adwokat toruń prawnik toruń
Kancelaria notarialna – kiedy potrzebujemy porady adwokata?
30 marca, 2017
skuteczne odchudzanie odchudzanie toruń modelowanie sylwetki
Jak mieć piękny, płaski i umięśniony brzuch? Odchudzanie dla każdego
31 marca, 2017

Obowiązek alimentacyjny – wynajmij skutecznego adwokata

prawnik Toruń obowiązek alimentacyjny kancelaria

Alimenty na dziecko – komu przysługują i jak je uzyskać?

Zadaniem wszystkich rodziców jest pokrywanie kosztów utrzymania dziecka aż do czasu stania się przez nie dorosłym człowiekiem, natomiast w przypadku dzieci nieuleczalnie chorych obowiązek taki nie zanika praktycznie nigdy. Dopóki dziecko wcale nie jest w stanie samo na siebie zarabiać, zatem zapewnić sobie wszelkich niezbędnych środków do życia, wówczas oczywiście rodzice obowiązkowo muszą wypełniać owy obowiązek. Jedynie w przypadku, gdy majątek dziecka jest odpowiedni i powinien mu wszystko zapewnić, wtedy rodzice w zasadzie nie są zobowiązani płacić żadnych alimentów. Niemożność dziecka do autonomicznego „zarabiania na życie” jest decydującym motywem wyrokowania przez sąd alimentów.

Naturalnie na samym wstępie sytuacja prezentuje się tak, że któreś z rodziców wędruje do jakiejś spośród Kancelarii Adwokackich w Toruniu oraz prosi o pomoc przy pisaniu pozwu o rozwód oraz o pośredniczenie w sądzie. Dopiero później na wybranego z byłych partnerów są narzucane alimenty.

Płacenie alimentów istnieje od czasu narodzin potomka aż do momentu, kiedy będzie ono mogło funkcjonować na własną rękę. Usamodzielnienie się w zasadzie nie jest jednoznaczne z ukończeniem 18 lat i otrzymaniem dokumentu tożsamości. Właściwie żaden przepis nie podaje jaki jest pułap wiekowy, bo każdy przypadek musi obligatoryjnie być przestudiowany indywidualnie. Przykładem może być przyjście ojca do kancelarii notarialnej w sprawie niepłacenia alimentów, bo był on przeświadczony, że ukończenie przez córkę 18 lat jest jednoznaczne z ustaniem ich opłacania. W toku narady okazuje się jednak, że niepełnoletnie dziecko uczy się jeszcze bądź posiada umiarkowany stopień niepełnosprawności i zupełnie nie będzie mogło się usamodzielnić na skutek nieuleczalnej choroby, przykładowo fizycznej.

Kiedy nie ustaje obowiązek płacenia alimentów?

Jest parę przypadków, jakie absolutnie nie zwalniają rodziców z obowiązku uiszczania alimentów. Jedną z nich jest ożenek (lub zamążpójście) z równoczesną niemożliwością indywidualnego zarabiania na życie. Bez wątpienia na starcie współmałżonkowie sobie pomagają we wszelkich materialnych sprawach, więc jeśli którekolwiek spośród nich zarabia sporo i potrafi współmałżonka utrzymać, wówczas rodzice bynajmniej nie są zobowiązani już wspomagać dziecka. Jeżeli jednak mamy kontakt z sytuacją przeciwstawną – małżonek krótko mówiąc nie może zabezpieczyć bytu obojgu – wówczas rodzice są zobligowani do tego, aby pomóc. Częstokroć okoliczność jest jednakże tak skomplikowana, że rada rzetelnej kancelarii jest praktycznie konieczna.

Alimenty powinni spłacać rodzice na własne niewidome dziecko, które wcale nie potrafi samo zabezpieczyć sobie bytu. Posiada znaczny, umiarkowany lub lekki stopnień niepełnosprawności albo niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji. I w ogóle nie ma w tym przypadku znaczenia argument wspomnianego stanu rzeczy, przykładowo gdy dziecko nadużywa napojów wysokoprocentowych lub przyjmuje narkotyki. Generalnie, dziecko z trwałą niedyspozycją ruchową bądź umysłową obowiązkowo muszą utrzymywać oboje rodzice. Od czasu do czasu do prawników z Torunia przychodzą rodzice, którzy nie chcą niepełnosprawnego dziecka finansować i działają tak – niewątpliwie celowo – by nie pokrywać alimentów oraz wyswobodzić się od „balastu”.

Osiemnastoletnie dziecko może uzyskiwać alimenty również wtedy, gdy ukończyło 18 lat, nie kontynuuje nauki, nie podjęło zatrudnienia oraz w ogóle nie jest w stanie znaleźć zatrudnienia. Jeśli planuje otrzymać alimenty od matki lub ojca, powinno zdecydowanie ujawnić, że jego sytuacja materialna jest beznadziejna, m in. żyje w biedzie.

Alimenty nie ulega wątpliwości uzyska każde dziecko, jakie uczy się, przykładowo w szkole policealnej lub w szkole wyższej. Naprawdę, póki dziecko uczy się jeszcze, rodzice mają obowiązek płacić alimenty. Wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego ma miejsce dopiero w jednej sytuacji – kiedy córka, pomimo iż studiuje – jest w stanie na własną rękę się utrzymać.

W jakich sytuacjach rodzice nie muszą już płacić alimentów?

Matka i ojciec wcale nie powinni regulować alimentów wtedy, kiedy dziecko posiada takie dochody, że jest w stanie pokryć sumaryczne koszty utrzymania, przykładowo sfinansować mieszkanie, wyżywienie, media i pozostałe potrzebne do normalnego funkcjonowania rzeczy. Zyskiem w ogóle nie musi koniecznie być w owym przypadku tylko zatrudnienie na cały etat, lecz również zasiłek pielęgnacyjny, stypendia osiągane na uczelni albo zarobki otrzymywane przez pracujące rodzeństwo. Często w efekcie konfliktów z rodzicami dochodzi do kolejnych rozpraw przed sądem. Córka angażuje któregoś z adwokatów z Torunia i konkuruje z rodzicami, bowiem posiada zatrudnienie w rozmiarze 1/6 etatu i nie posiada praktycznie środków do prawidłowego funkcjonowania.

Opisywane zobowiązanie gaśnie w niektórych okolicznościach przed osiągnięciem przez córkę dorosłości, jednak przytoczone sytuacje są niesamowicie rzadkie. Młody człowiek musi obowiązkowo ukończyć edukację oraz zyskać fach, dzięki któremu będzie miało możliwość zagwarantować byt ogólnie rzecz ujmując nie tylko sobie, ale również własnej rodzinie.

To trzeba wiedzieć

Wielkość alimentów jest uzależniona od kilku ważnych elementów: umotywowanych wymagań dziecka, możliwości zarobkowych rodziców, zdolności ekonomicznych rodziców, zakresu finansowania – bierze się tutaj pod uwagę osobne poczynania rodzica w kwestii utrzymania dziecka.

Jeśli zaintrygował Cię ten materiał, planujesz wiedzieć o wiele więcej o poradnictwie prawnym i innych usługach oferowanych przez reprezentantów, wejdź w odsyłacz obok – Adwokat Toruń – a na pewno znajdziesz właśnie to, czego szukasz.

Strona używa cookies
Ok