Profesjonalny dj na imprezy biznesowe dj na eventy pracownicze dj w Łodzi i okolicach
Dj na eventach klubowych
22 grudnia, 2016
dj wesele warszawa
Jak znaleźć dobrego DJ-a w Warszawie?
29 grudnia, 2016

Ciekawe projekty ogrodów

Aranżacja ogrodów projektowanie ogrodów Bydgoszcz projektant ogrodów Toruń
Kiedy ruszasz przed własny dom zawsze widujesz wstrętną, nieprzyjemną oraz przytłaczającą przestrzeń? Twoi koledzy niechętnie zachodzą do Ciebie w upalnych miesiącach? Czas to poprawić! Jeżeli masz przed własnym domem niezagospodarowaną połać, która wizualnie zdążyła już się upodobnić do amerykańskich slumsów, to powinieneś zatrudnić znanego projektanta ogrodów. Musi być to bezwzględnie ktoś, kto ma doskonałe wyczucie smaku oraz doświadczenie w realizowaniu takich rzeczy. Na wielu stronach internetowych możesz wyszukać dużo zachęcających koncepcji na oryginalny i interesujący ogród, m in. na żwirowe rabaty, z zagospodarowaniem skrzynek wykonanych z drewna lub palet. Jeśli zatem chcesz, by przestrzeń wokoło Twojego domostwa nabrała kolorytu oraz przyciągała zazdrosny wzrok kolegów, bezzwłocznie zorientuj się w przedmiocie aranżacji ogrodów.

Czym tak naprawdę jest projekt ogrodu?

Stworzenie niezwykłego oraz fascynującego ogrodu składa się z paru niezastąpionych etapów. Na początku musi zostać stworzony układ zagospodarowania przestrzennego. Chodzi tu głównie o obrazkowe jego oddanie, które mieści w sobie granice terenu, oznaczenia informacyjne lub tereny wód. Potem tworzy się dokumentację fotograficzną miejsca, w którym ma powstać ogród i stref z nim sąsiadujących. Wynajęta firma ogrodnicza tworzy na tejże podstawie wyjątkowy plan techniczny, jego wizualizację oraz ramowy kosztorys.

Które moduły powinny być widoczne w zarysie technicznym ogrodu?

 • Roślinność, jaka zostanie użyta w ogrodzie z podaniem poszczególnych gatunków i barwą kwiatów
 • Wariant nawierzchni, m in. kamień ogrodowy
 • Niewielką architekturę, a mianowicie wszelkie sprzęty ogrodowe, zadaszenia oraz murki
 • Źródła wody
 • Schemat gniazd i kierunku instalacji elektrycznej
 • Typy oświetlenia, w tym liczbę lamp
 • Kolejne drobiazgi, które będzie można dostrzec na projekcie zieleńca
 • Szacunkową cenę ogrodu

Ogród tradycyjny czy nowatorski?

Do dziś najbardziej prestiżowe to skwery chińskie, włoskie, i zen. Każdy z nich przedstawia całkowicie nową wizję oraz styl. Przykładowo ogrody angielskie nastawione są na autentyczność i niezależność, francuskie – na pewne, regularne wzory oraz ścieżki wiodące przez środek ogrodu, natomiast japońskie – mają przedstawiać naturę, a nie ją przekształcać. Obecnie projektuje się je z ukierunkowaniem na pragnienia użytkownika, więc to jakie on posiada zamysły na wyeksploatowanie obszaru własnej przyległej działki.

Przykładowe odmiany ogrodów

 • Ogrody nowoczesne – posiadające, np. przestrzeń do odpoczynku i uprawiania sportu
 • Ogrody familijne – przystosowane zarówno do oczekiwań rodziców, jak i dzieci. Zaprojektowane z uwzględnieniem miejsc na luz, grę czy ucztowanie
 • Ogrody „nieformalne” – takie, w których można odczuć bliskość przyrody (np. skryć się w półcieniu drzew)
 • Ogrody miejskie – zorientowane przede wszystkim na ergonomię i posiadające wygodną strefę odpoczynku
 • W ostatnim czasie bardzo popularne stały się też ogrody minimalistyczne, glamour, eklektyczne czy prowansalskie.

Dobre światło ogrodowe – które wybrać?

Urokiem zaprojektowanego ogrodu można cieszyć się nie tylko w czasie dnia, lecz również po zmroku. Wystarczy, że wyposażymy go w korzystne oświetlenie. Znakomitym pomysłem są przenośne lampy, które można postawić w jakimkolwiek miejscu. Wszystkie dróżki, schody, oczka wodne – więc najbardziej ruchliwe rejony – powinny posiadać stabilne podświetlenie, m in. punktowe. Płaszczyznę spokoju można zaopatrzyć w indywidualną zdecydowaną lampę z żyrandolem. Jeżeli w pobliżu w ogóle nie ma żadnych źródeł prądu, można z dobrym skutkiem wykorzystywać oświetlenie solarne. W ciągu dnia nagromadzą one siłę przejętą ze słońca, zaś wieczorem będzie można cieszyć się nietuzinkowymi wynikami dekoracyjnymi. Dobrym pomysłem jest zamontowanie tzw. sensorów zmroku, które będą uruchamiały lampy w konkretnym czasie lub lamp-automatów z detektorem ruchu (palące się jedynie wówczas, kiedy w pobliżu pojawi się człowiek bądź zwierzę).

Konkludując:

W trakcie projektowania zieleńców ogromnie ważne jest pogodzenie wybranych komponentów, choćby tych najprostszych. Dlaczego? Od nich zależy bowiem to, jakie wytworzy na Tobie wrażenie. Strefa frontowa, pergola, basen wszystkie ścieżki, oświetlenie oraz daszek muszą ze sobą współgrać. Jeśli nie potrafisz przenieść własnych pomysłów na rzeczywistość, zaczerpnij z usług projektanta skwerów. Najprawdopodobniej w tym, czego Ty nie masz możliwości do końca doprecyzować, on natychmiast się odnajdzie oraz zasugeruje Ci optymalne rozwiązania. Pamiętaj, iż obok wymienionych uprzednio składników, należy podyskutować z nim też zestaw mebli ogrodowych, akcesoriów ogrodowych (np. akcesoriów do grilla) i wszystkich mniejszych dekoracji. Właściwie nie warto zakładać skweru na własną rękę, szczególnie, kiedy nie wiemy co oraz jak się robi. O wielu rzeczach możesz po prostu zapomnieć. Sadzenie drzew tylko złudnie jest natychmiastowe, nieskomplikowane oraz wygodne. W efekcie możesz pozostać z rozkopaną działką, która będzie przedstawiać się gorzej niż przed zapoczątkowaniem prac. Osoba odpowiedzialna za plan ogrodu zwraca uwagę na wszelkie czynniki, które będą oddziaływały na jego rozwój. Pewnie zabrzmi to prozaicznie, przeważnie te pogodowe.

Strona używa cookies
Ok