Stomatolog Bydgoszcz
2 lutego, 2021
Budowa dachu – wytrzymałe budownictwo na lata
8 lutego, 2021

Z jakiego powodu warto wykupić elektroniczny certyfikat kwalifikowany ?

Profil zaufany a elektroniczny certyfikat kwalifikowany

Internet oferuje ciągle wiele możliwości, za jego pośrednictwem można wykonać co raz więcej spraw, także w kwestiach administracyjnych i urzędowych. Do tego można przede wszystkim używać dwa sposoby uwierzytelnienia tożsamości: profil zaufany lub elektroniczny certyfikat kwalifikowany.

Obie te metody stworzono do zastąpienia do tej pory stosowanego podpisu własnoręcznego. Chociaż nie zastępują go na stałe, dla sporej liczby właścicieli firm korzystanie z elektronicznych sposobów potwierdzenia tożsamości jest bardziej komfortowe i redukuje wykorzystaną ilość czasu. Warto przypomnieć, że troska o pozytywny wynik spraw m.in. urzędowych zazwyczaj wiąże się z składaniem wielu wniosków. Użycie elektronicznych metod pozwala na zredukowanie czasu, jaki dotychczas należało przeznaczyć, aby dotrzeć do urzędu, zazwyczaj także wyczekać w kolejce, a następnie załatwić potrzebne sprawy. Dzięki profilowi zaufanemu i elektronicznemu podpisowi kwalifikowanemu, takie same rzeczy da się załatwić bez wychodzenia z mieszkania.

Co lepsze? Profil zaufany czy elektroniczny e-podpis kwalifikowany?

Na początek należy zaznaczyć, że elektroniczny certyfikat kwalifikowany daje więcej możliwości w przeciwieństwie do profilu zaufanego. Wybierając pomiędzy profilem zaufanym, a e-podpisem warto na początek ocenić, w jaki sposób będziemy go używać. Profil zaufany przyda się tylko i wyłącznie w sprawach urzędowych  np. do kontaktu z ePUAP, ZUS lub CEIDG. Elektroniczny certyfikat kwalifikowany ma natomiast obszerniejsze funkcje, dzięki czemu spora część właścicieli firm go wybiera. Kwalifikowany e-podpis jest wszechstronny i potwierdza każdy plik, jaki można było dotychczas podpisywać ręcznie. Zgodmie z tym obok spraw urzędowo-administracyjnych przez elektroniczny podpis kwalifikowany można sygnować także np. umowy, e-maile lub kontrakty z kontrahentami biznesowymi.

Ważną różnicą między profilem zaufanym, a podpisem kwalifikowanym jest to, że profil jest całkowicie bezpłatny, z kolei za e-podpis należy zapłacić. Biorąc jednak pod uwagę jego szersze zastosowanie, warto przemyśleć zakup. Podpis elektroniczny będzie aktywny na okres roku, dwóch, lub trzech lat, a po tym czasie da się go bez problemu odnowić. Profil zaufany także ma swój odnawialny termin sięgający 3 lat.

Jeżeli dana osoba wymaga zaledwie kontaktu z urzędem, profil zaufany okaże się całkowicie wystarczający. Natomiast elektroniczny e-podpis kwalifikowany jest standardem w biznesie. Pomimo kosztów  – stosunkowo nie najwyższych, dzieląc cenę na cały czas aktywności podpisu – jego zastosowanie jest tak przydatne, że w co raz większej ilości firm stanowi podstawę sprawnego działania . Dlatego, że e-podpis kwalifikowany tworzony jest przy zastosowaniu nowoczesnych udoskonaleń technologicznych, zapewniających sprawdzone bezpieczeństwo.

Dobre strony uzyskania e-podpisu kwalifikowanego

Obok identycznego zastosowania, które oferuje profil zaufany, elektroniczny podpis kwalifikowany  umożliwia także dopełnianie wielu innych formalności. Dla przykładu poprzez elektroniczny podpis kwalifikowany m.in. można podpisywać i wysyłać deklaracje i sprawozdania do KRS i w systemie Płatnik, Jednolity Plik Kontrolny JPK, zatwierdzać umowy na odległość lub brać udział w przetargach i aukcjach elektronicznych. Obok tego umożliwia sygnowanie faktur i Jednolitych Europejskich Dokumentów Zamówienia. To zaledwie kilka przykładów. Elektroniczny certyfikat kwalifikowany służy sygnowaniu wszelkich ważnych dokumentów i ma taką samą moc prawną co podpis odręczny.

Jak zdobyć elektroniczny certyfikat kwalifikowany?

Podpisy kwalifikowane sprzedawane są przez dostawców certyfikowanych przez Narodowe Centrum Certyfikacji. Wśród najbardziej popularnych jest elektroniczny certyfikat kwalifikowany Eurocert. Aby uzyskać podpis elektroniczny należy nabyć w sklepie partnerskim Eurocert zestaw zawierający potrzeby sprzęt i program, jednocześnie określając, na jak długi czas ważności certyfikat jest nam potrzebny. Po uzyskaniu kompletu, należy zainstalować program do obsługi podpisu na wybranym sprzęcie, a następnie udać się do siedziby partnera sprzedaży, gdzie odpowaiedni pracownik potwierdzi personalia nabywcy. Tylko to sprawi, że e-podpis kwalifikowany zostanie aktywowany i dobry do użytku. Dopełnienie formalności w siedzibie zabierze więcej czasu niż 15-20 minut i należy na nie przygotować dokument potwierdzający tożsamość i potwierdzenie zakupu osobistego e-podpisu.

W jaki sposób używać osobistego e-podpisu?

Od chwili instalacji programu na komputerze i aktywacji osobistego e-podpisu, przez potwierdzenie tożsamości, można używać podpisu bez ograniczeń. Praca na kartach oprogramowaniu nie powinna stanowić większego trudu. Należy włączyć czytnik,  wprowadzić kartę, a potem przez program prostą opcją „podpisz” wstawić na przygotowany plik elektroniczny podpis, postępując zgodnie z dostępnymi opcjami formatu.

Chociaż elektroniczny certyfikat kwalifikowany kojarzy się z  przedsiębiorstwami, jest on tak samo dostępny dla osób prywatnych. Taki podpis kwalifikowany zagwarantuje pełne bezpieczeństwo i zgodność dokumentów podpisanych z firmami, urzędami czy innymi prywatnymi osobami.

Podpis kwalifikowany

Strona używa cookies
Ok