Fumigacja palet - Fumigacja palet na eksport - Fumigacja palet drewnianych na eksport - Dezynsekcja palet - Fumigacja palet Warszawa - Fumigacja palet Gdynia
Fumigacja – metoda zwalczania szkodników drewna
19 marca, 2017
Usuwanie owłosienia na całe życie Depilacja laserowa Toruń Depilacja
Zalety nowoczesnej depilacji laserowej
20 marca, 2017

Zwalczanie korników i innych szkodników

Zwalczanie korników Warszawa - Zwalczanie szkodników drewna - Szkodniki drewna - Jak pozbyć się korników - UsuwanZwalczanie korników Warszawa - Zwalczanie szkodników drewna - Szkodniki drewna - Jak pozbyć się korników - Usuwanie korników z drewnaie korników z drewna

Szkodniki drewna takie jak korniki, mimo że stanowią istotny składnik łańcucha pokarmowego, znacząco niekorzystnie wpływają na formę lasów. Przeważnie żerują na jednej powierzchni przez parę lat. Jest to spowodowane cyklem rozrodczym insektów. Korniki znoszą jaja w drewnie. Larwy dorastają, zaczynają odżywiać się materiałem, po czym rozmnażają się. I tak w kółko.

Dla konserwacji powierzchni z drewna najistotniejsza jest prewencja. Malowanie budynków z drewna należytymi impregnatami to podstawa. Wtedy pomniejszamy szanse na zagnieżdżenie szkodników drewna w konkretnym materiale. W momencie w którym odkryjemy obecność owadów w drewnie powinniśmy przedsięwziąć konkretne działania. Zwalczanie korników wymaga właściwej oceny, czasu i użycia odpowiednich procedur. Wskazana jest więc pomoc ekspertów w branży zwalczania drewnojadów. Dobrze, że w Polsce jest kilka instytucji, które zasługują na uznanie, m.in Corneco. Debatując z właścicielem tej profesjonalnej marki dowiedzieliśmy się kilku ciekawych rzeczy dotyczących szkodników drewna i metod ich likwidowania. Dziś pragniemy Wam je przedstawić.

Jakie gatunki szkodników drewna możemy spotkać w Polsce?

Wszystkie szkodniki drewna oznaczane są specjalistycznie ksylofagami. Z greki ksylon symbolizuje drewno, a phagein zżerać, zatem jasno jest zgłębić pochodzenie tego raczej rzadko widzianego sformułowania. Ksylofagi są to szkodniki w postaci dojrzałej, lub larwy które odżywiają się drewnem. Znaczenie ksylofagów w przyrodzie jest dwojakie. Z jednej strony niszczą one strukturę drzew, ale z drugiej wytwarzają teren dla świeżych drzew w lesie. Warto tu spostrzec, że korniki napadają chore i stare rośliny. Są zatem szkodnikami pochodnymi, gdyż usuwają z przyrody to co i tak już zostało naruszone przez inne czynniki. Niemniej z uwagi na rozpiętość ich funkcjonowania powodują więcej szkód niż pożytku. Ustalmy teraz jakie pasożyty drewna można przeważnie zaobserwować w naszym kraju.

  • Spuszczel pospolity – długość ciała tego niewielkiego pasożyta sięga 21 mm. Spuszczele systematycznie odżywiają się drewnem o miękkiej strukturze, czyli drewnem drzew iglastych. Lubią ciepłe wnętrza, stąd też dość często można je odszukać na strychu lub na poddaszu drewnianego budynku. Pozostawiają za sobą okrągłe otworki.
  • Kołatek domowy – podobnie jak spuszczel oblega drzewa iglaste, takie jak sosny, czy świerki. Wielkość ciała tego szkodnika mieści się w granicach od 2,5 do 4 mm. Trudno go zauważyć gołym okiem. Mimo małych rozmiarów potrafi wywołać ogromne zniszczenie. Kołatek przebywa głównie w terytoriach gdzie rozwija się grzybnia abrozyjnego grzyba.
  • Kornik drukarz – najczęściej występujący szkodnik o rozciągłości ciała mierzącej od 1 do 9 mm. Napada na schorowane drzewostany. Z uwagi na liczbę konfrontacja z kornikiem jest niezwykle skomplikowana. Najczęściej żeruje on na danej partii drzewa. Atakuje także struktury budowlane. Jest on znany na całym globie.

Zwalczanie szkodników drewna

Najgorszym przeciwnikiem jest naturalnie kornik. Szybkość reprodukcji i liczebność sprawia, że tępienie tego szkodnika nie należy do najbanalniejszych zadań. Ale wykorzystanie odpowiednich środków chemicznych i prawidłowych procedur udoskonala wojnę z tym szkodnikiem.

Metody eliminowania szkodników w drewnie są przeróżne. Od termicznych po chemiczne. Dobierane są przez wzgląd na konstrukcję materiału, na gatunek pasożyta i efektywność postępowania. Poniżej zaprezentujemy Wam głównie wykorzystywane procedury usuwania pasożytów:

  • metoda mechaniczna – stosowana jest w drewnianych kompozycjach budowlanych. Polega na obcięciu intensywnie skażonych elementów drewna. Metodę fizyczną najczęściej łączy się z chemicznym usuwaniem pasożytów. Zestawienie tych dwóch zabiegów całkowicie likwiduje szkodniki.
  • Metoda chemiczna – polega na zagazowaniu, pomalowaniu, albo iniekcji ciśnieniowej budynku drewnianego specjalistycznymi preparatami chemicznymi, oznaczanymi fumigantami. Jest to najbardziej zaawansowana technika zwalczania pasożytów drewna. Na czas fumigacji wymaga się szczelnego okrycia budynku, lub danego pomieszczania specjalną folią.
  • Metoda termiczna – mianowana również jako dezynsekcja z użyciem fal mikrofalowych. Eksploatowane w tej metodzie urządzenie wypuszcza fale elektromagnetyczne, które aktywizują cząsteczki wody w drewnie. Drewno rozpala się do temperatury 56 stopni co prowadzi do śmierci szkodników przebywających w partii drewna. Ta procedura jest całkowicie bezpieczna dla ludzi i zwierząt i najsprawniejsza pod względem likwidowania owadów.

Podczas pogawędki z przedstawicielem firmy Corneco dowiedzieliśmy się jak bardzo problematyczne mogą być szkodniki drewna i jak można się przed nimi ochronić. Zostały nam przedstawione sprawy Klientów, których obiekty były w kiepskim stanie przed dezynsekcją, a po przypominały nowe. Po analizie tych przykładów mamy możliwość Wam zakomunikować, że pierwszą kwestią o jaką dobrze jest zadbać jest odpowiednia impregnacja drewna. Dostępne na rynku preparaty efektywnie konserwują drewno nie tylko przed robakami, ale również przed niekorzystnym działaniem słońca i wilgoci. Istnieje jeszcze inna sprawa – kontrola. Przy pierwszych oznakach żeru ksylofagów należy błyskawicznie umówić się z placówką zwalczającą szkodniki w celu wykrycia rodzaju pasożyta i wielkości szkód.

Zwalczanie szkodników drewna – nie zostawiaj tego na później. Przejdź na stronę www.szkodnikidrewna.com i dowiedz się więcej o dostępnych metodach eliminacji korników: zwalczanie korników Warszawa

Strona używa cookies
Ok