DENTYSTA TORUN Gabinet stomatologiczny leczenie kanalowe
Rodzinny dentysta – Esthetic Dental Clinic Toruń
23 stycznia, 2019
Szkoła pływania niemowląt Toruń - Logafit kursy pływania dla małych dzieci
Szkoła pływania dla niemowląt
14 lutego, 2019

Leczenie kanałowe czy może być bezbolesne

Endodoncja Toruń - Leczenie kanałowe bezbolesnie i skutecznie ile zabiegow

DENTYSTA BEZ BÓLU- CZY TO MOŻLIWE?

Wielu z nas przynajmniej raz w życiu, siedząc pod drzwiami gabinetu dentystycznego, słyszał krzyki cierpienia. Niewykluczone, że przydarzyło ci się też heroicznie poprosić o zabieg bez znieczulenia, co finalnie skończyło się nieznośnym bólem i traumą przed dentystą. Natomiast inna część osób wręcz do przesady boi się nie tyle wiertła, co igły. Badania pokazują, że 39% Polaków boi się chodzić do dentysty. Wymowny jest zatem informacja, że 99% Polaków ma próchnicę. Nieleczone zęby mogą skutkować bardzo poważnymi kłopotami dla ogólnej kondycji organizmu, dlatego nowoczesna stomatologia wychodzi naprzeciw wszelkim lękom swoich pacjentów i serwuje coraz to nowsze sposoby znieczuleń.

Dla tych, którzy boją się strzykawek…

Wszyscy mamy jakieś lęki. Niektórzy źle czują się w ciemnych pomieszczeniach, inni panicznie boją się żab, natomiast są i tacy, którzy odczuwają panikują na widok igieł. Jest to lęk zupełnie normalny i nie trzeba się go wstydzić. Wielu z nas nie wie o możliwościach najnowszej stomatologii i wciąż żyje w realiach, gdy dentysta był w stanie usunąć nam ząb „na żywo”, tylko dlatego, że „skończyły się limity znieczuleń”. Jeśli obawa przed najmniejszym nawet bólem jest dla ciebie nie do przezwyciężenia, warto rozważyć zastosowanie nowoczesnych sposobów znieczulania. Poniżej opisujemy najczęstsze z nich:

-„magiczna różdżka”- jest to komputerowa metoda blokowania bólu. Urządzenie to przypomina kształtem różdżkę lub długopis, więc często jest nazywane z niemieckiego „Wand” albo po prostu „magiczna różdżka”. Najczęściej tę metodę stosuje się w gabinetach dentystycznych dla dzieci, ponieważ preparat znieczulający jest dawkowany przez urządzenie, które nie powoduje gwałtownego zaaplikowania leku w dziąsło. Nie widzimy też żadnej strzykawki. Dodatkowym plusem tej technologii jest również brak skutków ubocznych- dziąsła i język pozostają sprawne, więc możemy po takim znieczuleniu bez problemu mówić. Częściowy paraliż przy znieczuleniu standardowym często powoduje niemiłe wrażenia a nawet ataki histerii.

-gaz rozweselający- Wykorzystanie podtlenku azotu wymieszanego z tlenem, jest bardzo przyjemnym i popularnym sposobem znieczulania. Gaz rozweselający uspokaja, odpręża i nieznacznie oszałamia, przez co jest nam o wiele łatwiej oddać się „pod skalpel” specjalisty, zamiast odruchowo cofać głowę. Ta technika walki z bólem jest także dosyć często wykorzystywana podczas wizyt dla dzieci. Jej niezaprzeczalne plusy, to brak konieczności stosowania strzykawek. Gaz nie powoduje też drętwienia w jamie ustnej. Maski, przez które podaje się podtlenek azotu najczęściej pachną owocami, co jest miłym zaskoczeniem dla pacjenta. Bywa, że pacjenci są w tym stopniu zrelaksowani, że zasypiają na fotelu dentystycznym i drzemkę kończą dopiero, kiedy „jest już po”.

-żel, plaster, spray- Na specjalne życzenie pacjenta lekarz może także zastosować specjalny plaster, żel lub spray. Lek ten po przyłożeniu go do dziąseł znieczuli miejscowo wybrany fragment i łatwiej będzie nam podać lek znieczulający podawany za pomocą igły.

2. Hipnotyzowanie, relaksowanie i inne bólu uśmierzanie

Postęp stomatologii przynosi coraz więcej metod eksperymentalnych. Pojawia się coraz więcej klinik stomatologicznych, które oferują uśmierzanie bólu za pomocą zupełnie nowatorskich metod, na przykład z pogranicza hipnozy. Te sposoby w Polsce pozostają nadal w sferze dodatków, chociaż są również skuteczne. Metody „hipnotyczne” polegają na używaniu odpowiednio zaprogramowanych programów, które emitują uspokajające melodie i fale dźwiękowe o różnym natężeniu. Tak nasz umysł i ciało jest wprawiany w błogi stan zrelaksowania, co pozwala nam się rozluźnić w trakcie zabiegu i bez strachu oddać w ręce stomatologa. W niektórych ośrodkach pacjent podczas zabiegu otrzymuje także gogle Virtual Reality. Dzięki nim może „poszybować” do innego świata, obserwując niesamowite, realistyczne pejzaże i słuchać tematycznej muzyki.

3. Strzykawka bezigłowa

Strzykawka bezigłowa- to urządzenie podobne do „magicznej różdżki”. Powinno przyspieszać aplikowanie środka znieczulającego do dziąsła i niwelować uczucie „rozpychania” tkanek przez wlewany weń płyn. Strzykawka bezigłowa kształt małego pistoletu. Urządzenie to stopniowo aplikuje nam środek, dzięki czemu nie jest to aż tak bolesne jak normalna igła.

4. Kto powinien unikać znieczuleń?

Wizja korzystania z zabiegów u dentysty bez możliwości znieczulenia, jest paraliżująca. Jeśli nie masz żadnych przeciwwskazań, zawsze warto zastosować znieczulenie. Żyjemy w XXI wieku, szkoda się więc bezsensownie męczyć. Są jednak okoliczności, kiedy potrzeba lekarza poinformować, że wstrzyknięcie zwyczajnego preparatu znieczulającego nie jest możliwe. Za najczęstsze przeciwwskazanie do stosowania znieczulenia podawana jest ciąża. Specjalistyczne analizy pokazują, że znieczulenie miejscowe nie wpływa negatywnie na rozwój dziecka, zatem bez wahania możesz iść na wizytę do stomatologa, oczekując na maleństwo. Warto jednak powiadomić o tym fakcie lekarza, który ewentualnie dobierze słabszy środek, albo zmniejszy trochę jego dawkę. Bardzo istotnym przeciwwskazaniem do stosowania znieczulenia u dentysty jest przyjmowanie leków, które rozrzedzają krew. Do tej grupy leków wpisujemy m. in. aspirynę, dlatego jeżeli np. dzień przed wizytą u lekarza zażywałeś aspirynę, obowiązkowo powiedz o tym lekarza. Dentysta powinien też wiedzieć, jeśli masz szczególne uczulenia na konkretne produkty lub leki.

Leczenie kanałowe – dentysta Toruń

Strona używa cookies
Ok