Konsolidacja kredytów - Kredyty konsolidacyjne - Jak otrzymać kredyt konsolidacyjny
Kredyty konsolidacyjne – połącz swoje pożyczki
21 września, 2016
ETYIECIARKA PE LABELLERS - MASZYNY ETYKIETOWANIE ETYKIECIARKI PRZEMYSŁOWE
Oferta etykieciarek i innych maszyn pakujących od firmy Ultrapak
5 października, 2016

Praca w budownictwie oczekuje na młodych pracowników – takie hasła bardzo często drukowane są na pierwszych stronach gazet. Wkraczający w dorosłe życie Polacy, którzy zdecydują się na pracę w branży budowlanej umożliwią sobie dobry krok w przyszłość. Jak potwierdza wielu specjalistów „budowlanka” przeżywa dziś swój rozkwit. Wszystko to zawdzięczamy trendom jakie parę lat temu przeważały w szkołach średnich i na uniwersytetach. Maturzyści z roczników 2000 – 2010 bardzo często decydowali się na studia humanistyczne, takie jak prawo, psychologia, czy socjologia. Dziś niewielu jest inżynierów budownictwa, czy osób specjalizujących się w pracach budowlanych. Spora grupa ekspertów zatrudniona jest za granicą, pozostawiając nasz rynek wybrakowanym.

O ile jeszcze dekadę temu rodzice wysyłali swoje dzieci na studia humanistyczne, które pomogą im otrzymać „zawód przyszłości”, o tyle obecnie jasne jest, że tym przyszłościowym zawodem jest stolarz, spawacz, a także pracownik, czy inżynier budowlany. Kierunki na uczelniach zmieniają się w szybkim tempie, że aż ciężko podążać za tym jaki nowy kierunek zaproponują nam w następnych latach. Jedno wciąż pozostaje nieuniknione. Każda osoba pragnąca samodzielnie wykonywać obowiązki w budownictwie musi zdobyć uprawnienia budowlane. Są one podstawowym wymogiem do pełnienia takich czynności jakie pełni osoba nadzorująca roboty budowlane architekt, czy pracownik specjalizujący się w projektach budowlanych.

Regulacje prawne dotyczące uprawnień budowlanych

Wszelkie przepisy prawe normujące uprawnienia budowlane zredagowane zostały w ustawie Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 roku. Ustawa ta reguluje fundamentalne zagadnienia związane z uprawnieniami budowlanymi. Kwestia uprawnień budowlanych wiąże się z wykonywaniem osobistych czynności technicznych w budownictwie. Według prawa budowlanego specjalista uzyskujący uprawnienia budowlane jest w stanie pracować przy takiej działalności jak projektowanie i kontrolowanie projektów architektoniczno – technicznych, zarządzanie placem budowy i procesami wytwarzania konstrukcji budowlanych, nadzór inwestorski oraz wykonywanie opieki technicznej utrzymania wszelkich budynków. Po za tym ustawa prawo budowlane określa także osoby uprawnione do do wydawania odpowiednich rozporządzeń wykonawczych.

Uzyskanie uprawnień budowlanych od a do z

Zdobycie uprawnień budowlanych nie jest wcale tak łatwą sprawą, jednakże wartą wszelkich starań. Podstawowe wymogi dotyczą uzyskania wykształcenia wyższego lub średniego w odpowiedniej branży, odbycie praktyki na placu budowy, lub przy przygotowywaniu planów budowlanych, oraz złożenie egzaminu.Aby przystąpić do egzaminu należy wnieść wniosek, do którego egzekwowane jest dołączenie dokumentu zaświadczającego o wykształceniu, książki praktyki zawodowej, kserokopię dowodu tożsamości i kartę personalną. Egzamin na uprawnienia budowlane składa się z dwóch części – testu pisemnego i odpowiedzi ustnej. Testy egzaminacyjne ustalane są indywidualnie dla pojedynczej specjalności. Zasadniczo nie ma sposobu na ekspresowe zaliczenie egzaminu. Po prostu należy się do niego nauczyć. Dobrze jest również zadbać o profesjonalną praktykę zawodową, gdyż zdarza się, że na egzaminie wymagana jest znajomość umiejętności praktycznych a nie tylko wiedza teoretyczna. Aby móc przejść do egzaminu ustnego, kandydaci powinni uzyskać przynajmniej 75% prawidłowych odpowiedzi na teście. Wynik egzaminu jest ważny przez 3 lata, po czym należy powtórnie do niego przystąpić. Uprawnienia budowlane przydziela dzisiaj odpowiedni organ samorządu zawodowego, określony w ustawie prawo budowlane.

Gdzie będą Tobie potrzebne uprawnienia budowlane?

Ukończenie studiów lub uzyskanie odpowiedniego wykształcenia związanego z budownictwem do dopiero połowa sukcesu. Jeśli stwierdzasz, że dyplom, który otrzymałeś od swojej uczelni jest wystarczający, znaczy to, że jesteś w wielkim błędzie. Na początku musisz zadbać o otrzymanie uprawnień budowlanych,a także o zdobycie profesjonalnego doświadczenia. Jedynie połączenie wiedzy z praktyką da Ci największe możliwości na zdobycie wymarzonej pracy w budownictwie. Ściśle mówiąc rozróżnia się 3 główne typy uprawnień budowlanych – uprawnienie do projektowania, uprawnienie do kierowania robotami budowlanymi, oraz zestawienie tych dwóch uprawnień. Prawo budowlane opisuje także specjalności w jakich mamy możliwość się szkolić. Uzyskanie uprawnień budowlanych to zatem obowiązek osób, które zajmują się pracami architektonicznymi, elementami konstrukcji budowlanych inżynierią drogową, mostową, i kolejową, oraz systemami telekomunikacyjnymi, kanalizacyjnymi, wodociągowymi i elektrycznymi.

Budownictwo to dziedzina, którą warto lepiej poznać. Nie tylko ze względów funkcjonalnych, ale także zarobkowych. W branży budowlanej wypłaty kształtują się na bardzo dobrym poziomie znacząco przekraczającym średnią krajową. W nauce do samego egzaminu pomocne będą przeróżne, ogólnie dostępne portale online takie jak choćby iznynieriabudowlana.org. Na tej platformie odkryjecie wiele użytecznych informacji na temat zdobycia uprawnień budowlanych. Możecie na niej kupić również program na uprawnienia budowlane, dzięki któremu przyjemnie przyswoicie potrzebną Wam wiedzę. Budownictwo jest szansą dla tych, którzy dopiero zaczynają rozwijać swoją karierę zawodową.

Zapraszamy na stronę www na której umieszczane są aktualne informacje na temat uprawnień budowlanych: budownictwo.

Strona używa cookies
Ok