Jak wygląda współpraca z biurem rachunkowym
Jak przebiega współpraca z profesjonalną księgową
14 grudnia, 2022
Na czym polega leczenie zachowawcze? Leczenie bólu zębów
Jak pomaga pacjentowi leczenie zachowawcze u dentysty
13 lutego, 2023

Jak pacjent powinien przygotować się do aplikacji implantów zębów

Jak przygotować się do wszczepienia implantów zębów

Aplikacja implantów to bardzo złożony proces i dlatego niezbędne będą określone przygotowania. Od samego pacjenta stomatolog oczekuje niewiele. Podstawowym wymaganiem wobec pacjenta jest opowiedzenie zespołowi dentystów swoich preferencji oraz wskazanie historii chorób, jakie mogą stanowić przeciwwskazanie. Wielu pacjentów na tym etapie decyduje się na cyfrowe projektowanie uśmiechu, czyli cyfrową technikę, jaka wskazuje pacjentowi efekt kompletnego leczenia implantologicznego przed rozpoczęciem.

W ciągu przygotowania przeprowadzone zostaną wszystkie badania diagnostyczne. Dla stomatologów bezpieczeństwo to sprawa wielkiej wagi, z tego powodu przed wszczepieniem implantów stomatologicznych konieczne są badania krwi. Kluczowy jest tu czas krzepnięcia krwi, stężenie glukozy i elektrolitów i oznaczenie OB. Potrzebne to do tego, by stomatolog mógł precyzyjnie ocenić, czy okres zasklepiania się rany po wszczepieniu implantu przejdzie dobrze. Oprócz badań morfologicznych wymagane są także badania generalnie zdrowia dziąseł i zębów. Tak będą wykluczone choroby zębów oraz choroby dziąseł i błon śluzowych. Przed wszczepieniem implantów potrzebne będzie dokładne usunięcie problemów zębów, by środowisko w jamie ustnej pacjenta, nie przeszkodziło w poprawnym zespojeniu się implantu z kością. Ponadto niezbędnym etapem przygotowań do aplikacji implantów zębów są badania obrazowe zgryzu. Stomatolog za sprawą zdjęć RTG i obrazów tomografii komputerowej, ocenia stan kości, szczękowych zatok oraz układu nerwów.

Po odrzuceniu przeciwwskazań oraz podstawowym przygotowaniu jamy ustnej, następnym krokiem będzie pobranie wycisków. Dzięki nim implantolog dopasowuje długość i średnicę implantu i rodzaj odbudowy protetycznej do odpowiednich warunków jamy ustnej pacjenta. Takim sposobem pacjent otrzyma idealnie dobraną do niego protezę.

W jakich sytuacjach używane są implanty zębów?

Takie same przygotowania do założenia implantów zębowych używa się niezależnie od przyczyny braku zębów. Konieczność użycia implantów stomatologicznych może pojawić się na skutek wyrwania zęba; utraty zębów ze względu na obecność niewyleczonych chorób dziąseł i przyzębia lub ze względu na uraz; pojawienia się niewyrośniętych  zawiązek zębowych albo pełnego bezzębia. Przeważnie do gabinetu dentystycznego trafiają pacjenci, jacy już stracili ząb i pragną go odbudować.

Bywa też tak, że leczenie stomatologiczne wskaże, że naprawianie zepsutego zęba jest niemożliwe albo nieopłacalne i najmądrzejszym sposobem będzie jego usunięcie a następnie zastąpienie go porządnym implantem stomatologicznym. Większość stomatologów zawsze najpierw wybiera leczenie zachowawcze zębów. Kompleksowa diagnoza jamy ustnej umożliwia lekarzowi stwierdzić, czy w wybranym przypadku najlepiej podjąć próbę ratowania zęba, czy może rozsądniejszym wyjściem będzie ekstrakcja zęba a następnie jego odbudowa .

Dziś dzięki najnowszym rozwiązaniom implantologicznym w stomatologii, implantami da się odtworzyć wybrany ząb oraz więcej zębów. Współczesne możliwości techniczne można wykorzystać do obszerniejszego wykorzystania implantów, niż tylko do odbudowy pojedynczego zęba. Brak przeciwwskazań, aby jeden obok drugiego wszczepiać implanty zębowe, ale współcześnie mogą być filarem dla protez całkowitych lub częściowych. Implantolog może na nich opierać mosty oraz tradycyjne protezy odbudowujące obszerniejsze luki. Żeby położyć odbudowę na stałe potrzebne są tylko 4-6 implantów zębów.

Zalecenia po aplikacji implantu zęba

Po zabiegu wszczepienia implantów dentysta toruń wystawia dla pacjenta szereg zaleceń, jakich trzeba się trzymać. Tuż po wszczepieniu implantów należy przygryźć sterylny gazik na 30 minut po zabiegu. Przez kilka godzin nie można jeść, a pierwsze posiłki muszą być półpłynne lub całkiem płynne oraz lekkostrawne. Powinno się także unikać parzących dań, aby nie ogrzewać jamy ustnej, co mogłoby wzmocnić odczuwany ból. Stomatolodzy w takich sytuacjach zawsze zalecają używanie lodowych okładów, a nawet ssania lodu i picia lodowatych napojów.

Po wszczepieniu implantów zębów mogą wystąpić takie objawy jak opuchlizna i ból. Trzeba koniecznie przestrzegać ustalonych przez dentystę dawek tabletek przeciwbólowych. Zwiększenie dawek nie złagodzi dolegliwości, a może być ryzykowne dla zdrowia. Implanty stomatologiczne potrzebują idealnej higieny jamy ustnej. Do tego najlepsze będą łagodzące, antybakteryjne pasty. Podobnie w przypadku szorowania zębów najlepiej stosować bardzo miękką szczoteczkę oraz uważnie oczyszczać jamę ustną, by nie podrażniać miejsca wszczepu i nie zepsuć szwów.

Przez kilka dni niezbędne jest odstawienie używek na przykład papierosów. W trakcie co najmniej dwóch tygodni powinno się unikać solarium, sauny, pływania i pozostałych rodzajów wysiłku fizycznego. Dentyści za każdym razem powtarzają pacjentom, by nie podrażniali palcami ani językiem obszaru zabiegowego, aby nie dopuścić do ewentualnych powikłań. Absolutnym wymogiem jest przestrzeganie wszelkich wyznaczonych wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym, nawet kiedy pacjent nie zauważa żadnych martwiących objawów. W czasie wizyt, stomatolog sprawdza przebieg procesu integracji oraz może zobaczyć, czy integracja kości z implantem przebiega właściwie. Po leczeniu implantologicznym konieczne są zaledwie zwykłe częste wizyty kontrolne 2 razy w roku.

Strona używa cookies
Ok