Po czym poznać dobrą księgową?
Cechy charakterystyczne dobrej księgowej
9 grudnia, 2022
Jak przygotować się do wszczepienia implantów zębów
Jak pacjent powinien przygotować się do aplikacji implantów zębów
10 lutego, 2023

Jak przebiega współpraca z profesjonalną księgową

Jak wygląda współpraca z biurem rachunkowym

Zalety współpracy z biurem rachunkowym można wymieniać długo zaczynając od rzetelności i terminowości usług, a kończąc na przyjemnej atmosferze w ciągu spotkań. Mimo to warto pochylić się na chwilę nad tym, jak rzeczywiście wygląda współpraca z biurem rachunkowym, jakie są wymagania wobec klienta oraz co przedsiębiorca zyskuje dzięki współpracy.

Misją biura rachunkowego jest troska o dobro klienta, by odnosił jak największe korzyści w zakresie rachunkowości. Przyswojenie obowiązujących praw ułatwia księgowej weryfikację, jakie odliczenia i ulgi są w zasięgu klienta oraz czy ich używa. Tak właściciele firm posiadają możliwość zmniejszenia kosztów jednocześnie nie stroniąc od poszczególnych praw i zasad. Biuro rachunkowe bezustannie śledzi zmiany w prawach, z tego względu klient zawsze może zgłosić się o wsparcie albo z pytaniem, jeśli ustalone zmiany są dla niego niezrozumiałe. Nawet jeżeli księgowa nie oferuje doradztwa, przedsiębiorca zawsze może poprosić o wyjaśnienie, gdy czegoś nie rozumie. Warto dodać, że biuro rachunkowe, podejmując się obsługi księgowej dba o to, aby wszystkie rozliczenia były tworzone na czas, a dzięki współczesnym technologiom informatycznym, znaczna część tych samych procesów jest automatyzowana, a rozliczenia są precyzyjne oraz sprawdzane. W ten sposób właściciele firm nie muszą przejmować się księgowością a mogą poświęcić się innym obszarom działania firmy.

Ważnym elementem współpracy z biurem rachunkowym jest ciągły kontakt bazujący na przyjaznej relacji. Właściciel firmy ma możliwość kontaktu z biurem rachunkowym w potrzebnych sprawach, ale istotne jest również to, aby właściciele firm także byli dostępni dla biura rachunkowego. Może się zdarzyć, że będzie konieczność, by coś wytłumaczyć oraz przedyskutować, z tego względu ważne jest, aby właściciele firm nie obawiali się kontaktu z biurem. Niezależnie od sytuacji, celem biura rachunkowego jest wsparcie klienta. Jeśli jedna ze stron w danej chwili jest nieosiągalna, z pewnością uda się porozumieć w innym czasie. Świetny kontakt przekłada się na dobry przepływ wiadomości, dzięki czemu współpraca jest znacznie bardziej przyjemna.

Życzliwa atmosfera w relacji między biurem rachunkowym, a klientem, wyróżniająca się zrozumieniem i otwartością przekłada się również na budowanie zaufania. W ten sposób właściciele firm bez strachu przekazują do biura rachunkowego swoje dokumenty i inne sprawy, w zamian zyskując rzetelną i terminową obsługę.

Główne obszary współpracy z biurem rachunkowym

Każda współpraca buduje się przez pewne ustalone z góry wytyczne, dzięki czemu obie strony mają świadomość, czego się spodziewać oraz jakie potrzeby realizuje współpraca. Bez względu na to, czy do biura rachunkowego przychodzi przedsiębiorca, jaki chce rozpocząć firmę czy przedsiębiorca, jaki prowadzi działalność od lat, ale zmienia biuro rachunkowe przejmujące jego księgowość, zawsze na początku należy omówić zasady, jakie będą panowały w trakcie współpracy. Te zatwierdzone główne wytyczne zapewniają, że nie wystąpią żadne niejasności.

http://www.biuro-rachunkowe-wloclawek.pl/

Przygotowanie warunków współpracy między księgowym a klientem

Współpraca z każdą księgową opiera się o stworzoną umowę, ale zanim dotrzemy do podpisania jej, w pierwszym etapie biuro rachunkowe wspólnie z klientem omawia warunki współpracy. Pośród tych rozmów pojawią się wytyczne określające dostępność biura i klienta do kontaktu, metody dostarczania, przetrzymywania oraz rozliczania dokumentów, właściwe terminy, jakie mają być zachowane, by księgowa miała czas wykonać wszelkie rozliczenia, nim upłynie ostateczny termin ich wysyłania np. do Urzędu Skarbowego lub ZUS. W trakcie ustalania warunków z biurem rachunkowym wyliczane są również koszty usług księgowych. Te kwoty zwykle zależą od liczby dokumentów, liczby pracowników, przystąpienia do VAT-u oraz innych kryteriów, które wpływają na potrzebę zaangażowania księgowej. Kiedy konieczne ustalenia będą już omówione oraz potwierdzone przez klienta i biuro, stworzona zostanie umowa.

Umowa z biurem rachunkowym

Umowa z biurem rachunkowym opisuje wszystkie ustalenia, których księgowa dokonała z właścicielem firmy. W umowie nie ma prawa pojawić się nic, o czym nie byłoby mowy podczas ustalania warunków współpracy. W momencie podpisania umowy współpraca zostaje oficjalnie rozpoczęta i od teraz biuro rachunkowe zobowiązuje się do świadczenia usług jak najlepszej jakości trzymając się zatwierdzonych kryteriów. Złamanie ustalonych zasad może poskutkować zerwaniem umowy również ze strony biura rachunkowego, jeśli przedsiębiorca nie dopełnia określonych zobowiązań.

Dostarczanie dokumentów

Podstawowym wśród najważniejszych obowiązków, jakie leżą po stronie klienta, jest poprawne przekazywanie dokumentów . Przeważnie umowy zawierają informacje kiedy przedsiębiorca ma udostępniać niezbędne dokumenty , by wszystkie rozliczenia były przesłane na czas. Dla przykładu w większości biur rachunkowych niewłaściwe jest, aby właściciele firm dostarczali dokumenty w ostatecznym terminie   rozliczeń oraz oczekiwali, że będą one gotowe przed upływem czasu. Przeważnie księgowe życzą sobie, żeby dokumenty trafiały do biura nie później niż 15 dnia miesiąca, by był czas na wprowadzenie ich do systemu, a następnie poprawne rozliczenie. Przeważnie dokumenty można przekazywać elektronicznie albo osobiście w siedzibie biura.

Biuro rachunkowe jako przedstawiciel klienta przed urzędem skarbowym i ZUS

Znaczna ilość biur rachunkowych praktykuje przedstawicielstwo przedsiębiorców w takich miejscach jak ZUS czy Urząd Skarbowy. Trzeba tylko wydać potrzebne pełnomocnictwa, poprzez które biuro rachunkowe otrzyma możliwość przedstawicielstwa klienta z patrzeniem na dobro klienta.

Wsparcie z obszaru księgowości

Nawet gdy biuro rachunkowe nie oferuje doradztwa, z pewnością odpowie na nurtujące pytania albo wytłumaczy wprowadzane do zasad nowości. To wskazuje, jak niezwykle kluczowe jest dla biur rachunkowych, aby współpraca z przedsiębiorcą była jak najbardziej owocna oraz korzystna dla obu stron. Warto więc korzystać z usług księgowych.

Strona używa cookies
Ok