Montaż klimatyzacji Toruń
29 stycznia, 2021
Rekuperacja i klimatyzacja – co to jest ?
2 lutego, 2021

Jak samemu utworzyć witrynę WWW na WordPressie?

Samodzielne utworzenie strony internetowej na WordPressie może wydawać się skomplikowane, jednak nawet z niewielkimi zdolnościami programistycznymi jest w pełni dostępne, ze względu na dużą liczbę gotowych narzędzi, wspierających pełen twórczy proces. Wiele lat temu na początku WordPress częściej kojarzony był z platformą blogową niż w formie bazy, na której da się utworzyć profesjonalną witrynę internetową. Ze względu na to bazowe funkcje skierowane były na komponowanie wpisów blogowych. Teraz wiele osób tworzących  profesjonalne strony wciąż używa możliwości dodawania treści: nowości, wskazówek, porad, recenzji dobranych specyfiki danej witryny. Przeważnie wpisy są wyodrębnione do specjalnej zakładki, gdzie systematycznie pojawiają się nowe posty. Natomiast pozostałą część pełnej witryny zajmują podstrony uzupełnione treścią, która z reguły przez długi czas zostaje niezmienna. Na takich podstronach głównie wstawiane są opisy usług, personelu, sukcesów, certyfikatów lub na przykład cenniki. By te wszelkie elementy mogły powstać bez programistycznej wiedzy konieczny będzie page builder, czyli edytor za pomocą którego utworzymy części tekstowe i wizualne, jakie pojawią się na stronie.

Podstawowy edytor wizualny na WordPressie

Podstawowy edytor wizualny jest elementem dodanym w WordPressie już w chwili rozpoczęcia pracy. Bardziej zaawansowane są zarządzane przez wtyczki instalowane do kokpitu administratora. Koncepcja edytora wizualnego na WordPressie bazuje na dołączaniu poszczególnych elementów do strony przez selekcję najbardziej dopasowanego, a następnie przeniesienie go (techniką przesuń oraz upuść) w wybrane miejsce. Podstawowy edytor wizualny na WordPressie udostępnia w większości zbliżone opcje zarówno przy kreowaniu głównej strony, podstron, jak i wpisów. Pełen proces tworzenia polega na selekcji konkretnego bloku, wypełnienia go tekstem bądź grafiką, a w kolejnym kroku dostosowaniem do siebie poszczególnych bloków. Tą metodą można ustawiać między innymi nagłówki H1-H6, listy, akapity, pliki, cytaty. Każdy z tych elementów da się szeregować, układać w kolumnach, dodawać do nich separatory i odstępy. Co więcej nawet podstawowy edytor wizualny umożliwia dodawanie samodzielnie kodów HTML, widżetów (takich jak kategorie, tagi, kalendarz), czy odnośników do mediów społecznościowych (np. facebook, instagram, youtube). Nie potrzeba w tym żadnych zdolności programistycznych. Publikujemy treść, obrazy, dodatki itp. ustawiamy ich wielkość, pogrubienie, kolory, a edytor samodzielnie koduje. Przy tworzeniu wpisów zapewnione są jeszcze opcje, gdzie da się ustalić datę publikacji wpisu, dobrać mu wybraną kategorię, a nawet tagi oraz dodawać wyróżniające zdjęcie, jakie zostanie okładką konkretnego postu.

Edytor wizualny z wtyczki na WordPressie

Dużą zaletą WordPressa jest możliwość dodawania wtyczek, jakie w szczególny sposób wspomagają budowanie strony internetowej. To nie tylko zbiór dodatków, co pozwala na zamieszczanie ponadpodstawowych elementów jak np. harmonogramy, formularze lub szczegółowe tabele. Wśród różnych wtyczek zawierające wysoko zaawansowane pojedyncze elementy znajdują się też w pełni zaawansowane edytory wizualne, uzupełnione o szerszą liczbę opcji. Wtyczki dostępne są płatne oraz darmowe, przy czym te płatne są najbardziej zaawansowane. Co więcej są szablony, które mają w zestawie dostęp do wybranej wtyczki edytora. Taki dodatek jest wtedy w pewnym stopniu ograniczony, jednak jego koszt zawrze się w koszcie szablonu.

Muffin Builder

Jednym ze znanych szablonów, mającym w sobie rozbudowany edytor wizualny jest szablon BeTheme zaprokektowany przez Muffingroup. Włączony do niego Muffin Builder udostępnia ogromny zasięg opcji, połączonych z dodaweniem oraz ustawieniem zawartości na stronie. Ten edytor wizualny w niezbyt trudny sposób pomoże zbudować profesjonalną oraz interesującą witrynę internetową zarówno dla firmy, jak i stale aktualizowanego bloga. Za sprawą opcji ustawiania różnych elementów od tekstów, przez grafiki, po przydatne dodatki w podsekcjach i kolumnach o wielu rozmiarach, łatwo stworzysz ciekawą witrynę WWW dobraną do Twoich potrzeb.

Elementor

Największą korzyścią Elementora jest to, że w przeciwieństwie do najprostszego edytora wizualnego WordPressa i Muffin Buildera, wszystkie elementy da się wstawiać, edytować na podglądzie strony. W przypadku tamtych rezultat jest widoczny dopiero po zaktualizowaniu ustawionych wszystkich okien w edycji strony. Elementor pracuje z Podglądem w rzeczywistym czasie. Zawiera sporo możliwości do co poszczególnych elementów i ich opcji. W praktyce prawie każdy element można szybko zmodyfikowany oraz ułożony zgodnie z upodobaniem edytując kolory, rozmiary, kroje czcionek i na przykład rozmieszczenie.

Beaver Builder

Beaver Builder uznany jest jako jeden z najlepszych oraz często instalowanych wtyczek do projektowania witryn internetowych. Tak samo jak w przypadku Elementora pracuje na stronie w czasie rzeczywistym. To w znacznym stopniu przyspiesza budowanie i jest niezwykle wygodne. O ile Beaver Builder ma wiele zaawansowanych opcji, z których korzystanie nie jest skomplikowana, niekiedy skrypt wymaga momentu na aktualizację danych, przez co dodawane zmiany pojawiają się z niewielkim opóźnieniem.

Divi

Divi umożliwia budowanie witryn internetowych, dzięki metodzie wybierania oraz przesuwania elementów. Tworzenie w rzeczywistym czasie i spora liczba możliwości edytowania treści i stylów sprawia, że jest co raz bardziej polecaną wtyczką edycji wizualnej. Jednym z ważnych elementów Divi, jest zawarcie pełnej historii edycji, dlatego łatwo wrócić do wcześniejszego momentu oraz rozpocząć edytowanie od początku.

WP Bakery (Visual Composer)

WP Bakery jest jednym z najwcześniejszych edytorów wizualnych, dlatego często jest już zintegrowany z niektórymi szablonami. Przez wiele lat był aktualizowany co sprawia, że teraz posiada wiele korzystnych możliwości, jakie pozwolą zaprojektować profesjonalną stronę. Zaawansowane opcje wpływają niestety na wydajność, dlatego niekiedy jest bardzo powolny. Mimo to jest prosty we współpracy oraz całkiem tani.

Strony www Toruń

Strona używa cookies
Ok