Montaż klimatyzacji Toruń
29 stycznia, 2021
Rekuperacja i klimatyzacja – co to jest ?
2 lutego, 2021

W jaki sposób samodzielnie stworzyć stronę WWW na WordPressie?

Samodzielne tworzenie strony na WordPressie może sprawiać wrażenie, że jest skomplikowane, jednak nawet z minimalnymi zdolnościami programistycznymi jest całkowicie wykonalne, ze względu na sporą liczbę przygotowanych narzędzi, usprawniający cały twórczy proces. Wiele lat temu na początku WordPress uznawany był za blogową niż w formie bazy, na której można stworzyć fachową stronę internetową. Ze względu na to bazowe funkcje nastawione były na tworzenie wpisów blogowych. Obecnie wielka grupa osób prowadzących  profesjonalne strony nadal używa opcji wstawiania treści: nowości, wskazówek, porad, recenzji w zależności od charakteru konkretnej witryny. Często wpisy są wyodrębnione do dodatkowej zakładki, w której regularnie publikowane są kolejne posty. Natomiast większą część pełnej witryny zajmują podstrony z treścią, która zwykle przez długi okres pozostaje taka sama. Na takich podstronach najczęściej umieszczane są opisy usług, personelu, osiągnięć, certyfikatów lub np. cenniki. Żeby te wszelkie elementy mogły być stworzone bez specjalistycznej wiedzy niezbędny będzie page builder, czyli edytor dzięki któremu zbudujemy elementy wizualne i tekstowe, jakie znajdą się na stronie.

Bazowy edytor wizualny na WordPressie

Bazowy edytor wizualny jest elementem dodanym w WordPressie już w momencie rozpoczęcia pracy. Znacznie bardziej zaawansowane są dostępne dzięki wtyczkom dodawanym do kokpitu administracyjnego. Koncepcja edytora wizualnego na WordPressie bazuje na wstawianiu nowych elementów do strony internetowej poprzez selekcję potrzebnego, po czym przesunięcie go (metodą przesuń i upuść) w dowolne miejsce. Bazowy edytor wizualny na WordPressie oferuje w większości zbliżone opcje tak samo przy tworzeniu głównej strony, podstron, jak i wpisów. Cały proces tworzenia polega na dopasowaniu konkretnego bloku, wypełnienia go tekstem bądź grafiką, a następnie dobraniem do siebie poszczególnych bloków. Tą metodą można edytować między innymi nagłówki , listy, akapity, cytaty, pliki. Poszczególne elementy można szeregować, ustawiać , dzielić poprzez odstępy i separatory. Dodatkowo nawet podstawowy edytor wizualny umożliwia dodawanie własnych kodów HTML, widżetów (np. kategorie, tagi, kalendarz), czy odnośników do portali społecznościowych (np. facebook, instagram, youtube). Nie wymaga to żadnych zdolności programistycznych. Dodajemy treść, obrazy, dodatki itp. określamy ich wielkość, pogrubienie, kolory, a edytor wizualny samodzielnie koduje. Przy dodawaniu wpisów zapewnione są jeszcze opcje, w których można samodzielnie wybrać datę dodania wpisu, przypisać mu wybraną kategorię, a także tagi oraz dodawać zdjęcie wyróżniające, jakie będzie okładką konkretnego postu.

Edytor wizualny z wtyczki na WordPressie

Ogromną zaletą WordPressa jest możliwość instalowania wtyczek, jakie w szczególny sposób wspierają tworzenie strony WWW. Nie jest to tylko zbiór dodatków, co pozwala na wstawianie rozbudowanych elementów jak na przykład formularze, harmonogramy albo szczegółowe tabele. Pośród wielu wtyczek oferujących zaawansowane pojedyncze elementy są także w pełni zaawansowane edytory wizualne, wzbogacone o większą liczbę opcji. Wtyczki mogą być płatne oraz darmowe, gdzie wersje płatne są szczególnie zaawansowane. Co ciekawe niektóre szablony zawierają w zestawie dojście do wybranej wtyczki edytora. Tego typu dodatek jest wtedy w pewnym stopniu ograniczony, jednak jego koszt zawrze się w cenie szablonu.

Muffin Builder

Wśród szablonów tym, mającym w sobie rozwinięty edytor wizualny jest BeTheme stworzony przez Muffingroup. Wgrany wewnątrz Muffin Builder zapewnia ogromny zasięg opcji, połączonych z budową i posegregowaniem treści na stronie. Ten edytor w niezbyt trudny sposób pomoże zaprojektować fachową i atrakcyjną stronę internetową na równi dla firmy, jak i stale aktualizowanego bloga. Dzięki opcji wstawiania rozmaitych elementów od grafik, przez teksty po funkcjonalne dodatki w podsekcjach i kolumnach o wielu formatach, bez trudu zbudujesz estetyczną stronę WWW dobraną do Twoich potrzeb.

Elementor

Główną korzyścią Elementora można uznać to, że w odróżnieniu od najprostszego wizualnego edytora WordPressa i Muffin Buildera, wszystkie elementy można umieszczać, edytować bezpośrednio z widokiem strony. W przypadku tamtych efekt jest widoczny dopiero po zaktualizowaniu wpisanych wszystkich okien w miejscu edycji strony. Elementor działa bezpośrednio z Podglądem w czasie rzeczywistym. Zawiera wiele opcji do co konkretnych elementów i ich wariantów. Praktycznie prawie każdy element może być bez trudu edytowany i ustawiony zgodnie z upodobaniem modyfikując rozmiary, kolory, kroje czcionek czy np. rozmieszczenie.

Beaver Builder

Beaver Builder uznany jest jako jeden z najlepszych i często instalowanych wtyczek do projektowania witryn internetowych. Tak samo jak Elementor działa bezpośrednio na stronie w czasie rzeczywistym. Co w znacznym stopniu przyspiesza tworzenie i jest niezwykle wygodne. O ile Beaver Builder zawiera dużo zaawansowanych opcji, z których korzystanie nie sprawia trudności, czasami skrypt wymaga chwili na wczytanie danych, z powodu czego dodawane zmiany pokazują się z niewielkim opóźnieniem.

Divi

Divi umożliwia tworzenie witryn internetowych, za pomocą wskazywania i dodawania elementów. Praca w czasie rzeczywistym i duża liczba opcji zmieniania treści i stylów sprawia, że jest znacznie bardziej docenianą wtyczką edycji wizualnej. Jednym z ciekawych elementów Divi, jest zapisanie pełnej historii zmian, dlatego bez problemu można cofnąć się do wybranego momentu i podjąć projektowanie od początku.

WP Bakery (Visual Composer)

WP Bakery to jeden z najstarszych edytorów wizualnych, ze względu na co często jest już zintegrowany z niektórymi szablonami. Przez wiele lat był poprawiany dlatego teraz posiada bardzo dużo wartościowych opcji, jakie pomogą zbudować funkcjonalną stronę. Zaawansowane opcje wpływają niestety na jego wydajność, dlatego momentami jest dość powolny. Pomimo tego jest prosty w obsłudze i całkiem tani.

Strony internetowe Toruń

Strona używa cookies
Ok