sklepy internetowe toruń -tworzenie sklepów woo commerce
Sklep internetowy jaki wybrać
30 sierpnia, 2020
Projektowanie ogrodów Toruń - firma ogrodnicza
Ogrody projektowanie i zakładanie – Toruń Bydgoszcz
30 sierpnia, 2020

Kupujemy dom. O tym należy pamiętać.

Zakup domu dla wielu jest spełnieniem najskrytszych marzeń. Po wielu miesiącach mieszkania w bloku, marzy się nam ogródek w którym będziemy mogli pielęgnować ulubione kwiaty. Miesiącami czytamy ogłoszenia biur i agencji nieruchomości. Ofert jest wiele. Jak w tym natłoku odszukać tę,która w pełni nas zadowoli i nie będzie oznaczała dodatkowych opłat? Kilka spraw należy bardzo dokładnie przemyśleć.

Czego potrzebujesz?

Od tego powinno się rozpocząć. Jeśli mieszkasz tylko z partnerem, partnerką, to ogromny dom niekoniecznie jest dla Was. Natomiast jeśli cenisz sobie wielopokoleniowy charakter rodziny, domek mający około sześćdziesięciu metrów kwadratowych będzie zbyt mały i będzie Wam trudno poczuć się komfortowo na takiej przestrzeni. Przemyśleć należy też kwestię stanowiska garażowego. Teraz jedno stanowisko często jest niewystarczające, a nie na każdej działce jest dostatecznie dużo miejsca na wybudowanie wiaty, czy rozbudowę niewielkiego garażu. Rozpatrzyć trzeba też wielkość działki. Za duża wymaga sporo nakładu pracy związanego z jej utrzymaniem, koszeniem trawy itd. Niewielka będzie utrudniać wiele rzeczy, a nie po to decydujemy się na dom. Wstępnie należy sprecyzować ogólne położenie. Nie każdemu odpowiadają przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy szeregowymi budynkami. Jeśli poszukujemy czegoś bardziej ustronnego powinniśmy zdecydować się na dom na wsi – związane jest to jednak z dłuższym dojazdem do sklepów.

Stare kontra nowe

Zarówno kupno nowego domu, jak i starego, ma swoje wady i zalety. Możemy sami zabrać się za budowę lub kupić nieużywany budynek od dewelopera. Nowowybudowany dom pozwala nam zrealizować konkretne wizje związane z rozkładem pomieszczeń, a dodatkowo dochodzi odczucie nowości. Używany dom także ma swoje dobre strony. Bardzo często znajduje się on w zabudowanej okolicy. Pozwala to wnikliwie przyjrzeć się sąsiadom i prowadzonym przez nich firmom. Nikt przecież nie chce mieszkać przy stacji paliw. Stare, domy posiadają swój czar i urokliwe wnętrze. , że remont takiego budynku pochłonie sporo pieniędzy.

O lokalizacji w kilku słowach

Położenie jest istotne. Dom rzadko stoi na pustkowiu. Kluczowa jest droga dojazdowa. Upewnić się należy kto jest jej właścicielem, czy jest ogólnodostępna. Wszystkie nieścisłości mogą powodować w późniejszym czasie niepotrzebne spięcia. Uwagę należy zwrócić także na stan drogi. Najlepiej, gdy jest to asfalt albo przynajmniej droga utwardzona. W przypadku kupna działki pod budowę domu trzeba sprawdzić dostępność wszystkich mediów: sieci elektroenergetycznej, sieci gazowej i wodnokanalizacyjnej. Jeśli nie ma dostępu, trzeba liczyć się z kosztami.

Położenie wpływa na koszt. Problem ten można omówić na przykładzie Torunia i okolicznych miejscowości. Działki pod budowę leżące na terenie miejskim są znacznie droższe niż te, które znajdują się poza administracyjnymi granicami. Wystarczy porównać koszt działki na Stawkach czy w Grębocinie i zbliżoną nieruchomość w Rozgartach, czy Małej Nieszawce. Może okazać się, że będą to rzeczywiście znaczące kwoty i w takim przypadku należy przemyśleć opcję dłuższego dojazdu do pracy.

Przyglądamy się księgom wieczystym

Jest to kluczowa sprawa do zweryfikowania. Jako pierwsze trzeba przeanalizować, czy nieruchomość nie ma obciążonej hipoteki. Wiadomości odszukamy w dziale czwartym księgi wieczystej, dotyczącym hipoteki. Warto przestudiować też, kto kto ma prawa do nieruchomości. Szczegółowe przestudiowanie dokumentów przed kupnem, to mniej problemów prawnych w późniejszym czasie. Na uwadze należy mieć też to że każdy dom musi być odebrany,czyli musi zostać wydane pozwolenie jego użytkowania.

To też ma znaczenie

Jeżeli decydujemy się na zakup używanego, a zwłaszcza starego domu powinniśmy bardzo drobiazgowo zbadać, jaki jest jego stan techniczny. Na początku trzeba zapoznać się z projektem budowy, bo to tam znajdziemy istotne dla nas informacje , np. o zastosowanych technologiach, materiałach itd. Stan techniczny musi sprawdzić ktoś kto bardzo dobrze zna się na budowlance. Nie powinno się na tym oszczędzać albo liczyć, że sami dostrzeżemy, zauważymy uchybienia. Najpoważniejsze są pęknięcia ścian, bo mogą one oznaczać wadę fundamentów. Kolejną kwestią na jaką trzeba zwrócić uwagę to zawilgocenie i pleśń. Wyeliminowanie zagrzybienia wymaga specjalistycznych środków i sporo kosztuje.

Ogrzewanie i termoizolacja

Dla wielu spośród nas kluczowa jest też sprawa ogrzewania. To, czy działka jest podłączona do sieci gazowej może zdeterminować kwestie ogrzewania. Jeżeli takiego dostępu nie ma, należy zastanowić się nad innymi formami. Musimy zastanowić się nad kosztami i wygodą każdej z form. Jeśli decydujemy się na używany dom, to koniecznie należy sprawdzić, czy jest on ocieplony.

Kupno domu to najistotniejsza życiowa decyzja. Nie wolno podchodzić do niej pośpiesznie, bo bywa, że za pośpiech przyjdzie nam słono zapłacić. Dokładnie należy zastanowić się na tym, czego szukamy, jakie są nasze wymagania. Bardzo dokładnie należy przyglądać się wszystkim dokumentom związanym z działką. W przypadku wcześniej zamieszkanego domu trzeba koniecznie ocenić stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na osobach, które zajmują się budownictwem.

mieszkania.torun.pl

Strona używa cookies
Ok