Pozycjonowanie lokalne Toruń - marketing intenretowy w mapach
Pozycjonowanie lokalne firm
1 września, 2020
Klimatyzacja bydgoszcz - Klimatyzatory domowe montaż serwis
Serwis klimatyzacji Bydgoszcz
2 września, 2020

Chirurgia twarzowo-szczękowa to dziedzina medycyny, która łączy ze sobą elementy medycyny ogólnej, chirurgii plastycznej i stomatologicznej. Polega na leczeniu chorób jamy ustnej także zębów, szczęki, tkanek miękkich oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii twarzowo-szczękowej przyjmują najtrudniejsze przypadki, do których należą na przykład uszkodzenia lub deformacja jamy ustnej. Dotyczy to również leczenia chronicznych stanów zapalnych oraz usuwania zębów , eliminacji wad zgryzu, czy wstawiania implantów.

Chirurg szczękowo-twarzowy, to nie jest lekarz dentysta. Mają podobny zakres działania, ale to dwie odmienne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny zajmuje się leczeniem tylko w obrębie jamy ustnej. Podczas gdy chirurgia szczękowa mieści w sobie leczenie w obrębie twarzowej części czaszki, a zatem jest bardziej rozległym pojęciem.

NA CZYM POLEGA PRACA CHIRURGA SZCZĘKOWEGO?

Zniekształcenia twarzy i wady zgryzu

Deformacja twarzy na skutek nabytych lub wrodzonych wad zgryzu, takich jak: wysunięta żuchwa, tyłozgryz, zgryz głęboki czy zgryz otwarty to jedne z najczęściej spotykanych dolegliwości, w których specjalizuje się chirurg szczękowy. Zmiana twarzoczaszki może również nastąpić na skutek urazów mechanicznych – wypadku samochodowego, upadku lub pobicia. Chirurg szczękowo-twarzowy może także poprawić walory estetyczne twarzy pacjenta, formując pożądany zarys czy proporcje podbródkowi.

Zęby zatrzymane

Zatrzymanie zębów jest wtedy, gdy przestają rosnąć, jednak nie przebijają się przez błonę śluzową albo kształcą się w środku kości. Powoduje to niebezpieczny stan zapalny, mogą też wypierać sąsiednie zęby w inne, co wiąże się z nieprzyjemnymi dolegliwościami bólowymi. Zazwyczaj zatrzymanie zębów dotyczy ósemek. Chirurg szczękowo-twarzowy zapewnia ich usunięcie.

Stan zapalny, guz lub torbiel w jamie ustnej

Zaangażowanie chirurga szczękowo-twarzowego to niezbędne działanie, gdy guz lub torbiel wytworzy się niedostępnym miejscu lub w rejonie zatok szczękowych. Chirurg również pomaga wyleczyć stany zapalne kości, pochodzące od zębów.

Złamania kości szczęki

Złamania są możliwe w wyniku wypadku, mocnego uderzenia czy urazu. Tego rodzaju zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej odbywają się w miejscowym znieczuleniu. W groźniejszych przypadkach stosowane jest znieczulenie ogólne. W obszarze złamania zazwyczaj umieszczane są specjalne protezy, szyny bądź metalowe mikropłytki. Przybierają one rozmaite kształty, ze względu na możliwość nadawania im dopasowanego kształtu, do złamanej kości.

Resekcje korzeni zębów

Ten zabieg wykonuje się głównie na zębach jedno-korzeniowych i jest on konieczny w przypadku, gdy przekształcenia w wierzchołku korzenia są powodem stanów zapalnych żuchwy. Kwalifikują się też efekty choroby w pobliżu wierzchołka korzenia, zapalanie na skutek utknięcia ciała obcego, złamanie korzenia zęba z martwą miazgą. Przy resekcji nie ma konieczności wyrywania całego zęba. Likwiduje się przeważnie powody dolegliwości. Usuwany jest tylko patologiczny ułamek korzenia. Pacjent jest pod znieczuleniem na czas zabiegu. Po wyjęciu zmienionej tkanki wraz z wierzchołkiem korzenia, osłania przed powstaniem następnego stanu zapalnego, dzięki uszczelnieniu kanału i uzupełnieniu ubytku.

Sprowadzenie do łuku zębów zatrzymanych

Zazwyczaj odnosi się do kłów. Kiedy ząb, na etapie wzrostu miał niedużo miejsca w szczęce lub wykrzywił się, ortodoncyjnie wprowadza się go do łuku zębowego. Po ustaleniu jego miejsca diagnostyką radiologiczną, odkrywa się go chirurgicznie i przykleja zamek ortodontyczny, by osiągnął właściwe miejsce w łuku zębowym.

Implanty

Braki w uzębieniu są wynikiem wielu powodów. Zazwyczaj jest to zaniedbanie higieny jamy ustnej, osteoporoza czy cukrzyca, wypadek lub palenie tytoniu. Chirurg szczękowo-twarzowy, oferuje możliwość uzupełnienia ubytków w uzębieniu, poprzez wszczepienie implantów . Takie rozwiązanie wiele zalet, w tym zapewnia pełną estetykę i funkcje, zbliżonym do pozostałych zębów.

Plastyka tkanki kostnej i tkanek miękkich

Chirurg szczękowo-twarzowy wykonuje zabiegi na tkankach miękkich i kostnych, by naprawić estetykę twarzy. Wykonywane są również przed wszczepieniem implantów zębowych czy leczeniem protetycznym. Kuracja ma wówczas na celu pozbycie się wszelkiego rodzaju zgrubień, fałdek i nierówności, aby jama ustna spełniała warunki stabilizowania ruchomej protezy. Takie zabiegi dotyczą też rozszczepienie wyrostka zębodołowego, zwiększenie gęstości tkanki kostnej lub poprawy dna jamy nosowej i zatoki szczękowej.

Co jeszcze dobrze wiedzieć?

Na wizytę u chirurga szczękowego konieczne jest skierowanie. Można je odebrać u każdego lekarza – nie tylko stomatologa, lecz także lekarza rodzinnego. Tylko pacjenci po urazach albo w ostrych stanach zapalnych przyjmowani są bez skierowania.

Dodatkowo wizyta u chirurga szczękowo-twarzowego jest możliwa na NFZ w placówkach, które mają zawarte umowy na świadczenia z działu chirurgii szczękowej. Czas oczekiwania zwykle zależy od ilości pacjentów i wielkości miasta.

Chirurgia stomatologiczna Toruń

Strona używa cookies
Ok