Okna pasywne
15 września, 2020
Oprogramowanie enova365
15 września, 2020

Układanie kostki Toruń

Kostka brukowa, kamień czy beton – najlepsza nawierzchnia na podjazd?

Podstawą dobrego podjazdu pod dom jest solidne wykończenie, jakie będzie służyło przez lata. Ciężar wywołany stałym użytkiem wymaga od nawierzchni, by była wytrzymała oraz nie zniszczała zbyt prędko. By powstał trwały podjazd potrzeba zarówno właściwego przygotowania to znaczy podbudowy, by nie dopuścić do obniżania się, ale również najwyższej jakości surowców do wyłożenia podjazdu. Pośród przeważnie wybieranej nawierzchni podjazdu sa te, wykonane z kamienia, kostki brukowej oraz z betonu dekoracyjnego. Jaka nawierzchnia na podjazd będzie najlepsza? Wszystkie mają swoje zalety i wady, dlatego przed wyborem warto poznać ich właściwości.

Podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to ciągle jeden z popularniejszych oraz niedrogich surowców, z jakich rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Swoją popularność zdobyła nie tylko dzięki cenie, ale również dostępnością, wielobarwnością, a nawet wielokształtnością. Za sprawą tych cech możemy zbudować estetyczny podjazd, który okaże się tak samo funkcjonalny, jak i ładny. Dopasowanie kształtu znacznie usprawnia rozmieszczenie kostki zgodnie z ukształtowaniem terenu. Natomiast ogólna dostępność we właściwie każdym sklepie prowadzącym sprzedaż produktów budowlanych sprawia, że nie trzeba martwić się dostawami lub dodatkowym kupnem, w chwili, gdyby zabrakło kostek. Cenę kostki brukowej również można dobrać do swojego portfela ze względu na dostępną ilość wzorów. Z technicznego punktu widzenia kostka brukowa jest bardzo wytrzymała na warunki atmosferyczne, wahania temperatury oraz wysoki nacisk pojazdów, a także jest łatwa w utrzymaniu czystości.

Warto jednak zauważyć, że nawierzchnia z kostki brukowej ma też swoje wady. Kluczową niekorzyść wynika z pogody. Z uwagi na opady czy przesadne promienie słoneczne kostka brukowa może z wiekiem zmieniać kolor, przez co gubi swoją estetykę. Bywa tak, że niektóre rośliny jak porosty i chwasty przebijają się między szczelinami oraz wyrastają, ujmująco oddziałując na estetykę podjazdu z kostki brukowej, a usuwanie ich może zabierać dużo czasu. Ponadto, żeby podjazd z kostki brukowej spełniał swoje funkcje musi być położony we właściwy sposób, co często wpływa na koszt zaangażowania do tego profesjonalistów.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Przygotowanie podjazdu z kamienia przekonuje do siebie w głównej mierze trwałością. Raz wykonany podjazd z kamienia utrzyma się na miejscu przez bardzo dużo czasu. Ponadto dzięki naturalnym kolorom kamienia, stworzony z niego podjazd uzyska swoistego wyglądu, który w interesujący sposób uwydatni wygląd samego domu i ogrodu. Zazwyczaj podjazdy z kamienia są uznawane za wyjątkowo eleganckie. Ważnym elementem jest też naturalność kamienia. Dzięki swoim właściwościom doskonale przepuszcza wodę. Ta metodą zyskujemy dodatkową zaletę, czyli brak zbierającej się na wody.

Wybierając podjazd z kamienia, warto wiedzieć, że główną rolę utrzymuje tutaj ułożenie, by podjazd mógł być wytrzymały oraz by spełniał swoje funkcje przez długi czas. Trzeba unikać zostawiania obszernych przestrzeni pomiędzy nimi, z uwag na to lepiej rozłożyć je jak najbliżej jeden przy drugim, a szczeliny uzupełnić mieszanką cementu i piasku. Źle rozłożony kamień nie zachowa swojej zalety odprowadzania wody, co prowadzi do tworzenia się kałuż i zastoin. Co więcej naturalna nierówność kamienia sprawia, że trudno czyścić podjazd z kamienia, a w zimie ciężko się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Dekoracyjny beton tworzymy dzięki stemplowaniu (odciskaniu) go przy pomocy specjalnych stempli oraz form. Dzięki tej właściwości da się uzyskać wyjątkowo ładne kształty i wzory, a nawet specjalne faktury, jakie bez problemu można dostosować do wyglądu domu czy ogrodu. Wykonanie nawierzchni z betonu dekoracyjnego daje możliwość stworzenia wyjątkowo estetycznego podjazdu. Warto dodać, że obecne metody produkcji pozwalają też na nadanie betonowi koloru. Główną zaletą betonu dekoracyjnego jest jego trwałość i odporność na ścieranie i warunki atmosferyczne. Bez problemu można utrzymać go w czystości, jednak w przypadku zastosowania dekoracji, niezbędna będzie konserwacja, by beton nie tracił dobrego wyglądu.

Co wybrać – kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny?

Zarówno kamień, kostka brukowa i beton mają swoje zalety i wady. Przy wyborze materiału powinniśmy kierować się przede wszystkim finkcjonalnością, wytrzymałością i estetyką. Sądząc po tym, na na jaki z tych elementów patrzymy najbardziej, od tego powinniśmy uzależnić swój wybór. Zachowanie czystości jest ważne, dlatego kamień może nie sprawdzić się u osób, dla których istotna jest łatwość czyszczenia. Natomiast jeśli zależy nam na estetyce, kostka brukowa i beton dekoracyjny okażą się mniej dobrym wyborem. By nawierzchnia podjazdu wyglądała elegancko, należy jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, dlatego że bez tego żaden materiał nie spełni swojej roli w stu procentach.

ukladanie-kostki-torun.pl

Strona używa cookies
Ok