nalewarki maszyny rozlewnicze i ich rodzaje
Nalewarki i ich typy w przemyśle
7 grudnia, 2022
Po czym poznać dobrą księgową?
Cechy charakterystyczne dobrej księgowej
9 grudnia, 2022

W jaki sposób założyć działalność gospodarczą oraz dlaczego opłaca się zatrudnić księgowego

Jak założyć firmę i dlaczego warto nawiązać współpracę z biurem rachunkowym

Utworzenie firmy to wymagające  wyzwanie, dlatego że już na początku trzeba wiedzieć, w jaki sposób firma będzie działała. Dlatego też większość raczkujących przedsiębiorców zgłasza się w tym celu po pomoc profesjonalnej księgowej. Warto postawić tego typu krok, dlatego że w biurach rachunkowych pracują specjaliści, jacy swobodnie poruszają się po nowych prawach i wymaganych formalnościach. Z uwagi na to rozpoczęcie współpracy, szczególnie długotrwałej może dać nowej firmie niezliczoną ilość plusów.

Najważniejszymi pytaniami, które musi sobie zadać osoba chcąca założyć działalność są pytania o charakter i sposób działania. Każdy kto ma firmę musi wiedzieć, jakie planuje świadczyć usługi i jakie dystrybuować towary. Należy ustalić ilość współwłaścicieli, pracowników oraz uzależnioną od tego formę gospodarczej działalności. Już na początku warto wybrać też metodę opłacania podatków i składek, a także ocenić, czy planowany obszar działania działalności wymaga wstąpienia do VAT-u. Podczas zakładania firmy biuro rachunkowe odpowie na wszystkie ważne pytania, a także pomoże złożyć wniosek do CEIDG konieczny do tego, by rozpocząć firmę.

W jaki sposób się przygotować przed rozpoczęciem działalności

Podstawowym obszarem, jaki powinno się mieć przygotowany to charakter działalności. Tworząc firmę przedsiębiorca powinien mieć dobry pomysł na swoją firmę. Wiele osób na tym etapie przygotowuje biznesplan i w oparciu o niego stwierdza, czym będzie trudniła się firma, jakie będzie świadczyć usługi i dla kogo, jak będzie się rozliczać, jaką przyjmie formę działalności itp. Ponadto warto już od razu postarać się o elektroniczny podpis kwalifikowany. Pewnie każda kolejna księgowa poleci nowemu przedsiębiorcy pozyskanie podpisu elektronicznego lub zaufanego profilu. To ze względu na to, że posiadanie takiego podpisu lub profilu umożliwia podpisywanie wniosków, ważnych dokumentów urzędowych czy także kontraktów w sposób elektroniczny, dzięki czemu oszczędza wiele godzin, bo odsuwa potrzebę jeżdżenia do urzędów w pilnych sprawach. Taką metodą podpisany dokument można wysłać także drogą elektroniczną i ma to tę samą wartość, co dokument podpisany ręcznie.

Forma wniosku do CEIDG oraz jego prawidłowe uzupełnienie

By zgodnie z wymogami założyć działalność należy zapisać ją do CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej) poprzez specjalny wniosek. CEIDG to specjalny, ogólnodostępny spis przedsiębiorstw funkcjonujących w Polsce. Wniosek do CEIDG można wypełnić na wydruku papierowym z osobistym ręcznym podpisem i należy go dostarczyć go do wskazanego urzędu lub w formie elektronicznej, którą wystarczy podpisać wniosek podpisem elektronicznym lub zaufanym profilem, a po tym wysłać do urzędu.

Księgowa w wybranym biurze rachunkowym pomoże wypełnić wszystkie części wniosku. Każde z nich musi zostać wypełnione zgodnie z prawdą, z uwagi na to za używanie fałszywych informacji grozi karna odpowiedzialność, co przedsiębiorca też usłyszy w biurze rachunkowym. Jeśli okaże się, że niektóre dane zmienią się lub z jakiegokolwiek powodu będą niepoprawne, bez trudu można je zaktualizować. Korzystanie z pomocy księgowej już na starcie gwarantuje, że wniosek do CEIDG będzie poprawnie wypełniony. Jeśli to początek owocnej współpracy z księgową, w formularzu do CEIDG jest miejsce do zapisania nazwy i numeru NIP biura rachunkowego, które będzie wspierało firmę w zakresie księgowości.

Wpis do CEIDG jest darmowy dlatego nowi przedsiębiorcy powinni być czujni na wyłudzenia wysyłane w wiadomości o wymaganiu zapłaty. Wiele biur rachunkowych rozlicza pomoc w wypełnieniu wniosku do CEIDG, jako zwykłą usługę, a jeśli tak jest, zwykle jest to niska opłata za pracę i wiedzę księgowej.

Czy właściciel firmy ma obowiązek rejestrować się do VAT

Rejestrowanie się do VAT nie jest obowiązkowe dla każdego, ale są takie obszary działalności , co są zmuszone do wejścia do VAT-u. Dla przykładu VAT, czyli podatek od towarów i usług zobowiązuje osoby fizyczne i prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, jednak tworzące osobiście działalność , np. producenci, rolnicy lub usługodawcy. Dotyczy to również osób wykonujących zawody prawnicze, doradcze, jubilerskie czy podmiotów ściągających długi. Kompletna lista dostępna jest dla wszystkich. Rejestracja do VAT-u także nie jest trudne. Należy złożyć wniosek VAT-R, jaki należy złożyć przed rozpoczęciem sprzedaży towarów lub usług. Podobnie w tej kwestii księgowa z wybranego biura rachunkowego może zagwarantować wsparcie.

http://www.ksiegowosc-torun.com.pl/

Dlaczego warto powierzyć sprawy księgowe do biura rachunkowego

By dobrze prowadzić firmę praca nie kończy się na tym jak dobrze wypełniać wnioski. Księgowa dba o wszystkie szczegóły rozliczania, żeby przedsiębiorca siegał po jak największą ilość korzyści i przejmował się samodzielnym rozliczaniem. Oddanie dokumentów księgowej przekłada się na szereg skrupulatnej współpracy i przygotowywaniu rozliczeń terminowo. Księgowa pamięta najważniejsze przepisy, a dzięki dobremu użyciu umiejętności, umożliwia właścicielowi firmy korzystanie z ulg i odliczeń. Kontakt z księgową także jest prosty i opiera się na życzliwej relacji. Bezproblemowy przepływ danych tylko podkreśla, jak istotna jest współpraca między klientem a biurem rachunkowym. Warto wspomnieć, że biuro rachunkowe, z którym właściciel założy działalność, będzie znać tę firmę od podszewki i w ten sposób będzie oferować pomoc w różnych sferach działania.

Strona używa cookies
Ok