Jak założyć firmę i dlaczego warto nawiązać współpracę z biurem rachunkowym
W jaki sposób założyć działalność gospodarczą oraz dlaczego opłaca się zatrudnić księgowego
8 grudnia, 2022
Jak wygląda współpraca z biurem rachunkowym
Jak przebiega współpraca z profesjonalną księgową
14 grudnia, 2022

Cechy charakterystyczne dobrej księgowej

Po czym poznać dobrą księgową?

Wybór świetnej księgowej to niezwykle ważny krok dla dla osób, które zakładają firmę lub wymagają pomocy w prowadzeniu zagadnień księgowych. Ogromna liczba obowiązków, przepisów, zobowiązań i podatków sprawia, że dla wielu sprawy księgowe są skomplikowaną wśród sfer tworzenia działalności. Nic zaskakującego, że wielu właścicieli firm zwraca się po rozliczenia księgowe w profesjonalnych biurach księgowych. Wybór dobrej księgowej ma zatem ogromne znaczenie. To od doświadczenia i wiedzy księgowej zależy całokształt pracy i poprawność koniecznych rozliczeń, dlatego wybierając księgową należy sprawdzić najistotniejsze cechy.

Najważniejsze cechy charakteru dobrej księgowej

Bez względu na to, czy znajdziesz księgową do przedsiębiorstwa, czy przeniesiesz swoje sprawy z zakresu księgowości pod opiekę biura rachunkowego, najbezpieczniej jeżeli zwrócisz uwagę na kilka istotnych cech, które powtwierdzają to, że biuro rachunkowe zna się na branży oraz korzystnie jest nawiązać współpracę. W wielu przypadkach nie wystarczy zyskać tylko wykształcenia, istotne są również inne cechy, które zapewnią księgowej stabilną posadę.

Wyksztłacenie wyższe jest oczywiście podstawą, ale to nie ostateczna cecha charakterystyczna. Warto zauważyć, że poziom szkolenia także może się różnić. Studia kierunkowe są wyłącznie minimum. Jeśli księgowa cały czas się rozwija, bierze udział w niezależnych od studiów kursach oraz nieustannie zwiększa kompetencje, ma bardziej realne szanse na to, że osiągnie pracę na lepszym stanowisku. Im wyższe stanowisko księgowe, tym większy zakres wiedzy, a co idzie z tym w parze szersze możliwości pracy dla firm. Z tego powodu samokształcenie oraz ciągłe poprawianie swoich kompetencji także ma ogromną wartość. W prawie ciągle coś się zmienia, dlatego aktualizowanie wiedzy przekłada się na wartość także księgowej.

Kolejnym ważnym aspektem jest doświadczenie. Znaczna część uczących się księgowych otwiera przed sobą drzwi kariery zaczynając od praktyk oraz staży jeszcze w ciągu studiów. Im więcej czasu księgowa porusza się w branży księgowej, tym posiada większą wiedzę, zetknęła się z wieloma sytuacjami i problemami wymagającymi pracy z klientem i wie, jakimi metodami sobie w nich poradzić. Wieloletnie doświadczenie łączone z ciągłym rozwojem sprawia, że księgowa osiąga szansę sprawnie używać swoich zalet w kontakcie z klientem.

http://taxbiuro.net/

Warto zauważyć, że to jak współpraca wygląda z klientem tak samo nie powinno być obojętne. By współpraca między właścicielem firmy a biurem rachunkowym miała sens, księgowa powinna posiadać właściwe cechy osobowe ułatwiające współpracę z klientami. Dbanie o życzliwą atmosferę to część, jaka umożliwi klientom czuć się pewnie, natomiast jeszcze wyższą wartość mają cechy jak np. terminowość, rzetelność oraz staranność. W ten sposób klienci mogą spać spokojnie, wiedząc, że sprawy działalności leżą w właściwych rękach, a wszystkie zestawienia, deklaracje czy sprawozdania będą przygotowywane terminowo.

W nowoczesnej księgowości spora część biur rachunkowych wykorzystuje nowoczesne programy informatyczne wspomagające rządzenie przedsiębiorstwem. Znajomość programów do księgowości i aktywne użycie ich w pracy, nie tylko powoduje automatyzację procesów oraz jest następną zdolnością, jaką dobrze posiadać w księgowości, ale również gwarantuje korzyści dla klienta. Bezpieczne systemy przechowują w sobie wszystkie istotne dane oraz umożliwiają łatwe generowanie koniecznych wyliczeń, a to po to, by sprawy z zakresu księgowości załatwiane były rzetelnie oraz na czas.

Ostatnią pośród najistotniejszych cech charakterystycznych dla dobrej księgowej jest umiejętna komunikacja. Wszelkie wspomniane zalety, np. wiedza i doświadczenie itp., nie sprawdzą się, jeżeli księgowa nie umie przekazać swojej wiedzy. W księgowości nie może dochodzić do nieporozumień, dlatego zdolność komunikacji jest bardzo ważna. Niekiedy dodatkowym plusem jest znajomość obcych języków, dlatego że w ten sposób księgowa może świadczyć usługi przedsiębiorstwom, które rozszerzają działalność na zagraniczny rynek.

Jakie są możliwości pracy w księgowości

Bez względu na etap, na jakim odnajduje się wybrana księgowa, na każdym z nich jej zaangażowanie gwarantuje pomoc dla właścicieli firm. Szczególnie w biurach rachunkowych da się określić konkretny rozdział obowiązków, które różnią się od siebie zakresem obowiązków, zadań oraz wiedzą. Najlepiej jest, kiedy firmą może zająć się większa księgowa kadra, jednak również w małe biura rachunkowe fantastycznie radzą sobie z obsługą klientów.

Najważniejsze stanowiska to główna księgowa, zajmująca najważniejsze stanowisko w biurze rachunkowym, czyli osoba z największym doświadczeniem oraz umiejętnościami i wiedzą; samodzielna księgowa z jasno określonym zakresem obowiązków w księgowości i starszy księgowy wyspecjalizowany się w określonym wymiarze zadań. Ponadto w biurze rachunkowym są też inne mniejsze, ale wciąż istotne posady: młodszego księgowego, a więc osobę z małym doświadczeniem, ale już ugruntowaną oraz rzetelną wiedzą, a także specjalistów ds. kadr i płac odpowiadających za sprawy pracowników i ich pensji. Najmniejsze role mają fakturzyści, a więc osoby odpowiedzialne za wprowadzanie dokumentów do programów księgowych i asystenci w księgowości będący na początku swojej kariery w księgowości.

Dzięki temu widzimy, że funkcjonujące biura rachunkowe mają wiele do zaoferowania. Niezależnie od stanowiska, wkład wszystkich osób rozliczających sprawy księgowe przedsiębiorstwa zapewnia wysokiej jakości obsługę . Korzystając z usług specjalistów tylko na tym zyskasz.

Strona używa cookies
Ok