mieszkania Toruń - home staging biuro nieruchomości
Nieruchomości Toruń – Dom od developera
30 sierpnia, 2020
Kurs angielskiego - szkoła językowa Toruń
Certyfikat angielskiego Toruń
30 sierpnia, 2020

Projektowanie ogrodu wymaga czasu i dobrego przygotowania. Nim ogród będzie wspaniałym miejscem, gdzie przyjemnie będzie odpocząć, dzięki przyjaznej atmosferze, zawdzięczanej przez otoczenie wspaniałych roślin, drzew i krzewów, warto zadbać o fundamenty i rozpocząć projektowanie ogrodu od początku. W jakim stylu ogród ma zostać stworzony? Jaki powinien być dobór roślin? Które z nich zaadaptują się w naszym klimacie? I najważniejsze: w jaki sposób poumieszczać je w przestrzeni do zagospodarowania, aby nie było ich, ani zbyt dużo, ani zbyt mało? Nim zabierzemy się do działania, warto jest mieć ułożony plan.

ETAPY PROJEKTOWANIA OGRODU

Analiza terenu

Głównym elementem, na jaki przed wszystkim trzeba zwrócić uwagę, jest teren, na którym ma powstać ogród. Należy zebrać wszelkie informacje na temat tego, jaka jest przestrzeń, jakie są jej granice i co już jest na niej dostępne. Taka wiedza pozwoli ocenić, jakie jakich możliwości dostarcza teren. Co istotne, należy zorientować się we wszelkich czynnikach, które przyczynią się do ukształtowania ogrodu. Są to nie tylko warunki gleby, nasłonecznienie, obniżenia czy podwyższenia terenu, ale również forma spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed rozpoczęciem pierwszych działań nad ogrodem, trzeba również wiedzieć, jakie będzie przeznaczenie ogrodu. Planowanie ogrodu zależne jest od tego, czy ogród ma jedynie pięknie wyglądać, być miejscem wypoczynkowym, czy obszarem, gdzie domownicy będą spędzali aktywnie czas. Pod uwagę trzeba wziąć również to, czy w planowanym ogrodzie będą bawić się dzieci i zwierzęta oraz czy musi być przystosowany dla osób niepełnosprawnych i starszych. Dodatkowo warto ocenić, czy niezbędne będzie miejsce na spotkania towarzyskie (np. grill, altana lub taras), czy interesuje nas wstawienie oczka wodnego lub basenu ogrodowego, a także, czy planujemy wyodrębnić przestrzeń na sad lub ogródek warzywny. Wszystko to dobrze oszacować w oparciu o przewidziany budżet.

Podział funkcjonalno-przestrzenny

Następnym etapem projektowania ogrodu, jest rozplanowanie wszystkich pożądanych elementów w terenie. W tym celu ogród dzieli się pod kątem funkcjonalności. Rozplanowanie wytypowanych elementów, jest ważne, by ogród stał się atrakcyjny, a przy tym zachowywał porządek i dawał użytkownikom pełną swobodę. Należy zatem podzielić ogród na części i nakreślić gdzie będzie miejsce na grill, a gdzie będą huśtawki dla dzieci lub basen. Należy jednak pamiętać, by unikać surowych granic. Fragmenty dobrze zaprojektowanego ogrodu, przenikają się nawzajem i stanowią harmonijną całość.

Plan komunikacji

Planowanie ogrodu wymaga także troski o możliwość swobodnego poruszania się. Warto pomyśleć o tym, w jaki sposób połączyć poszczególne części ogrodu oraz wejścia (np. do domu czy garażu). Tutaj zasadnicze jest zaprojektowanie podjazdu, furtek i bramy, a także ścieżek, które złaczą wszystkie te elementy w spójną całość. Warto pamiętać, aby nie przedobrzyć z ilością ścieżek, ale również, by nie było ich zbyt mało. Na tym etapie można także wybrać typ nawierzchni, jaka posłuży do wykonania ścieżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap może być już ścisłym planem tego, jakie wyposażenie i rośliny będą konieczne, by otrzymać ogród w upragnionym stylu. Dużą pomocą mogą okazać się portale internetowe, dobre książki lub wiedza specjalisty. Szkic wykonany w oparciu o podział funkcjonalno-przestrzenny dobrze tworzyć od ogółu do szczegółu, rozpoczynając od największych elementów jak drzewa, a kończąc na mniejszych roślinach ozdobnych. Również dopasowanie wyposażenia i mebli ogrodowych, powinno być właściwe w stosunku do domyślnego efektu tak, aby powstała harmonijna kompozycja, odpowiadająca potrzebom i założeniom projektu.

Systemy ogrodowe

W oparciu o wiedzę, gdzie znajdą się poszczególne elementy ogrodu, możliwe jest rozplanowanie systemów nawadniania, pozbywania się nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, aby woda docierała do skupisk drzew, krzewów i roślin, a zarazem nie zatapiała ich zbytnio oraz, aby przewody elektryczne docierały do altany czy tarasu, a ścieżki stawały się widoczne.

Realizacja planu ogrodu

Dopiero po sporządzeniu kompleksowego planu ogrodu, można przystąpić do jego realizacji. Przygotowanie terenu, gleby oraz instalacja systemów elektrycznego i wodnego odbędą się jako pierwsze. W trakcie sadzenia roślin trzeba pamiętać o tym, by umiejscawiać je w odpowiednich odstępach, dlatego że wszystkie mają inne tempo wzrostu i mogłyby wzajemnie się zagłuszać.

DLACZEGO DO PLANOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów mają szeroką wiedzę w zakresie świata roślin. To zadaniem projektanta jest odpowiednio dostosować je do oczekiwań klienta. Projektant udzieli też istotnych rad na temat wymagań siedliskowych roślin i pielęgnacji, a także podpowie, jakie rozmiary uzyskają w przyszłości krzewy i drzewa. Jego praca opiera się też na znajomości ukształtowania terenu i uwarunkowań gleby. Projektant kompleksowo pokieruje nami przez wszystkie etapy zakładania ogrodu i dopilnuje ich właściwego przebiegu.

Dodatkowo wiele firm specjalizujących się w planowaniu ogrodów oferuje całoroczne usługi pielęgnacji oraz sezonowego serwisu systemów nawadniających i energetycznych. Dzięki temu, klient może liczyć na wsparcie z ich strony, by raz założony ogród, mógł spokojnie rosnąć i cieszyć przez lata.

Strona używa cookies
Ok