agencja reklamowa projektowanie stron www pozycjonowanie toruń
Trendy w projektowaniu stron www
8 kwietnia, 2017
kancelaria notarialna Toruń notariusz poświadczanie dokumentów
W jakich sprawach może doradzić nam notariusz?
14 kwietnia, 2017

Okiem prawnika – dziedziczenie spadku

prawnik toruń adwokat toruń dziedziczenie spadku

Jakie opłaty obowiązują osoby, które otrzymały spadek?

Po odejściu członka rodziny, np. współmałżonka lub brata, zwykle uzyskujemy spadek. W niektórych sytuacjach niesamowicie cieszy on spadkobierców, ponieważ wiąże się ze sporymi profitami. Wtedy powinniśmy obowiązkowo uiścić podatek do właściwego urzędu, bowiem wskazaną rzecz przedstawia akt prawny z dnia 23 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Należy wspomnieć, iż otrzymuje się w spadku nie tylko pieniądze oraz nieruchomości, ale również zadłużenia. Jeśli matka lub ojciec nie ureguluje ich w czasie swojego życia, po niedługim czasie przechodzą na pozostałych członków rodziny. Mamy możliwość się przed tym naturalnie uchronić, np. wyrzekając się spadku zatwierdzając właściwą umowę. Warto udać się do doświadczonego prawnika, który wytłumaczy nam tajniki prawa i pokaże, w jaki sposób mamy działać.

Jakie dobra są opodatkowane?

Obiektem opodatkowania są między innymi: dziedzictwo naturalne, nabywanie spadku zapisanego w testamencie, zachowek (jeśli następca był przeoczony w testamencie), depozyty finansowe (w takim przypadku zmarły członek rodziny musi koniecznie oddać tzw. dyspozycję w wypadku śmierci), fundusze inwestycyjne, a także całkowity dorobek ulokowany poza granicami kraju (lecz w tym przypadku w trakcie otwarcia spadku nabywca musi obligatoryjnie posiadać polskie obywatelstwo czy być polskim podatnikiem).

Trzeba zapłacić ponadto podatek wówczas, jak tylko uprawomocni się postanowienie sądu w sprawie spadku. Inaczej mówiąc, jeżeli sąd przypieczętuje zyskanie spadku. W przypadku kiedy angażujemy w owej sytuacji adwokata, to on musi nam oddać zarządzenie sądu. Analogicznie jest wówczas, kiedy akt notarialny uwierzytelniający nabywanie spadku zostanie zarejestrowany.

Kwoty zwolnione od podatku

Jest mnóstwo sytuacji, w jakich krótko mówiąc nie powinniśmy regulować podatku od spuścizny czy darowizny. W przepisach charakteryzuje się trzy klasy podatkowe. Do pierwszej należy bliska rodzina: partner, ojczym i macocha bądź dziadkowie. Do drugiej należą wnuki siostry, zstępni pasierbów czy partnerzy rodzeństwa. Do trzeciej grupy przynależą inni nabywcy spuścizny. Kwoty wolne od podatku są oznaczane zgodnie z kategorią, do której został zaliczony spadkobierca. Dla pierwszej klasy jest to stawka prawie 10.000 zł, dla drugiej – przeszło 7.000 zł, a dla trzeciej – prawie 5.000 zł. W przypadku, gdy wartość spadku w zasadzie nie przekroczy przytoczonych powyżej kwot, nie powinniśmy przedstawiać żadnych papierów do urzędu skarbowego.

Jednakże, jeśli dostaniemy spadek, którego wartość jest sporo wyższa niżeli opłata wolna od podatku, w takiej sytuacji trzeba wysłać oświadczenie podatkowe. Jesteśmy zobowiązani zrealizować to w urzędzie znajdującym się w rejonie zamieszkania następcy w przeciągu jednego miesiąca od dnia zatwierdzenia werdyktu sądu. W następnej kolejności odbierzemy decyzję urzędu o wartości podatku, jaki trzeba uregulować w ciągu dwóch tygodni. Podatek waha się w granicach od kilku do kilkunastu procent i zależy od przyporządkowania do konkretnej grupy podatkowej.

Jeśli nie chcemy odziedziczyć spadku…

Zgodnie z przepisami każdy dziedzic ma zdolność odstąpienia od otrzymania majątku, przykładowo w przypadku, jeżeli po zmarłym ojcu zostają jakieś długi. Podług kodeksu cywilnego (art. 1048) dziedzic czasem może zaaprobować umowę ze spodziewanym spadkodawcą, w której rezygnuje z dziedziczenia. Taką ugodę musimy podpisać przed otwarciem spadku oraz jest ona konstruowana na wypadek śmierci spadkodawcy. Umowę musimy zdecydowanie ustanowić u notariusza, bowiem inaczej będzie nieważna.

Warto wspomnieć, że pierwszym z głównych skutków wyrzeczenia się dziedziczenia jest pełne wyłączenie z dziedziczenia dzieci, wnuków i innych krewnych. Bynajmniej nie możemy ponadto w takiej sytuacji pobrać zachowku.

Po zrezygnowaniu z przejęcia majątku mamy możliwość wnioskować o przywrócenie owego prawa w dwóch sytuacjach:

1. Spadkodawca wpisuje nas w testamencie – w tym przypadku w ogóle nie chodzi o otrzymywanie majątku z mocy ustawy, tylko o spadkobranie z mocy testamentu.

2. Możemy iść kolejny raz do rejenta oraz zaaprobować umowę o przywrócenie prawa do spuścizny.

Kto jest uprawniony do otrzymania zachowku?

Każdy z nas ma uprawnienie do zarejestrowania testamentu oraz odrzucenia z niego niektórych członków rodziny, przykładowo tych, którzy od kilkunastu lat nie utrzymywali z nami kontaktów. Oprócz tego jedyną osobą wpisaną do testamentu będzie osoba spoza rodziny. Zachowek przysługuje dzieciom, wnukom, współmałżonkom oraz rodzicielom, którzy:

  • Krótko mówiąc nie zostali w testamencie wydziedziczeni
  • Bynajmniej nie zrezygnowali ze spuścizny
  • Nie zakwestionowali spuścizny
  • Nie byli wzięci za niemoralnych
  • Mając na uwadze małżonka – jeżeli nie doszło sądowego zakończenia związku z winy możliwego spadkobiercy

Jeśli zainteresował Cię powyższy materiał, wejdź w link obok – Adwokat Toruń – a odnajdziesz o wiele więcej wiadomości, przykładowo poradnictwo prawne.

Strona używa cookies
Ok