Pozycjonowanie wizytówek firmy w mapach google
Pozycjonowanie i optymalizacja w Google maps
11 września, 2020
Układanie kostki Toruń
15 września, 2020

Okna pasywne

Najważniejszą korzyścią budownictwa pasywnego jest widoczna energooszczędność, która wspiera zmniejszanie wydatków na ogrzewania. Jednym z najważniejszych elementów oddziałujących na skuteczność takiego rodzaju budownictwa jest zastosowanie okien pasywnych. Co je wyróżnia od innych okien? Pasywność charakteryzuje się w głównej mierze efektywną termoizolacyjnością. Dobre parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach pasywnych zwykle nie przekracza 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im mniejszą wartość przestawia ten współczynnik tym efektywniejsza izolacja. Głębokość większości okien pasywnych mieści się mniej więcej 88-120mm, natomiast ich pakiety szybowe przeważnie są pakietami trzyszybowymi. Dla uwydatnienia rezultatu w energooszczędnym budownictwie pasywnym stosowana jest także pianka poliuretanowa (PUR) o podobnych właściwościach termoizolacyjnych. Jeżeli chodzi o strukturę profili okien pasywnych, najczęściej to są okna w konstrukcji drewnianej, drewniano-aluminiowej, PCV oraz aluminiowej.

Podział okien pasywnych

Dużą popularnością w budownictwie pasywnym nadal odznaczają się okna pasywne PCV. Takiego rodzaju okna są wybierane ze względu na szybki i prosty montaż, bezproblemowe zachowanie czystości i dość niski koszt. Żeby okna PCV były ocenione jako pasywne muszą spełnić kilka warunków. Wśród nich jest to wymóg posiadania 6 wewnętrznych komór i zastosowanie niezbędnych uszczelek, które zabezpieczają przed utratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Podobnie jest przy zastosowaniu okien pasywnych drewnianych. Okna drewniane są przeważnie wybierane ze względu na estetykę i elegancję. Przeważnie, by były pasywne zawierają pakiet trzyszybowy z 2 komorami. Następnym typem okien pasywnych są aluminiowe okna. Tak jak w przypadku okien pasywnych PCV oraz drewnianych muszą odpowiadać na odpowiednie wymogi, ale ich główną zaletą jest możliwość produkcji w dowolnych kształtach. W zamian za to w pewnym stopniu tracą korzystne właściwości termoizolacyjne, z tego powodu mniej stosuje się je w domach oraz budowlach mieszkalnych. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, lepiej zakupić drewniano-aluminiowe okna, które zawierają w sobie plusy okien drewnianych i aluminiowych.  W takiego rodzaju oknach pasywnych ramy przygotowywane są z drewna w połączeniu z z okuciem z aluminium. W tym przypadku, drewno można zastąpić także PCV.

Zalety wyboru okien pasywnych

Mówiąc o pasywnych oknach przeważnie skupiamy uwagę na ich możliwość termoizolacji. Niewielka utrata ciepła jest szczególną korzyścią w zestawieniu do kosztów przeznaczanych na zachowanie najlepszej temperatury w środku pomieszczeń. Małe straty ciepła zapewniają obniżenie eksploatacji systemów grzewczych w czasie zimy i klimatyzacji w trakcie lata. Po zastosowaniu okien pasywnych mniej zapłacimy za docieplenie pomieszczeń albo wychładzanie powietrza w trakcie upałów. To sprawia, że o ile koszt związany z zastosowaniem okien pasywnych okaże się większy w porównaniu niepasywnych okien, zyski wynikające z porządnej termicznej izolacji oddadzą nam poniesione koszty. Poza izolacją cieplną należy wspomnieć również o dobrej akustycznej izolacji. Dobrze wstawione okna pasywne dość dobrze odgradzają nas od hałasu z zewnątrz, gwarantując nam wysoki komfort. Dodatkową zaletą okien pasywnych jest ich wytrzymałość na warunki pogodowe. Odporność na promienie słoneczne i opady, zapewnia nam optymalną temperaturę bez przesadnego nagrzewania wnętrz i osłonę przed zawilgoceniem oraz powstawaniem pleśni i grzybów. Dobrze zwrócić również uwagę na korzyści wynikające z budowy okien pasywnych. Za sprawa swojej budowy są mało podatne na rozbicie, jednak porządnie wykonane okucia przeciwdziałają włamaniom. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Na co należy zwrócić uwagę kupując okna pasywne?

Rzecz jasna w kwestii zakupu okien pasywnych, najważniejsze są odpowiednie parametry i certyfikaty uwierzytelniające jakość danego okna. Należy zwrócić uwagę na głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość komór i szyb, wielkość ramy oraz surowiec, z którego będzie ono wykonane. Warto również zastanowić się nad doborem okuć i uszczelek, które mają szczególny wpływ na termiczną izolację i bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają również odpowiednią wentylację. W ten sposób zdobędziemy dostęp czystego powietrza oraz nie doprowadzimy do strat cieplnych.

Najważniejszym elementem jest właściwie montaż okna. Na nic zdadzą nam się wybitne parametry okna pasywnego, wysokiej klasy materiały oraz antywłamaniowe okucia, gdy okno nie zostanie zamontowane w prawidłowy sposób. Warto w tym wypadku rozważyć skorzystanie z usług profesjonalistę, który wykona pracę starannie. Niewłaściwy montaż skutkuje powstawaniem mostków termicznych, którymi będziemy tracić ciepło. To w poważnie obniży działanie okna pasywnego, z powodu czego przestanie być już ono pasywne, bo straci swoje najcenniejsze cechy.

Obok dobrego montażu trzeba przemyśleć usytuowanie okien na etapie projektu domu. Jeśli zależy nam na optymalnym wykorzystaniu właściwości okien pasywnych oraz pobierania z energii słonecznej. Rozmieszczenie okien od strony południowej lub północnej jest najlepsze. Dzięki temu uchronimy się od przegrzania oraz potrzeby instalacji kolejnej ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem.

www.okna.torun.pl

Strona używa cookies
Ok