Wybielanie lampą Beyond
21 września, 2020
Firma sprzątająca
28 września, 2020

Termos turystyczny – który najlepszy oraz jak go znaleźć?

Termos turystyczny – jaki najlepszy i jak go wybrać?

Planując wycieczkę trzeba zatroszczyć się o porządne przyszykowanie. Szczególnie jeśli wybieramy się w góry lub czeka nas długie zwiedzanie, należy nie zapomnieć nie tylko o zaopatrzeniu wody czy prowiantu, ale też zimnego lub ciepłego napoju. Wiele osób ceni sobie wycieczki z turystycznymi termosami, które przez długi czas zachowują ciepło lub chłód herbaty, kawy lub innego napoju. Jakie termosy turystyczne są oceniane jako najlepsze i dlaczego? Z reguły przede wszystkim interesującym nas parametrem jest czas utrzymywania zimna lub ciepła, choć tak samo istotna jest wytrzymałość oraz szczelność. Wśród szczególnie zananych termosów turystycznych znajdują się termosy firm Thermos, Stanley oraz Esbit, z tego powodu warto się im przyjrzeć.

Jaki turystyczny termos wybrać?

Chcąc wybrać turystyczny termos powinniśmy zwrócić uwagę na parę szczególnych kryteriów, jakie świadczą o tym, czy termos turystyczny będzie dobry w konkretnych warunkach, czy też nie. Ważna jest tu wygoda, struktura i tworzywa, z jakich termos turystyczny jest zrobiony. Im silniej zależy nam na trwałości, tym rozsądniej szukać termosu wykonanego z dobrej jakości tworzyw, jakie nie zawierają niebezpiecznych substancji i dodatnio oddziałują na dobre funkcjonowanie termosu turystycznego.

Powinno się także pomyśleć o tym, aby termos miał zewnętrzną powłokę, dzięki której mamy przekonanie, że termos turystyczny nie ucieknie się nam z dłoni również w rękawiczkach. Oceniając po tym, jak długie planujemy wycieczki, powinniśmy dostosować pojemność danego termosu. Z reguły turystyczne termosy sprzedawane są w pojemności: 0.5l, 0.75l oraz 1l. Im mniejsza wyprawa tym mniej pojemny termos się nada. Na długie wycieczki lepiej kupić pojemny termos.

Kluczowym parametrem, jakim lepiej się kierować, chcąc ocenić, jaki turystyczny termos wybrać jest rzecz jasna czas utrzymywania chłodu lub ciepła. W tej kwestii znaczący jest nie tylko czas zachowania zimna bądź ciepła, dlatego że w przypadku najlepszych termosów może to być nawet doba, ale także zakres temperatur. Nie istnieje termos, który zatrznyma przez wiele godzin tę samą temperaturę. Warto nie zapominać, że im bardziej wypełniony termos, tym dłużej będzie on się sprawdzał. Żeby jednak termos stał się najlepszy, musi mieć właściwy korek. To ten element decyduje o trwałości termosu. Z reguły zamknięcia są zakręcane lub automatyczne z przyciskiem. Jeśli zamknięcie nie będzie dobrej jakości, termos nie zatrzyma temperatury.

Najbardziej znane turystyczne termosy

Na rynku mają bardzo sporo termosów turystycznych, ale szczególnie znane i kupowane pochodzą od 3 producentów, od lat projektujących tak samo termosy do napojów, jak i termosy na żywność, a do tego kubki termiczne (te mniej sprawdzają w trakcie wielogodzinnych wycieczek i charakteryzują się mniejszą pojemnością) dobrej jakości. Bardzo znane turystyczne termosy pochodzą z firm: Thermos, Stanley oraz Esbit. Są one mocno cenione wśród różnych pasjonatów wycieczek i podróży. Czym wyróżniają się ich termosy turystyczne?

Termosy firmy Stanley

Termosy turystyczne firmy Stanley mają prawie wiekową tradycję produkcji. Projektowane od prawie 100 lat termosy ze stalowym wkładem są bardzo trwałe i od lat uczestniczą w największych wyprawach. Zdaniem firmy są tak doskonałe, że dadzą radę służyć przez długie lata w ciężkich warunkach, polegając na swoich właściwościach termicznej izolacji. Jak już wiadomo, zdolność zachowania temperatury zależy od napełnienia i wielkości termosu turystycznego oraz elementów budowy. Wszystkie modele różnią się, więc od siebie możliwościami.

W przybliżeniu turystyczne termosy firmy Stanley do posiłków lub napojów zatrzymają:

  • termoizolację cieplną – od 12h przy małych termosach do 20-24h przy średnich, a nawet do 40h przy największych termosach (1,3l);
  • izolację termiczną zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Tak więc izolacja termiczna w przypadku termosów turystycznych Stanley jest bardzo rozwinięta. Trzeba jednak wiedzieć, że żadnym termosie temperatura nie utrzymuje się stała i z upływem przemijających godzin będzie stawała się nieco wyższa/niższa.

Termosy firmy Thermos

Inną tak samo znaną i szczególnie polecaną firmą sprzedającą turystyczne termosy i kubki termiczne jest firma Thermos. To jedna z największych firm projektujących termosy od lat, z jakościowych materiałów i surowców. Ponadto Thermos tworzy produkty we własnych fabrykach, bez udziału innych firm.

Produkty marki Thermos utrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • izolację termiczną  zimna – od 12 do 24 godzin.

Termosy firmy Esbit

Esbit, czyli niemiecka firma od lat odnosi sukcesy na rynku, w produkcji kolejnych termosów obiadowych oraz termosów na picie. Ich szeroka oferta termosów i kubków zachęca użytkowników, a bardzo dobre właściwości utrzymywania temperatury, jakość i dobra cena, przekonują, aby co najmniej wypróbować ich produkty.

Termosy Esbit utrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • izolację termiczną zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że według danych producenta, zatrzymanie ciepła dla napoju ok. 98 °C i temperaturze na zewnątrz 20 °C wyniesie 70 °C po 6h, 55 °C po 12h, a po 24 godzinach mniej więcej 40 °C.

Czy termos nadaje się do mycia w zmywarce?

Pamiętajmy, że termosów oraz kubków termicznych nie należy myć w zmywarce. Producenci niektórych termosów wskazują, że w zmywarce da się myć jedynie korek, choć nie tyczy się to wszystkich modeli. Z reguły termosów umieszczamy w zmywarce, bo mocne detergenty i działanie wysokiej temperatury w trakcie czyszczenia, może destruktywnie wpłynąć na ich zdolność do zachowania temperatury.

termos stanley zielony

Strona używa cookies
Ok