Stomatolog Toruń – zabiegi chirurgiczne
8 lutego, 2021
Księgowość
8 lutego, 2021

Ortodonta pracuje nad leczeniem wad zgryzu oraz niewłaściwości i krzywych zębów. Co należy wiedzieć? Wada zgryzu bazuje na nieodpowiednim ułożeniu zębów lub szczęki, co zatem przysparza znaczących problemów z wysławianiem się, zniekształcenia twarzy – oddziałując negatywnie na wygląd i będąc przyczyną niskiej samooceny w późniejszym wieku. Proces naprawy wady zgryzu jest długotrwały i zajmuje zazwyczaj około 2 lat.

Przyczyny powstawania wad zgryzu

Wady zgryzu dzielą się na wrodzone i nabyte. Do zmiany szczęki może dojść już na początku rozwoju dziecka, jeszcze w trakcie ciąży, jednak zazwyczaj są to złe przyzwyczajenia dzieci. Ciągłe ssanie kciuka czy źle ukształtowanego smoczka, gryzienie przedmiotów (na przykład twardych zabawek), zgrzytanie zębami, czy oddychanie przez usta wywołuje deformacji szczęki. Także złe ułożenie dziecka podczas karmienia piersią, może oznaczać problemy. Na pierwszy przegląd kontrolny warto zabrać dziecko w wieku około 7 lat. Dzięki temu ortodonta szybko wskaże możliwe zmiany i zatroszczy się o odpowiedni rozwój dziecka.

Dlaczego wizyta u ortodonty jest ważna?

Nieleczenie albo lekceważenie wady prowadzi do jej natężenia, a to z kolei podwyższa ryzyko seplenienia i krzywizny zębów oraz może powodować niedogodności w jedzeniu, a także oddychaniu. Nieodpowiedni układ szczęki sprawia bóle zębów, ich ruszanie się lub przedwczesne ścieranie. Sprzyja to też kumulowaniu kamienia nazębnego i może być przyczyną tworzenia się chorób dziąseł, próchnicy, czy paradontozy.

Rodzaje wad zgryzu

Tyłozgryz – najczęściej występująca wada zgryzu. Dolne zęby są cofnięte względem górnych, przy czym zęby przednie nie stykają się wzajemnie. Niekiedy górne siekacze pochylają się w stronę górnej wargi, a twarz odkształca się poprzez cofnięcie żuchwy.

Przodozgryz – w tym przypadku to dolne zęby zachodzą na górne. Powstaje widoczne przemieszczenie brody do przodu.

Zgryz krzyżowy – zarówno zęby dolne jaki i górne, zachodzą na siebie nieregularnie na niektórych odcinkach lub w całym łuku zębowym.

Zgryz głęboki – górne zęby zachodzą i przykrywają 2/3 wysokości zębów dolnych. Powoduje to zniekształcenie twarzy ze względu na skrócenie dolnego odcinka. Tak umiejcowione zęby nadmiernie się ścierają,  co jest powodem chorób dziąseł i przyzębia.

Zgryz otwarty – zęby wcale nie stykają się ze sobą. Wada przeszkadza w żuciu pokarmu, a także w odpowiedniej wymowie – zwłaszcza spółgłosek przedniojęzykowo zębowych (t, d, s, z, dz, c, n, ł). Skutkiem zgryzu otwartego jest wydłużenie twarzy i niedorozwój szczęki.

Stłoczenia zębów – występują wtedy, gdy zęby mają nieodpowiedni rozmiar w stosunku do zębodołów. Wyrastają poprzekrzywiane lub w złych położeniach, w wyniku braku przestrzeni w jamie ustnej.

Zęby odseparowane – pomiędzy zębami pojawiają się widoczne odstępy, powodowane nadmiarem miejsca w szczęce.

Jak poprawić wady zgryzu? Kiedy pomoże ortodonta?

Korekcja wady zgryzu zazwyczaj rozpoczyna się od chwili wyrżnięcia zębów stałych, czyli około 11 roku życia, choć ortodonci zalecają zadbanie o odpowiedni zgryz w każdym wieku. Szczęki dzieci są znacznie bardziej plastyczne, niż szczęki osób dorosłych, a więc leczenie jest łatwiejsze i obniża się ryzyko bólu lub powikłań, jednak korekcja zębów jest dostępna dla każdego.

Rodzaje aparatów na zęby

Aparaty na zęby dzielą się na stałe — mocowane do zębów specjalistycznym klejem oraz ruchome — możliwe do samodzielnego zdejmowania. Aparaty ruchome są częściej stosowane u dzieci, niż u dorosłych.

Aparat tradycyjny, metalowy — siłą, która koryguje wadę, jest w tym przypadku łuk sczepiony z metalowymi zamkami, które przykleja się do poszczególnych zębów i przytwierdza przy użyciu ligatur ortodontycznych. Dla uatrakcyjnienia, szczególnie dla młodszych pacjentów, istnieje możliwość doboru wielokolorowych ligatur. Dla dbających o większą estetykę możliwe są warianty z zamkami ceramicznymi, porcelanowymi, szafirowymi lub kryształowymi, które są niewidoczne na tle zębów. Sprawdzają się zwłaszcza u posiadaczy białych zębów.

Aparat lingwalny — mocowany jest odwrotnie niż ten tradycyjny, bo od środka jamy ustnej. Wykonywane są dla każdego pacjenta indywidualnie i usuwają dyskomfort związany z noszeniem aparatu na zębach, bo ten jest niewidoczny. Minusem tego aparatu jest początkowa trudność wyraźnego mówienia.

Aparat samoligaturujący — ten rodzaj aparatu ortodontycznego różni się od innych budową. Łuk ortodontyczny przytrzymuje zestaw klapek, dzięki czemu drut jest ruchomy, a korekcja wady zgryzu trwa krócej.

Aparat Clear Aligner — to przezroczysta nakładka na zęby dopasowywana indywidualnie, która jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które cenią estetykę. Aparat jest praktycznie niewidoczny, a dzięki możliwości zdjęcia go samodzielnie, jest łatwy w utrzymaniu higieny.

Ile zapłacisz za aparat ortodontyczny?

Ceny aparatów na zęby są zależne od wybranego modelu. Najtańszymi aparatami są te tradycyjne. W ich przypadku ceny za jeden łuk rozpoczynają się od 1200 złotych. Nowsze rozwiązania, bardziej komfortowe – niemetalowe czy przezroczyste — pochłoną więcej pieniędzy. Ich ceny wahają się od 3 do 6 tysięcy. Cena najdroższych aparatów lingwalnych może dochodzić do 8 tysięcy złotych.  Aparaty na zęby są też dostępne w formie kredytu. W koszt leczenia trzeba także wliczyć koszty wizyt kontrolnych, których ilość jest współzależna z czasem leczenia. Leczenie ortodontyczne może być finansowane przez NFZ dla dzieci poniżej 12 roku życia i tylko w przypadku aparatów ruchomych.

Jak dbać o aparat na zęby?

Dbałość o jamę ustną  w trakcie leczenia ma ogromne znaczenie. Aparat może początkowo przeszkadzać, ze względu na to, że znacznie łatwiej przyklejają się do niego pozostałości jedzenia. Należy myć zęby po jedzeniu i wystrzegać się pokarmów, które mogą przyklejać się do zamków i powodować ich odczepienie. Z kolei twarde produkty mogą trwale uszkodzić aparat.

Aparat ortodontyczny a zęby a leczenie zębów

To, czy wolno naprawiać zęby w trakcie leczenia aparatem na zęby, przede wszystkim ciekawi pacjentów, którzy noszą aparat stały. Nie wolno wyjmować go samemu, co oznacza po wystąpieniu jakichkolwiek problemów niezbędna jest wizyta w gabinecie dentysty ortodonty. Na początku leczenia aparatem na zęby każdy pacjent musi zadbać o to, żeby jego zęby były całkowicie wyleczone. W taki sposób neutralizuje się ryzyko wizyt naprawczych w trakcie noszenia aparatu na zęby. Nie ma jednak zakazów leczenia zębów, gdy pacjent ma aparat stały na zęby.

Używanie aparatu ortodontycznego łączy się ze zwiększoną koniecznością dbania o zęby. Z uwagi na przyczepione na powierzchni zębów oraz pozostałe fragmenty konstrukcji aparatu na zęby, usuwanie osadów i resztek jedzenia jest trudniejsze. Dlatego pacjenci korzystający z leczenia ortodontycznego muszą uważniej czyścić zęby, szczególnie w okolicach aparatu ortodontycznego. Niedopatrzenie higieny w tym okresie, może sprawić, że na wcześniej wyleczonych zębach znajdą się zmiany próchnicowe. W tej sytuacji trzeba wybrać się na wizytę w gabinecie dentysty. Lekceważenie próchnicy ze względu na ortodontyczny aparat może wywołać negatywne skutki. Próchnica bez trudu przechodzi na inne zęby, dlatego lepiej wyleczyć problem.

Leczenie w trakcie korzystania z aparatu jest dostępne. Jeśli aparat uniemożliwia dostęp do popsutego zęba, można go zdjąć na czas naprawy. Ten zabieg nie zagrozi skuteczności ortodontycznego leczenia.

Ortodonta Toruń

Strona używa cookies
Ok