Budowa dachu – wytrzymałe budownictwo na lata
8 lutego, 2021
Leczenie wad zgryzu
8 lutego, 2021

Najczęstsze zabiegi chirurgii stomatologicznej

Stomatolog chirurg wykonuje wiele odrębnych, zazwyczaj zawiłych zabiegów stomatologii. Tyczy się to usuwania problemów jamy ustnej, szczęki, tkanek miękkich czy twarzoczaszki. Mowa o zabiegach z dziedziny leczenia wad zgryzu, usuwania zapalnych stanów, eliminowania guzów czy torbieli, plastyki tkanek miękkich oraz kostnych. Stomatolog chirurg także aplikuje implanty. Do zabiegów wykonywanych przez Stomatologa chirurga szczękowego należy usuwanie ósemek, chirurgiczna resekcja zęba oraz sterowana regeneracja kości pod implant, a do tego jego wszczepienie.

Ekstrakcja ósemek

O ile ósemki rosną w jamie ustnej człowieka jako ostatnie, często sprawiają sporo bólu. Co do zasady prawidłowo umieszczonych i zdrowych zębów się nie narusza. Zdarzają się jednak pewne czynniki, które oznaczają, że konieczne okaże się wyrwanie ósemki. W tym wypadku powinno się zgłosić się do stomatologa chirurga szczękowego, który zaradzi na problem.

Przważnie proces wyrastania ósemek jest niepoprawny np. z braku miejsca w jamie ustnej. Ósemki, jakie nie mogą poprawnie wyjść, naciskają na pozostałe zęby. W ten sposób powodują zazwyczaj nieprzyjemny ból i ruchy innych zębów. Za mała przestrzeń dla konkretnych zębów może sprawiać problemy w trakcie całkowitego otwierania ust. To dla pacjenta dyskomfort, jakiego dobrze jest się pozbyć.

Wyrwanie ósemek przez stomatologa chirurga szczękowego przydatne jest również wtedy, gdy ząb uszkadza próchnica. To niestety może z łatwością obejmować pozostałe zęby, z uwagi na to powinno się zlikwidować jej źródło. Bywa też tak, że wokół zęba pojawia się obszerny stan zapalny dziąsła, zwykle spowodowany właśnie zmianami próchniczymi. W takim wypadku usunięcie ósemki przez stomatologa chirurga szczękowego okazuje się jedyną metodą zlikwidowania problemu.

Resekcja chirurgiczna zęba w gabinecie stomatologicznym

Zabieg endodontyczny jest oceniany jako dokładnym zabiegiem, a endodonta, czyli stomatolog, który robi leczenie kanałowe, używa mikroskopu, zdarza się, że niełatwo jest dostać się do każdego z rozwidleń kanału zębowego. W takiej sytuacji niezbędna jest resekcja chirurgiczna zęba. Zabieg polega na dostaniu się do pominiętej części kanału zębowego, w którym zostało zakażenie.

Z reguły resekcja zęba konieczna jest, gdy dentysta nie może dotrzeć do zęba. Na przykład ze względu na dziwną budowę kanału. Czasem jest tak, że wokół zaatakowanej tkanki znajduje się ropień lub torbiel. Wtedy nie ma możliwości dotarcia do zęba przez leczenie kanałowe.

Przeprowadzający zabieg chrurg stomatolog nacina tkankę śluzówki, aby dostać się do kości oraz dobrze zobaczyć ząb i usunąć zaatakowane przez chorobę fragmenty. Chirurg dentysta wykonuje zabieg resekcji zęba używając mikroskopu. To oznacza, że każdy zabieg jest wyjątkowo dokładny i umożliwia dentyście dotrzeć do wszystkich odnóg kanału zębowego. W chwili, gdy kanał jest już całkowicie czysty wypycha go dentystycznym cementem.

Sterowana regeneracja kości pod implant zębowy

W rezultacie ekstrakcji lub utraty zęba po pewnym czasie zaczyna się proces zaniku kości. Dochodzi do tego przez utratę nacisku będącą skutkiem braku zęba. O ile odpowiednio szybko stomatolog chirurg szczękowy nie przeprowadzi zabiegu implantacji zęba, zanik kości staje się przeszkodą do wykonania zabiegu. By dało się wszczepić implant w innym czasie potrzebna będzie sterowana regeneracja kości. Polega ona na odbudowie kości przy użyciu biomateriałów. Materiały pobierane są bezpośrednio od pacjenta lub ewentualnie krowy albo świni. Dzięki zawartm leukocytom i białkom sterowana regeneracja kości jest bezpieczna, a proces gojenia przebiega zdecydowanie szybciej. Jeżeli materiał czerpany jest od pacjenta, zazwyczaj stomatolog chirurg bierze go z żuchwy lub z brody. Zasadniczym celem takiego zabiegu jest uaktywnienie komórek budujących kość. Po wykonaniu sterowanej regeneracji kości stomatolog chirurg może bezpiecznie podjąć się wszczepienia implantu zębowego.

Stomatolog Toruń

Strona używa cookies
Ok