniej przetestować ich produkty.

Termosy Esbit zatrzymują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że według danych producenta, utrzymanie ciepła dla napoju ok. 98 °C i temperaturze powietrza 20 °C wyniesie 70 °C po 6h, 55 °C po 12 godzinach, a po 24 godzinach w przybliżeniu 40 °C.

Czy termos nadaje się do mycia w zmywarce?

Zapamiętajmy, że kubków termicznych oraz termosów nie należy czyścić w zmywarce. Producenci niektórych termosów wskazują, że w zmywarce można czyścić zaledwie korek, chociaż nie tyczy się to każdego modelu. Z reguły termosów umieszczamy w zmywarce, ponieważ silne detergenty oraz działanie wysokiej temperatury podczas czyszczenia, może niszcząco wpłynąć na ich umiejętność do utrzymywania temperatury.

Termos sklep

Strona używa cookies
Ok