Korony cyrkonowe na implantach Toruń
Implanty stomatologiczne
28 października, 2019
Implanty – Toruń
26 sierpnia, 2020

Nawadnianie ogrodów – przegląd systemów nawadniania

Jeżeli chcemy, by ogród pięknie wyglądał, głównym elementem, jaki zachowa go w dobrym stanie jest nawadnianie. Nie wystarczy pielęgnować rośliny przycinając je, czy dopasowując ich warunki glebowe. Każdy ogród potrzebuje wody, jednak zwykłe metody podlewania nie dość, że pochłaniają dużo czasu oraz wysiłek, to obok tego wymagają stałego pamiętania o wykonaniu tej czynności. Średnio przyjmuje się, że tak samo jak z wyrównywaniem trawy, nawadnianie ogrodu pochłania najwięcej czasu wśród pozostałych czynności pielęgnacyjnych. Ze względu na to stworzono systemy nawadniania ogrodów, jakie będą „pamiętały” o potrzebie nawodnienia ogrodu, ale również mogą dopasowywać ilość rozprowadzanej wody.

Tradycyjne metody nawadniania ogrodów

Każdy z nas to zna – korzystanie ze zwykłej konewki pobiera zdecydowanie dużo czasu i będzie funkcjonalne zaledwie w niewielkim ogrodzie, dlatego większość z nas co najmniej podejmuje zakup ogrodowego węża. To znacznie bardziej komfortowe, dlatego że dzięki tzw. szybkozłączkom można podpiąć wąż pod kran, co znacznie upraszcza dotarcie do każdego zakątka ogrodu, biegania z konewką oraz stałego dolewania wody. Do ręcznego podlewania z węża możemy dołączyć pistolet, jaki pozwala na dopasowanie ciśnienia wody, a także zamknięcie strumienia bez potrzeby odcinania kranu, a także specjalne zraszacze ogrodowe, które podpina się pod wąż oraz które również ułatwiają nawodnienie ogrodu oraz znacznie ograniczają wkład pracy.

Jeżeli jednak myślimy o znacznym zautomatyzowaniu nawadniania ogrodu, warto pomyśleć systemie nawodnienia . Jednym z najtańszych jest specjalny sterownik elektroniczny montowany na kran, który umożliwia automatycznie włączanie momentu podlewania. Minusem tego sposobu są widoczne rozłożone po powierzchni ogrodu węże i niemożliwość powiększenia systemu.

Systemy nawadniania ogrodu

Zachowanie ogrodu w nieprzerwanym nawodnieniu nie oznacza jednak, że trzeba pogodzić się z widocznymi przewodami. Instalacja dużego systemu nawadniania sprawdzi się nie tylko w największych ogrodach, ale także w niewielkich oraz mniejszych. System nawadniania potrzebuje dobrego zaangażowania w postaci planu oraz instalacji całego systemu. Z reguły system zakopywany jest pod powierzchnią. Potrzebne jest zamontowanie programatora, rur doprowadzających wodę, podpięcia do wodnej instalacji w postaci zaworów, a do tego zraszaczy, jakie posłużą do rozlania wody po całym ogrodzie. Nie trzeba się martwić tym, że system ma zostać zamontowany przed projektem ogrodu.

Zraszacze ogrodowe do nawadniania

Pośród ogrodowych zraszaczy dostaniemy parę odrębnych rodzajów, jakie można wykorzystać do nawodnienia ogrodu. Spisują się one wspaniale jako część składowa pełnego systemu nawadniającego.

Zraszacze stałe – są bardzo znane z tego powodu, że ich bazową zaletą jest równe nawodnienie konkretnej części ogrodu. Wyposażone w nadające kształt strumienia dysze oraz sterowniki odpowiadają za siłę wody działają doskonale. Zraszacze stałe mogą być wynurzane – są one dość niskie, a ich fundamentalną zaletą uznajemy to, że po wykonaniu czynności podlewania zanurzają się pod powierzchnią ziemi. Z kolei zraszacze niewynurzane są stale widoczne na powierzchni .

Zraszacze ruchome – w głównej mierze są kupowane, z uwagi na to, że mogą być wyregulowane w zakresie 360o. Nieporównywalnie zdadzą egzamin w podlewaniu trawy i posiadają wiele funkcji oraz są wyższe pod względem jakości w porównaniu do zraszaczy stałych. Szczególnie zalecane są do nawadniania mniejszych oraz średnich ogrodów. Nośność wody może dojść od 3 do nawet 22 metrów, a dodatkową zaletą tego systemu jest to, że da się nawadniać w określonym czasie jedynie konkretny sektor.

Mikrozraszacze –w głównej mierze służą wytwarzaniu delikatnej mgiełki, z uwagi na to okażą się najlepsze w przypadku roślin, jakie nie potrzebują przesadnie dużej ilości wody.

Linie kroplujące do nawadniania ogrodu

Drugim sposobem systemu nawadniania ogrodu są linie kroplujące. Przeważnie stosowane są przy nawadnianiu korzeni roślin. Ze względu na to będą najlepsze do podlewania drzew, żywopłotów krzewów ozdobnych oraz warzywników. Plusem takiego systemu nawadniania jest to, że nie zrasza liści, łodyg ani kwiatów, dzięki temu nie ryzykujemy poparzenia roślin. Dodatkowo to system całkowicie oszczędny, z uwagi na zminimalizowanie marnowania wody. Linie kroplujące składają się z kabli z kroplówkami, jakie kroplują wodę. Kroplowniki oszczędnie nawadniają rośliny dając im wymierzoną ilość wody.

Mini linie kroplujące

Sprawdzają się tylko na niewielkich przestrzeniach, do podlewania niewielkich skalniaków, rabat kwiatowych, czy niezbyt rozrośniętych żywopłotów. Ogromnym plusem jest możliwość prostej instalacji oraz samodzielnego wyboru nawadnianych miejsc. Mini linie kroplujące sprawdzają się w głównej mierze w ogrodach, gdzie rośliny rosną nieregularnie

firma ogrodnicza Toruń

Strona używa cookies
Ok